Dla wielu młodych ludzi moment ukończenia 18. roku życia jest naprawdę szczególny. To właśnie wtedy wkraczamy oficjalnie w dorosłość, a odebranie dowodu osobistego oznacza, że możemy postarać się o uzyskanie prawa jazdy. Możliwość poruszania się samochodem ogromnie ułatwia życie (zwłaszcza w małych miejscowościach). Ale niestety zdarzają się nieuczciwe osoby, które w kursantach starających się o prawo jazdy widzą możliwość dodatkowego zarobku. Tak właśnie zdarzyło się w Głogowie, gdzie pewien właściciel szkoły nauki jazdy miał zostać przyłapany na przyjmowaniu łapówek. 

Głogów. Nieuczciwy właściciel szkoły nauki jazdy przyłapany

W Głogowie miała miejsce bulwersująca sytuacja. Właściciel szkoły nauki jazdy został przyłapany na gorącym uczynku przez policjantów z Wydziału do Walki z Korupcją. Mężczyzna miał przyjmować od kursantów łapówki. 

Zobacz także:

Mężczyzna, powołując się na swoje wpływy i znajomości, zobowiązał się za kilka tysięcy złotych łapówki załatwić pozytywny wynik egzaminu na prawo jazdy jednemu ze swoich kursantów. W ręce mundurowych wpadł w momencie przyjmowania korzyści majątkowej, był kompletnie zaskoczonym gdy na jego ręce funkcjonariusze założyli kajdanki - mówi kom. Przemysław Ratajczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, cytowany przez TVN24. 

To podobno nie pierwszy raz, gdy mężczyzna działał w sposób nielegalny. TVN24 podaje, że policjantom udało się już ustalić, że właściciel szkoły jazdy co najmniej 70 razy dopuścił się oszustwa w dokumentach, jakie wystawiał prowadzony przez niego ośrodek. Zostało mu postawionych aż kilkadziesiąt zarzutów z art. 271 Kodeksu karnego, czyli poświadczenia nieprawdy. Dostał też zarzuty z art. 230 Kodeksu karnego, za płatną protekcję bierną. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany i grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności. 

Spada liczba chętnych na prawo jazdy

Uzyskanie prawa jazdy to marzenie wielu młodych ludzi. Jednak statystyki pokazują, że chętnych jest coraz mniej. W 2018 r. wydano 417 tys. pozytywnych decyzji o prawie do prowadzenia pojazdów, podczas gdy w 2023 r. było ich tylko 296 tys. Powody są różne, a jednym z nich na pewno jest kwestia pieniędzy. Dziś kurs na prawo jazdy kosztuje średnio 3-4 tysiące złotych. Jeżeli dodatkowo młody kursant chce jeszcze kupić swój pierwszy samochód i go ubezpieczyć, to kwota robi się bardzo wysoka, szczególnie dla dopiero wkraczającego w dorosłość człowieka. 
Inną kwestią jest… chęć do zrobienia prawa jazdy. Zdarza się bowiem, że przyszły kursant nie jest bardzo zainteresowany jazdą samochodem i to raczej rodzina naciska na „zrobienie prawka”. 

Mam wrażenie, że nieraz rodzice chyba chcą troszeczkę pomóc albo zainicjować to wszystko. Taki kandydat prawdopodobnie nie dokończy tego kursu w tym czasie, jaki byśmy sobie zaplanowali - mówi Hubert Winkler ze szkoły jazdy Autojar w rozmowie z TVN24. 

Co trzeba zrobić, aby uzyskać prawo jazdy?

Osoba, która chce uzyskać w Polsce prawo jazdy, musi najpierw przejść przez kilka etapów. Samo udanie się na kurs to nie wszystko. Najpierw należy wykonać obowiązkowe badania lekarskie by potwierdzić, że dana osoba może prowadzić pojazdy. Później kandydat wypełnia wniosek o wydania prawa jazdy, do którego należy dołączyć aktualne zdjęcie.

Przy składaniu wniosku potrzebny jest dowód tożsamości, w postaci dowodu osobistego albo paszportu (osoby spoza Polski muszą przedstawić dokument poświadczający o tym, że mają adres zameldowania w Polsce). Na kurs mogą się zapisać osoby niepełnoletnie, które w momencie zdawania egzaminu będą mieć niecały miesiąc do osiągnięcia pełnoletności. Nim to się stanie, ich wniosek o prawo jazdy musi wypełnić rodzic lub opiekun prawny. 

Wszystkie dokumenty składa się następnie w wydziale komunikacji - może się on znajdować w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym. Tam kandydat dostaje numer Profilu Kandydata na Kierowcę (PPK). Jest on potrzebny do tego, by móc zapisać się na kurs nauki jazdy, a następnie na egzamin. 

Z numerem PPK należy zapisać się w wybranej szkole nauki jazdy, gdzie trzeba ukończyć kurs praktyczny i teoretyczny. W niektórych ośrodkach przeprowadza się z nich egzaminy wewnętrzne. Kiedy kandydat zakończy już naukę w szkole jazdy, może przystąpić do państwowego egzaminu teoretycznego oraz praktycznego, który odbywa się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD). Po pomyślnym zdaniu obu egzaminów, trzeba opłacić wydanie prawa jazdy. I to wszystko - wtedy pozostaje tylko zaczekać na informację z urzędu, że dokument jest gotowy do odbioru.