Kurz osadzający się na meblach i podłogach to powszechne zjawisko. Czasami już kolejnego dnia po gruntownych porządkach możemy zauważyć szarą powłokę z kurzu. Istnieje sposób, aby meble lśniły czystością i dodatkowo w mieszkaniu zaczął unosić się przyjemny zapach. Wystarczy połączenie 2 składników, które na pewno mamy w swoich łazienkach.

Jak ograniczyć kurz w domu?

Powstawanie kurzu wiąże się ze zwykłymi czynnościami, które wykonujemy w domu. Wystarczy, że korzystamy z ręczników i pościeli, użytkujemy tapicerowane kanapy czy fotele, rozwieszamy pranie, a wszystko to powoduje przemieszczanie się maleńkich włókien tkanin. Do powstawania kurzu przyczyniają się również nasi czworonożni przyjaciele, których sierść zbiera się na podłodze i meblach. Powstawanie kurzu wiąże się z codziennymi czynnościami, które wykonujemy w domu. Kurz to nic innego jak resztki sierści, włosów, drobinek piasku i mikroorganizmów. Wystarczy, że korzystamy z ręczników i pościeli, czy rozwieszamy pranie, a włókna tkanin przemieszczają się w powietrzu. Na powstawanie kurzu wpływ mają także zwierzęta, których sierść zbiera. 

Zobacz także:

Niestety kurz często zawiera też chorobotwórcze organizmy, które przyczyniają się do występowania alergii. Nie da się go całkowicie wyeliminować, ale są sposoby, które mogą ograniczyć jego obecność. Najprostszym sposobem na utrzymanie czystości jest regularne wietrzenie mieszkania i odkurzanie. Warto robić to jak najczęściej. Może to zmniejszyć ilość kurzu osadzającego się na podłogach i meblach. Powszechnym sposobem na czyszczenie tych powierzchni jest używanie odpowiednich akcesoriów sprzątających. Szmatki z mikrofibry skutecznie pochłaniają kurz, ale mają jednak swoje wady. Nie wpływają na zabezpieczenie nawierzchni przed jego nawrotem. Kolejnym sposobem jest stosowanie mleczek do mebli. Nie tylko zmyją brudną powłokę z zabudowy, ale dodatkowo ją nabłyszczą. 

Domowy sposób, aby meble nabrały blasku

Jeśli detergenty dostępne na rynku zawodzą lub chcemy pozbyć się kurzu na co najmniej kilka dni, warto zapoznać się z domową mieszanką, która może pomóc w walce z zabrudzeniami. Po dokładnym odkurzeniu przestrzeni należy przetrzeć powierzchnie mebli i podłóg domowym płynem antystatycznym. Przepis jest banalnie prosty, a wszystkie składniki należą do podstawowego wyposażenia w domu. 

Przepis na płyn antystatyczny:

  1. Należy zagotować wodę;
  2. Kiedy woda lekko ostygnie, dodajemy miarkę płynu do płukania;
  3. Trzeba dokładnie wymieszać zawiesinę;
  4. Należy zanurzyć ścierkę w płynie i przetrzeć nią powierzchnie.

Ta mieszanka nie tylko ograniczy wydatki na specjalistyczne środki czystości, ale pozwoli usunąć kurz i nadać dawny blask meblom. Przyjemny zapach płynu jest dodatkowym atutem procesu i zagości w całym domu na kilka dni.

Jak zorganizować sprzątanie w domu?

Warto wiedzieć, jak skutecznie zaplanować sprzątanie w domu, aby czynności te nie były tylko przykrym obowiązkiem. Wystarczy przygotować odpowiednie środki do sprzątania i wprowadzić kilka prostych trików, a mieszkanie będzie lśniło czystością. Podstawową zasadą przy domowych porządkach jest określenie stylu i czasu swoich działań. Możemy przeznaczyć na to cały dzień albo zaplanować mniejsze obszary każdego dnia. Taka organizacja sprawi, że porządek będzie oczywistością, a nie odświętnym powiewem świeżości. Aby sprzątanie mieszkania było jak najszybsze warto wykonywać swoje czynności zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Dzięki pracy od lewej do prawej i od góry do domu nie pominiesz żadnych elementów i unikniesz cofania się w porządkach. Odkurzanie i mycie podłóg powinno zostawić się na koniec, ponieważ cały kurz spada z szafek parkiet. Powinno zaczynać się od odłożenia rzeczy na swoje miejsce, następnie przetarcia szafek i innych powierzchni, wyczyszczenia umywalek, a w kolejnych etapach umycia okien.