Od jakiegoś czasu coraz więcej osób zawraca uwagę na szczegóły swoich przelewów. Konkretne tytuły lub nietypowe kwoty, mogą stać się bowiem podejrzane dla Urzędu Skarbowego. Pomyłka albo głupi żart mogą przysporzyć problemów, zwłaszcza osobom, które nie znają obowiązujących przepisów. Przekazywanie większych kwot — nawet najbliższej rodzinie — jest opodatkowane. Sprawdź, ile możesz przelać dzieciom czy małżonkowi tak, aby uniknąć płacenia podatku od darowizn.

Przelewy bankowe dla bliskich. Kiedy są objęte podatkiem?

W Polsce obowiązuje podatek od darowizn, a maksymalne kwoty, jakie można przekazywać, ustalane są odgórnie. Co więcej, są one różne, zależnie od stopnia pokrewieństwa. Warto zatem poznać przepisy regulujące monitorowanie przelewów przez banki. Pomoże to uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji podatkowych.

Zobacz także:

W obecnym świecie, przepełnionym technologią i cyfryzacją, wszystko pozostawia po sobie ślad. Do tego grona zaliczają się również przelewy bankowe. Mogą być one kontrolowane, jeśli istnieją wobec nich jakieś podejrzenia.

Polskie prawo reguluje, jak wysokie mogą być przelewy do poszczególnych osób. Jeżeli dokonujemy przelewów, które bank uzna za podejrzane, możemy spodziewać się konsekwencji. Sprawa będzie musiała być wyjaśniona, a jak podaje portal „Infor.pl”, w ostatecznych przypadkach środki finansowe mogą zostać zamrożone.

Darowizny dla rodziny. Jeśli przekroczysz te kwoty, należy je zgłosić

Przekazywanie darowizn w Polsce objęte jest podatkiem. Obowiązuje on jednak dopiero, gdy przekroczy się możliwą kwotę do przekazania, w konkretnym stopniu pokrewieństwa. Zatem inną kwotę możemy przelać bez podatku synowi, inną kuzynowi, a jeszcze inną — osobie niespokrewnionej.

Poznaj maksymalne kwoty, jakie możesz przekazać bliskim ci osobom. Zależnie od grupy podatkowej, limity przelewów wynoszą:

  • I grupa podatkowa — 36 120 zł
  • II grupa podatkowa — 27 090 zł
  • III grupa podatkowa — 5 733 zł

Takie przelewy zgłoś do Urzędu Skarbowego. Inaczej czekają cię konsekwencje

Do pierwszej grupy podatkowej należą osoby z najbliższej rodziny, takie jak małżonek, dzieci, rodzice, wnuki, rodzeństwo, a także teściowie. W drugiej grupie podatkowej mieści się dalsza rodzina, czyli przykładowo wujostwo, czy też dzieci i małżonkowie twojego rodzeństwa. Z kolei do trzeciej grupy podatkowej zalicza się osoby niespokrewnione.

Jeśli więc planujesz przelew, który ma przekroczyć któryś z progów, pamiętaj, że trzeba go zgłosić. Obdarowany w ciągu sześciu miesięcy musi zgłosić darowiznę do Urzędu Skarbowego. W przypadku, gdy o tym zapomnimy, musimy zapłacić podatek od darowizny. Jego wysokość także różni się, zależnie od danej grupy podatkowej i wynosi:

  • w I grupie podatkowej: 3-7% wartości darowizny
  • w II grupie podatkowej: 7-12%,
  • w III grupie podatkowej: 12-20%

Można też całkowicie uniknąć płacenia podatku. Dzieje się tak w przypadku, gdy kwota jest wyższa niż próg, ale przelew wykonujemy do zerowej grupy podatkowej (np. małżonkowie, dzieci, wnuki, rodzice). Wówczas trzeba darowiznę taką zgłosić w terminie i udokumentować ją, za pomocą na przykład przelewu bankowego.