Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad reformą przepisów dotyczących kierowców. Projekt nowelizacji Ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw pojawił się już w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Najgłośniejsza zmiana dotyczy możliwości uzyskiwania prawa jazdy przez osoby, które ukończyły 17. rok życia, ale to nie wszystko, czego możemy się spodziewać. Nowelizacja ma również dotyczyć między innymi przesłanek zatrzymania prawa jazdy, a także pracy egzaminatorów i przebiegu egzaminu na prawo jazdy.

Zmiany dla kierowców w 2025 roku

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje, że nowelizacji możemy spodziewać się już w pierwszym kwartale 2025 roku, zatem zmiany dla kierowców mają pojawić się już niedługo. W projekcie uwzględniono między innymi nową przesłankę dotyczącą zatrzymania prawa jazdy. Chodzi o sytuację, w której kierowca prowadzi pojazd, osiągając prędkość przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej poza obszarem zabudowanym. To jednak nie jedyna zmiana. Nowelizacji mają ulec też przepisy określające możliwość odbycia szkolenia, dzięki któremu możemy obniżyć liczbę punktów karnych.

Zobacz także:

Obecnie kierowca, który chciałby to zrobić, może na własny koszt uczestniczyć raz na sześć miesięcy w specjalnym kursie. Nie dotyczy to jedynie tych, w przypadku których nie upłynął rok od wydania im prawa jazdy. Po nowelizacji taka możliwość zostanie kierowcom ograniczona. Nie będą oni mogli już obniżyć liczby punktów karnych, które zostały im przyznane w związku z popełnieniem najpoważniejszych wykroczeń, tych najbardziej godzących w bezpieczeństwo na drogach. Kolejna modyfikacja ma dotyczyć możliwości zatrzymania prawa jazdy na stałe, na przykład w sytuacji, w której kierowca prowadzi auto w okresie tymczasowego zatrzymania prawa jazdy.

Planujemy wprowadzić przepis, że każdemu kierowcy, który ma zatrzymane uprawnienia do kierowania pojazdami, który zostanie zatrzymany do kontroli i zostanie stwierdzony ten zakaz, zostanie mu zatrzymane prawo jazdy na stałe - mówił w październiku Minister infrastruktury Dariusz Klimczak, cytowany przez TVN24.

Planowane zmiany dotkną też również kierowców ciągników rolniczych. Obecnie mają oni prawo poruszać się po drodze z prędkością do 30 km/h. Ta ma zostać zwiększona do 40 km/h. Według ministerstwa jest to uzasadnione tym, że aktualnie ciągniki wykazują wysokie parametry bezpieczeństwa, co skutkuje przeciwdziałaniem wypadkom drogowym. Zmian mogą oczekiwać również obcokrajowcy. Po nowelizacji będą oni mieli możliwość uzyskania uprawnień do kierowania pojazdem przed upływem 185 dni przebywania w Polsce.

Jakie zmiany czekają egzaminatorów?

Nie tylko kierowcy muszą liczyć się ze zmianami. Będą one dotyczyły również egzaminatorów na prawo jazdy, z których mają zostać zdjęte pewne ograniczenia. Mianowicie umożliwione ma im zostać prowadzenie działalności gospodarczej. Nowe przepisy muszą jednak pozostać zgodne z prawem unijnym, zatem w związku z tym uwzględniono, że egzaminator nie może jednocześnie wykonywać działalności zarobkowej jako instruktor w szkole nauki jazdy. O planowanym podjęciu dodatkowych czynności zarobkowych egzaminator będzie miał obowiązek pisemnie poinformować dyrektora wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego. Jeśli egzaminator złamie ten zakaz, zaistnieje możliwość skreślenia go z ewidencji.

Przepisy w tym zakresie mają na celu przeciwdziałanie konfliktowi interesów lub podejmowaniu przez egzaminatora takich czynności, które są sprzeczne z ustawowymi obowiązkami lub podważają zaufanie do wykonywanego zawodu. Nowelizacja zakłada również zmiany w zakresie przeprowadzania egzaminu na prawo jazdy. Nowe przepisy mają wprowadzać zasadę, która mówi, że egzaminator samodzielnie podejmuje decyzje podczas egzaminowania przyszłych kierowców i nie jest związany w tym zakresie poleceniem służbowym pracodawcy, co ma na celu zwiększenie obiektywizmu i swobody decyzyjnej egzaminatorów.