Magda Gessler znana z programu „Kuchenne Rewolucje” wielokrotnie udowadniała, że zna się na kulinariach, jak mało kto. O jej sukcesach gastronomicznych nie trzeba nikomu przypominać. Gdy taki autorytet zdradza swoje patenty, pewne jest, że po ich zastosowaniu nasze dania ewoluują na inny wymiar sztuki kulinarnej.

Karp królem wigilijnych stołów

Tradycja jedzenia ryby podczas wigilijnej wieczerzy jest ściśle związana z religią chrześcijańską, w której symbolizuje długowieczność, a jej pojawienie się na stole nawiązuje do chrztu i zmartwychwstania Chrystusa. Dlaczego zatem to właśnie karp uchodzi za króla wigilijnych stołów?

Zobacz także:

Tradycja jedzenia karpia na wigilię ma nieco bardziej pragmatyczne podłoże. Po II Wojnie Światowej stał się on popularnym wyborem wśród Polaków ze względu na przystępne ceny wynikające z niskich kosztów hodowli.

Obecnie wielu Polaków eksperymentuje z rybami na wigilijnym stole. W końcu, jeśli nie przepadamy za smakiem karpia, czy musimy się do niego zmuszać? Czym najczęściej Polacy zastępują wigilijnego karpia? Między innymi: pstrągiem, sandaczem, dorszem, czy halibutem.

Jak wybrać dobrego karpia? Magda Gessler radzi

Magda Gessler wielokrotnie wspominała na łamach „Kuchennych Rewolucji”, że smak dania zależy od jakości zastosowanych produktów. Nie inaczej jest w przypadku przygotowywania wigilijnego karpia.

Specjalistka zaleca wybór tych okazów, które mają dobrze przylegające do ciała łuski, okrągły brzuch i błyszczące oczy. Warto zwrócić również uwagę na kolor skrzeli. Ich czerwone zabarwienie świadczy o wysokiej jakości ryby.

Magda Gessler zaleca także, aby powąchać rybę przed zakupem. Chociaż jest to niezbyt intrygująca przyjemność, działanie to jest niezbędne, aby wybrać dobrą rybę. Wszelki kwaśny, siarkowy i gnilny zapach powinien wzbudzić naszą ostrożność. Takich ryb lepiej nie kupować.

Kwestią dyskusyjną jest również wybór ryb mrożonych, których jakość pozostawia niejednokrotnie wiele do życzenia, szczególnie jeśli nieodpowiednio je przechowywano. Jeśli chcecie zaimponować swoim wigilijnym gościom, polecamy wybór możliwie świeżych ryb.

Jak przyrządzić karpia? Szefowie kuchni zabrali głos

Wielu szefów kuchni uważa karpia za bardzo uniwersalną rybę. Można przyrządzić z niego wiele niesamowitych potraw. Jego pieczona wersja, chociaż bardzo popularna, stanowi podstawową potrawę z karpia. Do bardziej wyrafinowanych przysmaków należą między innymi:

  • kotlety,
  • mus z karpia faszerowanego,
  • faworki.

Na wigilijnych stołach najczęściej jednak dominuje ryba smażona. Czym powinna się charakteryzować? Idealnie usmażona ryba cechuje się delikatną konsystencją oraz chrupiącą panierką. Magda Gessler zdradza, jak przygotować karpia w taki sposób, aby zaimponować wszystkim świątecznym gościom.

Usmaż karpia metodą Magdy Gessler

Magda Gessler twierdzi, że wielu Polaków popełnia dosyć trywialny błąd podczas smażenia karpia. Na czym on polega? Według specjalistki domorośli kucharze używają za małej ilości oleju rzepakowego, przez co ich karp nie smakuje tak dobrze, jak powinien.

Użycie większej ilości oleju to nie tylko gwarancja aksamitnej konsystencji ryby, ale również tak pożądanej, chrupiącej panierki, która doskonale będzie przylegała do rybiego mięsa.

Jeśli jednak obawiacie się, że kąpiel w oleju może sprawić, że karp stanie się nieprzyjemnie tłusty, uspokajamy – nic takiego nie będzie miało miejsca. Magda Gessler twierdzi, że karp nie powinien wciągnąć nadmiernej ilości oleju. Oczywiście, jeśli po zdjęciu z patelni uznacie, że ryba jest zbyt tłusta, możecie odsączyć nadmiar oleju, kładąc ją na moment na ręcznik papierowy dokładnie w ten sam sposób, jak robimy to podczas smażenia kotletów schabowych.