Mimo że połowa października już za nami, to babie lato, czyli złota polska jesień trwa w naszym kraju w najlepsze. Niestety, synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zapowiadają, że są to najprawdopodobniej ostatnie takie ciepłe i słoneczne dni w tym sezonie. Prognozy wskazują, że z końcem października możemy spodziewać się gwałtownej zmiany pogody w naszym kraju.
Ostatnie ciepłe dni w tym roku? Prognoza pogody na nadchodzący tydzień
Według najnowszych prognoz IMGW, słoneczne dni i wysokie temperatury mogą utrzymać się jeszcze wyłącznie przez najbliższy tydzień do 27-28 października, a po tej dacie wszystko się zmieni.
Zobacz także:
W poniedziałek najładniejsza pogoda będzie na południowym wschodzie Polski. Na pozostałym obszarze więcej chmur, a na północy wystąpią słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze od 13°C do 17°C, cieplej miejscami na zachodzie i południu, od 18°C do 20°C. Wiatr słaby i umiarkowany, jedynie lokalnie w rejonach podgórskich porywisty
We wtorek Polacy z pewnością zaobserwują na niebie mniej Słońca. W całym kraju będzie utrzymywało się zachmurzenie, a w niektórych rejonach Polski, szczególnie na zachodzie i północy, można spodziewać się nawet przelotnych opadów deszczu. Pogoda będzie za to dopisywać w południowej części kraju. Jeśli chodzi o temperaturę, termometry w centrum wskażą około 18 stopni Celsjusza, 14 na północy, a najcieplej będzie na południu, gdzie pomiary osiągną nawet 20 stopni. Silniej powieje w wysokich partiach górskich, a w innych regionach wiatr będzie mało odczuwalny.
Chłód nadejdzie w połowie tygodnia
Od połowy tygodnia aż do soboty można spodziewać się ostatnich słonecznych dni w Polsce, a temperatura w większości regionów kraju będzie wahać się między 13 a 18 stopni Celsjusza. Na niektórych obszarach kierowcy muszą przygotować się na pogorszenie warunków jazdy, gdyż mogą wystąpić lokalne mgły.
Ponura jesienna aura da o sobie znać w niedzielę. Gwałtowną zmianę pogody z pewnością odczują mieszkańcy zachodniej części kraju, gdyż w tym regionie będzie przeważać zachmurzenie i pojawią się przelotne opady deszczu.
W niedzielę postępować będzie zmiana pogody. Od zachodu kraju zachmurzenie zacznie wzrastać do dużego i tam popada słaby deszcz. Na wschodzie jeszcze dość pogodnie i sucho. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze od 13°C do 16°C, cieplej lokalnie na południu, około 18°C. Wiatr będzie słaby.
Prognoza pogody we Wszystkich Świętych
Ochłodzenie nadejdzie tuż przed 1 listopada, czyli dniem Wszystkich Świętych, a wówczas na zewnątrz zapanuje ponura jesienna aura. Z powodu niesprzyjających warunków coroczne odwiedzanie grobów może być dla nas wyjątkowo nieprzyjemne. Od poniedziałku 28 października do 4 listopada IMGW zapowiada spadek temperatury o nawet kilka stopni Celsjusza.
1 listopada chłód wraz z niżem miałby odsuwać się na wschód, a od zachodu w kierunku Polski powinien rozwijać się klin ciepła. Towarzyszyłby temu wzrost ciśnienia. Napływ ciepła poprzedzać może jednak pas deszczu - ciepły front wędrujący nad Polską z zachodu na wschód. W takiej sytuacji temperatura po południu wzrosłaby do 4-6 st. C na wschodzie, 7-8 st. C w centrum oraz 9-11 st. C na zachodzie - informuje TVN Meteo.
Z danych analizowanych przez synoptyków wynika, że w dniach 1-3 listopada w większości regionów kraju temperatury będą wahały się od 6 do 11 stopni Celsjusza. Wyjątkiem mogą okazać się południowe i północno-wschodnie krańce Polski, gdzie termometry mogą wskazać kilka stopni mniej. W Małopolsce, szczególnie w wyższych partiach górskich, można liczyć na lokalne przymrozki.
1 listopada na obfity deszcz muszą przygotować się przede wszystkim mieszkańcy Dolnego Śląska, Opolszczyzny i Małopolski. W niektórych rejonach opady mogą przekroczyć nawet 100% normy, dlatego w tym czasie lepiej nie zapominać o ciepłym ubraniu i parasolce.