Ile wynosi urlop macierzyński? Wkrótce zostaną wprowadzone zmiany
Długość urlopu macierzyńskiego zależy od liczby urodzonych dzieci. Wynosi on 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka. W przypadku ciąży mnogiej rodzice mogą liczyć odpowiednio na 31,33,35, a nawet 37 tygodni, kiedy przy jednym porodzie urodzi się pięć lub więcej dzieci. Długość urlopu była zawsze taka sama, niezależnie od tego, czy poród odbył się w terminie, czy dziecko urodziło się przed czasem. To jednak może się zmienić już w 2025 roku.
Ministra pracy Agnieszka Dziemianowicz- Bąk zapowiedziała wprowadzenie dłuższego urlopu macierzyńskiego dla rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie. Nowe przepisy mają na celu zapewnienie rodzicom dzieci hospitalizowanych wsparcia w trudnym dla nich czasie. Dodatkowy urlop nie będzie obowiązkowy. Rodzice dzieci urodzonych przedwcześnie będą mogli z niego skorzystać po złożeniu odpowiedniego wniosku. Urlop ten będzie też w pełni płatny, udzielany na wniosek i potwierdzony zaświadczeniem szpitalnym.
Zobacz także:
Kto skorzysta z dodatkowego urlopu macierzyńskiego?
Każdy tydzień spędzony w szpitalu będzie równoznaczny z tygodniem dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Skorzystają zarówno rodzice biologiczni, jak i opiekunowie prawni. Do dłuższego urlopu będą uprawnieni pracownicy - rodzice dzieci urodzonych przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g. Będą mogli skorzystać z maksymalnie 15 tygodni dodatkowego urlopu.
W przypadku dziecka urodzonego pomiędzy 28. a 36.tygodniem ciąży o wadze urodzeniowej wyższej niż 1000 g, rodzice będą uprawnieni do 8 tygodni dodatkowego urlopu. Dłuższy urlop macierzyński będzie przysługiwać także rodzicom dziecka, które urodzi się po ukończeniu 36 tygodnia ciąży i będzie wymagać hospitalizacji. Pobyt dziecka w szpitalu będzie musiał wynosić przynajmniej dwa kolejne dni w okresie od piątego do 28. dnia po porodzie. Rodzice w takim przypadku będą mogli skorzystać z 8 tygodni dodatkowego urlopu.
Kiedy urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków?
W budżecie państwa są przewidziane środki na dodatkowe urlopy rodziców wcześniaków w 2025 roku. Państwo zapłaci za to około 50 mln zł rocznie. Ministerstwo planuje, że w czwartym kwartale bieżącego roku projekt trafi do Sejmu, a zmiany wejdą w życie od początku 2025 roku. Jak ustalił Business Insider, 28 sierpnia projekt został pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Według dostępnych danych, w Polsce nawet co dziesiąte dziecko przychodzi na świat przed planowanym terminem porodu. Dzieci te są bardziej narażone na zakażenia, często konieczna jest też dodatkowa rehabilitacja, dlatego urodzone przedwcześnie dzieci wymagają szczególnej opieki. O wprowadzenie dodatkowego urlopu dla rodziców wcześniaków apelowała w specjalnej petycji m.in. Koalicja dla Wcześniaka.