Rozwijająca się cyfryzacja i technologia wchodzi w coraz to kolejne aspekty naszego życia. Poza transportem, płatnościami czy rozrywką sięgną one też systemu testamentów. A w jaki sposób? Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło, że pracuje nad wprowadzeniem nowej formy zapisu ostatniej woli. Będzie to testament audiowizualny, który ma być nowoczesnym rozwiązaniem, przyspieszającym niezbędne procedury.

Ministerstwo wprowadza zmiany. Testament audiowizualny

Jak czytamy na stronie gov.pl, w najbliższej przyszłości możemy spodziewać się wielu zmian w prawie spadkowym. Jedną z nich będzie możliwość sporządzania testamentu w formie audiowizualnej — czyli po prostu jako wideo.

Zobacz także:

Zmiany obejmą również przesłanki sporządzenia testamentu ustnego, uregulowania testamentu wojskowego w Kodeksie cywilnym oraz rozszerzenia katalogu podmiotów, które nie mogą być świadkami testamentu.

Proponowane przez ministerstwo korekty mają na celu przede wszystkim wprowadzenie rozwiązań usprawniających tzw. testament ustny. Będą one zaostrzać przesłanki umożliwiające sporządzenie takiego testamentu oraz minimalizować ryzyko ich fałszowania.

Testament za niedługo nagramy za pomocą smartfona

Do sporządzenia testamentu ustnego niezbędne będzie spełnienie dwóch warunków. Można będzie przygotować taki rodzaj ostatniej woli jedynie w sytuacjach, w których wykonanie testamentu w formie pisemnej jest niemożliwe lub znacznie utrudnione przez wystąpienie szczególnych i nagłych okoliczności, takich jak nagła poważna choroba. Będzie musiała też być potwierdzona obawa rychłej śmierci osoby sporządzającej testament.

Ministerstwo Sprawiedliwości wskazuje, że nowe przepisy będą również regulować sposób sporządzenia testamentu ustnego audiowizualnego. Wykonać będzie go można za pomocą technik, takich jak nagranie wideo. Co ważne, do jego sporządzenia nie będą potrzebni świadkowie.

Celem proponowanych zmian jest m.in. skrócenie terminów stwierdzania ważności treści testamentu ustnego. Na podstawie nagrania będzie można potwierdzić ją od razu, ale też nie później niż w ciągu miesiąca od jego sporządzenia. Znacznie ułatwi to przebieg postępowań spadkowych.

Masz telefon komórkowy? Możesz nagrać swój testament

Wprowadzenie możliwości osobistego nagrywania swojego testamentu, to wielka rewolucja. Teraz niemal każdy będzie mógł uwiecznić swoją ostatnią wolę, bez wychodzenia z domu. W tym celu wystarczy kamera rejestrująca nie tylko obraz, ale i dźwięk — może to być ta, wbudowana w telefon komórkowy.

Nowoczesna forma testamentów może wydawać się kontrowersyjnym zagadnieniem, lecz to kolejny krok w cyfryzacji naszego życia codziennego. Dzięki tym zmianom w prawie Polacy będą mieli możliwość szybszego rozstrzygania spraw majątkowych.

Mimo trudnych okoliczności tego procederu jest to kolejne udogodnienie w sprawach istotnych. Dzięki tym zmianom bowiem każdy z nas będzie mógł przy użyciu swojego smartfona nagrać swój testament ustny, który potem traktowany będzie z rangą oficjalnego dokumentu.