Mycie okien, pranie firanek i porządne sprzątanie — to wszystko kojarzy się z odświeżaniem domu na wiosnę oraz na święta wielkanocne. Istnieją też czynności, których podejmujemy się częściej. Należy do nich m.in. zmiana pościeli. Przy takich sezonowych porządkach warto jednak pamiętać o jej mocniejszym odświeżeniu. Jeśli w waszym domu znajduje się biała pościel, która zaczęła szarzeć lub żółknąć, warto dać jej drugie życie. Zwłaszcza, że jest na to prosty domowy sposób.
Poszarzałe i pożółkłe poszewki. Biała pościel zyska nowe życie
Białe elementy w mieszkaniach z biegiem czasu potrafią tracić swój pierwotny kolor. Warto raz na jakiś czas zadbać o ich wybielanie, by cieszyć się nimi jeszcze dłużej. Do tego grona z pewnością należy biała pościel. Możemy zauważyć, że pojawiają się na niej plamy. Biały materiał ma to do siebie, że mimo prań potrafi żółknąć lub szarzeć. Na szczęście proces ten da się przerwać.
Zobacz także:
Pościel może żółknąć z różnych powodów. Naraża ją na to pranie w nieodpowiedni sposób, czy nieprawidłowe przechowywanie. Może na to wpłynąć również duża wilgotność powietrza. Są to czynniki, które trudno przewidzieć, ale ich działanie widać gołym okiem.
Przy codziennym użytkowaniu pościeli, należy przechowywać ją w odpowiedni sposób. Najlepiej, żeby nie leżała ona w miejscu, do którego dociera wilgoć. Ważne jest, aby zawsze dosuszać pościel po praniu.
Domowa metoda na wybielanie pościeli. Ta mieszanka zadba też o jej czystość
Poszarzałą pościel można z łatwością wybielić z pomocą pewnego domowego triku. Pierwszym krokiem w procesie wybielania pościeli, jest jej dokładne wytrzepanie. Pozwoli to pozbyć się z niej kurzu. Ponadto jeśli ma ona na sobie większe plamy, trzeba je usunąć. Można zastosować do tego np. mydełko odplamiające. Kolejnym krokiem będzie namoczenie pościeli w domowej mieszance.
Jak ją przygotować? W dużej misce przygotuj 5 litrów wody. Następnie rozpuść w niej 1,5 szklanki sody oczyszczonej. W tak przygotowanym roztworze namocz swoje białe poszewki na kołdrę i poduszkę. Należy to robić przez około 15 minut.
Po namoczeniu pościel jest gotowa na pranie. Na pralce wybierz jak najwyższą temperaturę, zazwyczaj będzie to 90 stopni, zależnie od modelu urządzenia. Tak wysoka temperatura pomoże usunąć wszelkie bakterie i grzyby, odpowiedzialne za tracenie przez pościel śnieżnobiałego koloru. Pamiętaj jednak, aby nie przekraczać temperatury wskazanej przez producenta na metce.
Biała pościel jak nowa. Użyj tej domowej mieszanki z sodą oczyszczoną
Po zakończeniu prania i odwirowaniu poszewek, pościel standardowo wywieszamy. Ważne jest, aby schła ona w przewiewnym miejscu, a więc najlepiej na balkonie lub na tarasie. Dostęp słońca do materiału dodatkowo przyczyni się do poprawienia jego kondycji. Promienie UV bowiem również zabijają bakterie. Dzięki takiej kompleksowej pielęgnacji, z pewnością będziesz cieszyć się odnowioną i wybieloną pościelą przez całą wiosnę i lato.
Soda oczyszczona znana jest powszechnie ze swoich właściwości wybielających, dlatego sprawdza się przy wybielaniu różnych materiałów, w tym pościeli. Z powodzeniem możemy stosować ją do wybielania białych tkanin. Soda wybiela tkaniny dzięki reakcji chemicznej, w której wodorowęglan sodu reaguje z zabrudzeniami. Jest ona łagodnym środkiem, który mimo silnego działania, nie niszczy tkanin.