Próbna matura 2025 z języka polskiego rozpoczęła się w poniedziałek, 9 grudnia o godzinie 9.00. To doskonała okazja dla wszystkich uczniów do zweryfikowania swojej wiedzy z przedmiotu. Do oficjalnej matury 2025 pozostało pół roku, a więc jest jeszcze czas na doszlifowanie swoich umiejętności. Jakie zadania czekają na tegorocznych maturzystów?
Próbna matura 2025 z języka polskiego ruszyła
O godzinie 9.00 maturzyści z całej Polski przystąpili do próbnej matury z języka polskiego. Arkusz przygotowany przez CKE składa się z trzech części. Pierwszą stanowi „język polski w użyciu”, czyli tak zwane czytanie ze zrozumieniem. Zadaniem uczniów jest zapoznanie się z dwoma tekstami, na podstawie których należy odpowiedzieć na pytania oraz napisać notatkę syntetyzującą.
Zobacz także:
Druga część o nazwie „test historyczno-literacki” bazuje na wiedzy zdobytej podczas cyklu kształcenia. Trzecią część klasycznie stanowi wypracowanie. Warto zaznaczyć, że na ukończenie egzaminu uczniowie mają 240 minut. 4-godzinne zmagania to doskonała szansa nie tylko na zmierzenie się z testem weryfikującym wiedzę. To także okazja na opracowanie strategii pisania egzaminu dojrzałości przed oficjalną maturą 2025.
60 punktów, 15 zadań i 240 minut. Matura 2025 w teorii
Centralna Komisja Egzaminacyjna udostępniła arkusze próbnych matur z języka polskiego 2025. Na podstawie materiałów dowiadujemy się, że tegoroczny egzamin składać się będzie z 15 zadań, z czego 14 dotyczy pracy z tekstem oraz wiedzy historyczno-literackiej, a ostatnie zadanie stanowi praca pisemna.
Uczniowie w części teoretycznej mogą zdobyć 25 punktów, a w zadaniu praktycznym 35. Chociaż trudno przygotować się na część teoretyczną, maturzyści mają możliwość dogłębnego przygotowania się do pracy pisemnej, która bazuje na wykazie lektur obowiązkowych.
Dlaczego warto powtórzyć sobie materiał przed maturą 2025? Wytyczne dotyczące wykonania pracy pisemnej są klarowne, jednakże zwłaszcza umysłom ścisłym mogą one przyprawić kilka siwych włosów. Jak czytamy w arkuszu maturalnym, praca pisemna musi liczyć minimum 300 wyrazów, zawierać pogłębioną analizę problemu podanego w temacie wraz z uzasadnieniem i odpowiednią argumentacją. Egzaminowany powinien ponadto odwołać się do wybranych utworów literackich, kontekstów i toposów historyczno-literackich. Warto zaznaczyć, że w jednym z argumentów powinien odwołać się do lektury obowiązkowej.
Próbna matura 2025 z języka polskiego. Poznaj tematy wypracowań
Odpowiednie przygotowanie merytoryczne do pisania wypracowania na maturze z języka polskiego to klucz do sukcesu. W bogatym zbiorze lektur obowiązkowych zawarta jest mnogość niezbędnych informacji, kontekstów i odniesień do przeróżnych tematów, które mogą być poruszane ma maturze 2025. Jakie tematy 9 grudnia podjęli uczniowie? Maturzyści mieli do wyboru dwa zagadnienia:
- Równe postawy wyrażające miłość do ojczyzny
- Co sprawia, że człowiek nie może w pełni decydować o własnym losie?
Trzeba przyznać, że są to dosyć „przyjemne” tematy. Nawet jeśli maturę dawno macie za sobą, z pewnością bez trudu podjęlibyście jeden z nich. Tematyka patriotyczna poruszana jest w całej masie pozycji szkolnych. Nie brakuje jej również w literaturze wykraczającej poza zakres lektur obowiązkowych.
Pewnym ukłonem dla uczniów ceniących sobie filozoficzne myślenie i wykraczanie poza szkolne schematy z pewnością jest kolejna propozycja. Filozoficzne pytanie o decyzyjności, wolnej woli i wpływowi jednostki na własny los daje niemalże nieograniczone możliwości dywagacji i pozwala na odniesienie się nie tylko do literatury pięknej, ale również artykułów naukowych, czy pozycji stworzonych przez znanych filozofów, socjologów i psychologów.
Próbne matury 2025. Poznaj rozpiskę na kolejne dni
Poniedziałkowe zmagania maturzystów, chociaż stanowią ostatnie z przedmiotów ogólnych (matematyka, język angielski, język polski), nie kończą cyklu egzaminacyjnego. W zależności od tego, do jakiego rozszerzenia szykują się uczniowie, CKE przygotowało kolejne próbne testy.
- 10 grudnia o godzinie 9.00 maturzyści podejdą do próbnej matury z biologii. O godzinie 14.00 rozpocznie się egzamin z informatyki i filozofii.
- 11 grudnia o godzinie 9.00 rozpocznie się matura próbna z geografii. Godzina 14.00 będzie czasem rozpoczęcia testów z języków obcych (poziom dwujęzyczny) takich jak: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, czy włoski.
- 12 grudnia o godzinie 9.00 maturzyści podejdą do rozszerzenia z matematyki. O godzinie 14.00 rozpocznie się matura z historii.
- 13 grudnia o godzinie 9.00 uczniowie podejdą do rozszerzenia z języków obcych. Tego samego dnia o godzinie 14.00 rozpocznie się egzamin z fizyki.
- 16 grudnia o 9.00 nastąpi rozpoczęcie egzaminu z chemii, z kolei o godzinie 14.00 uczniowie podejdą do matury z wiedzy o społeczeństwie.
- 17 grudnia o godzinie 9.00 rozpocznie się rozszerzenie z języka polskiego. Ostatnia próbna matura 2025 rozpocznie się o godzinie 14.00 i dotyczyć będzie historii muzyki i historii sztuki.