Zofia, Antoni, Nikodem, ale też Zuzanna, Laura czy Jan rokrocznie stawiane są w czołówce najchętniej wybieranych imion dla pociech. Jednak wiele wskazuje na to, że w 2025 roku będzie inaczej. Nowy raport kwiaciarni Euroflorist ujawnia, że trend związany z imionami zaczerpniętymi od nazw kwiatów przybiera na sile. Okazuje się, że takie imiona nie tylko ładnie brzmią, ale również niosą symboliczne znaczenie.
Jakie imiona najchętniej nadawano dzieciom w 2024 roku?
Rok 2024 był rokiem kwiatów. Motywy tego typu były często zauważane w kreacjach największych projektantów takich jak Valentino, Alexander McQueen i Simone Rocha. Jednak nie tylko ich fascynuje roślinność. Kwietny trend zauważalny jest także wśród imion — a te inspirowane kwiatami w 2024 roku znalazły się na liście najchętniej wybieranych. Analitycy z Euroflorist podają, że w 2025 roku prym będą wiodły imiona: Laura, Jaśmina i Rozalia.
Zobacz także:
Popularność imienia Laura wynika prawdopodobnie z jego wyjątkowego znaczenia – symbolizuje zwycięstwo i zdecydowanie zwycięża w rankingu najpopularniejszych imion ostatniej dekady. Z kolei popularność imienia Jaśmina wynika prawdopodobnie z fascynacji filmowych wielu rodziców – istnieje teoria, że powodem jest serial Netflixa pt. „Wielka Woda”, którego bohaterką jest odważna Jaśmina.
Eksperci z Euroflorist ustalili, że oprócz wspomnianej Laury i Jaśminy, w ostatnich latach największą popularność zyskały te imiona:
- Rozalia (wzrost o 124%),
- Róża (wzrost o 117%),
- Lilianna/Liliana (wzrost o 92%),
- Lila (wzrost o 64%),
- Lilia (wzrost o 60%),
- Oliwia (wzrost o 57%),
- Melisa (wzrost o 37%),
- Dalia (wzrost o 22%).
Jakie jest najpopularniejsze „kwiatowe” imię dla chłopca?
Wbrew pozorom nie tylko imiona żeńskie nawiązują do nazw roślin. Przykładem męskiego „kwiatowego” imienia jest Florian. Z badań Euroflorist wynika, że jego popularność wzrosła blisko o 60%. Florian oznacza „kwitnący” lub „rozkwitający” i ma genezę w niemieckiej formie łacińskiego imienia. Niestety rodzice chłopców nie mają aż tak dużego pola do manewru, gdy mowa o wyborze kwietnego imienia dla syna – istnieją co prawda imiona Narcyz, Kamel, Wawrzyniec, Hortensjusz, lecz nie zostały uwzględnione w raporcie Euroflorist.
Czy imię może mieć wpływ na życie?
Co ciekawe, przekonanie, że znaczenie imienia ma wpływ na los człowieka, wywodzi się nie od wróżek czy z horoskopów, lecz z Biblii. Imiona patriarchów miały konkretne znaczenia i były nadawane nie tylko dlatego, że dobrze brzmiały – np. Abraham po hebrajsku oznacza „ojciec wielu”. W jego przypadku wybór imienia okazał się proroczy, bo rzeczywiście Abraham takim się stał.
W 2008 roku opublikowano badanie, które przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu z Michigan. Wynikało z niego, że ludzie chętniej składali darowizny na ofiary huraganu, jeśli imiona poszkodowanych nawiązywały do nazwy żywiołu. Znana jest historia kobiety o imieniu Katrina, która założyła biznes, którego celem było pomaganie ofiarom huraganu Katrina. Co więcej, tematem badań naukowców był właśnie wspomniany huragan.
Okazuje się, że w krajach anglosaskich wielu dentystów ma na imię Dennis. Jednak Andrew Gelman, szef Applied Statistics Center na Uniwersytecie Kolumbia stwierdził, że jest to po prostu popularne imię, więc nie powinien też dziwić fakt, że nosi je wielu mężczyzn.
Jakie są najdziwniejsze imiona w Polsce?
Zdarzają się rzadko, przeważnie na fali popularności filmu, serialu czy piosenki. Tak było w przypadku „Gry o tron” i „Wiedźmina”. Zafascynowani nimi rodzice nazywali dzieci np. Danearys, Arye czy Cirilla. Do grupy najbardziej nietypowych imion nadawanych w poprzedniej dekadzie zaliczały się:
- Nawojka,
- Paloma,
- Zara,
- Aida,
- Attika,
- Luna,
- India,
- Chiara.
Lista nietypowych imion chłopięcych również jest ciekawa. Na polskich porodówkach usłyszeć można było imiona takie jak: Szony, Xandery czy Bastian. Bez względu na fantazję rodziców nie każde imię zostanie uznane przez urząd stanu cywilnego. Przede wszystkim należy unikać tych, które budzą złe skojarzenia np. Lucyfer czy Kurtyzana. Kilka lat temu Rada Języka Polskiego przygotowała listę 69 imion, których rodzice maluchów powinni unikać. Są nimi m.in. Abbadon, Akaina, Dajana, Emaus, Ewan, Herrada, Karla, Klea, Krystina, Malta, Opieniek.