Internetowe trendy wielokrotnie obrazowały, jak silnie potrafią wpływać na społeczeństwo. Spójrzcie tylko na kultowe virale jak Hot16Challenge, czy Ice Bucket Challenge, w które angażowali się: mali i duzi, starsi i młodsi, zwykli ludzie, a nawet głowy państw, sportowcy i celebryci z pierwszych stron gazet. Dlatego też psychologowie drżą w obawie przed rozprzestrzenianiem się nowego trendu.

Ten trend nakłania do samobójstwa. Psychologowie alarmują

Psychologowie na całym świecie nie pozostają obojętni wobec nowego trendu. Poprzez apele do społeczeństwa i informacje w social mediach nawołują do rozsądku. Specjaliści chcą zwrócić uwagę nie tylko dzieci, ale również dorosłych na irracjonalność tego virala.

Zobacz także:

Trend na TikToku: dziesiątki nastolatków chcą pozbawić się życia 01.01.2025 - alarmuje Kinga Szostko z Fundacji Prospołecznej, która jako jednych z pierwszych specjalistów w Polsce nagłośniła przerażający trend na TikToku.

Do Polski niebezpieczny trend dotarł na początku grudnia bieżącego roku. Już 2 dnia miesiąca nagranie TikTokera o imieniu Kuba stało się niezwykle popularne. Szacuje się, że filmik obejrzało ponad 100 tys. osób, a post zdobył ponad 11,5 tys. polubień.

Przerażający trend na TikToku zyskuje zwolenników

Pod nagraniami dzieci aż roi się od komentarzy. Niestety, w większości nie są to głosy rozsądku rodziców i psychologów, a deklaracje młodych ludzi do przyłączenia się do trendu. Wiele młodych osób w komentarzach pisze o swoich planach, dodając stwierdzenia takie jak: „moje chęci”, „moja odwaga”, „rel” (oznaczające „czuję to samo”). Dodają również symboliczną strzałkę w górę, co oznacza aprobatę dla tego typu zachowania.

Wypowiedzi nastolatków dosłownie mrożą krew w żyłach. Spójrzcie tylko na poniższego TikToka. Niewinnie wyglądający filmik niesie mroczne przesłanie:

Po prostu wiem, że 1 stycznia 2025 o 4:30 rano już nigdy nic ode mnie nie usłyszycie – tłumacząc treść zawartą w TikToku.

Kinga Szostko apeluje do władz i opiekunów

W wywiadzie udzielonym dla portalu WP Parenting Kinga Szostko zwraca uwagę rządzących i opiekunów na realne ryzyko, jakie niesie za sobą internetowy viral:

Na pewno będę intensyfikować działania w województwie pomorskim, gdzie mamy de facto najwyższy wskaźnik prób samobójczych w całym kraju. Reszta należy do rządzących. Ja tylko alarmuję, niech działają […] Zwróćcie szczególną uwagę na nastolatki w okresie świątecznym! Poinformujcie nauczycieli, a przede wszystkim bądźcie czujni w sylwestrową noc i Nowy Rok – mówi.

Specjalistka podkreśliła, że złożyła już raport dotyczący niepokojącego zjawiska do Rzecznika Praw Dziecka, w Ministerstwie Edukacji oraz zawiadomiła Komendę Główną Policji. Twierdzi, że w kwestii nas wszystkich jest powstrzymanie tego przerażającego zjawiska.

Gdzie szukać pomocy? Przerażający trend na TikToku okiem psychologów

Fundacja Grow SPACE na początku 2024 roku opublikowała raport na temat kryzysów suicydalnych wśród dzieci i młodzieży w 2023 roku. Statystyki są dramatyczne. W 2023 roku odnotowano aż 2139 prób samobójczych wśród osób poniżej 18 roku życia. 146 z nich zakończyło się tragicznie. Liczby te stale rosną. Dla porównania w 2022 roku wspomniana fundacja raportowała o 2031 próbach samobójczych.

Psychologowie apelują do rodziców i opiekunów, aby zwracać szczególną uwagę na wszystkie niepokojące objawy ze strony dzieci i młodzieży. Narastające problemy oraz depresja może dotknąć każdego z nas. Nie bagatelizujmy dziecięcych zmartwień, nawet jeśli w oczach nas, dorosłych, wydają się one błahe. Nie bójmy się rozmawiać i działajmy, zanim będzie za późno. Warto wspomnieć, że w Polsce od lat bezpłatnie działają infolinie oferujące specjalistyczną pomoc dla osób w kryzysie psychicznym:

  • Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111
  • Centrum Wsparcia dla Osób w Kryzysie Psychicznym: 800 70 2222.

Pomoc możemy uzyskać również pod numerem alarmowym 112. Specjaliści zalecają natychmiastowe kontaktowanie się z służbami ratunkowymi, gdy dopadają nas nasilone myśli samobójcze, czy znaczące zaburzenia świadomości. Polecają również niepozostawanie biernym na potrzeby innych. Jeśli nasi bliscy potrzebują specjalistycznego wsparcia, nie bójmy się prosić ekspertów o pomoc.