Czyszczenie balkonu bywa wyjątkowo czasochłonnym zajęciem. Po zimie płytki są nierzadko całkowicie zapuszczone. Dodatkowo do powstawania ich nieestetycznego wyglądu przyczyniać się mogą także gołębie, które w marcu zaczynają się rozmnażać i pozostawiają na balkonie odchody. Istnieje jednak pewien sprawdzony sposób na pozbycie się z płytek szpecących go nieczystości. Znam go jeszcze z czasów dzieciństwa. Stosowała go moja babcia. Przygotowanie mikstury jest banalne, a potrzeba tylko dwóch składników, znajdujących się niemal w każdej kuchni. Jakich?

Jak wyczyścić balkonowe płytki po zimie?

Płytki balkonowe i tarasowe stworzone są z delikatnych materiałów. Używanie silnych chemikaliów może więc je uszkodzić, dlatego warto stosować tylko delikatne detergenty. Nie zawsze jednak trzeba kupować je w sklepie – moja babcia robiła własny, a do przygotowania go wystarczyła jej woda i ocet. Do czterech litrów wody dolewała połowę szklanki octu. Niekiedy zamiast tego drugiego składnika dodawała 50 g szarego mydła i opakowanie sody oczyszczonej, by powstała gęsta papka.

Zobacz także:

Następnie zamaczała w roztworze ścierkę lub gąbkę i czyściła płytki. By sprawić, aby wyglądały jeszcze lepiej, myła je tym preparatem ponownie, gdy już wyschły. Warto jednak wiedzieć, że mikstura ta może być niewystarczający, gdy na balkonie znajdują się płytki cementowe. Wówczas lepiej użyć mieszanki z amoniakiem – do czterech litrów wody dodajemy jego pół szklanki.

Dlaczego ocet to także środek do czyszczenia?

W czasach PRL-u ocet był popularnym składnikiem wielu domowych mikstur czyszczących. Nasze babcie nie miały możliwości kupna takich detergentów jak obecnie, więc robiły je samy. Jednak mimo upływu lat, wielu z nas wciąż chętnie wraca do tradycyjnych receptur. Ponadto nierzadko wybieramy je zamiast tych przemysłowych. Są tańsze i niemniej skuteczne, więc po co przepłacać.

Ocet spirytusowy ma właściwości antybakteryjne – skutecznie usuwa bakterie, zarazki i pleśń, a przy tym jest bezpieczny dla środowiska. Można nim zarówno czyścić płytki balkonowe, jak i pralkę czy odkamienić czajnik. Ocet neutralizuje także zapachy, wywabia plamy i usuwana osad wodny z armatury. Można nim myć podłogi i okna. Kwasowość octu sprawia, że może rozkładać brud i rozpuszczać osady mineralne.

Jakich powierzchni nie powinno się czyścić octem?

Octu nie należy używać do czyszczenia blatów i powierzchni z naturalnych kamieni np. granitu, marmuru i steatytu – kwas może je zmatowić, częściowo strawić i sprawić, że stracą blask i będą miały wyżłobienia. Octu lepiej nie używać także do czyszczenia podłóg z twardego drewna, by nie rozpuścił warstwy wykończeniowej chroniącej drewno.

Ocet lepiej trzymać z dala od metali np. noży kuchennych, by nie wystrzępił ich krawędzi. Niewskazane jest również mycie nim ekranów elektronicznych np. komputera, smartfona czy telewizora, ponieważ mógłby uszkodzić ich właściwości antyodblaskowe.