Jeśli szukasz kwiatu, który wprowadzi nieco koloru do mieszkania i stanie się jego piękną ozdobą, rozważ anturium. Ta roślina charakteryzuje się ozdobnymi, czerwonymi kwiatami, które kształtem przypominają serduszka. Aby cieszyć się bujnym kwitnieniem, o anturium należy się odpowiednio zatroszczyć. Przestrzeganie kilku wskazówek pielęgnacyjnych sprawi, że roślina odwdzięczy się prężnym wzrostem. Jednym z zabiegów, który warto wykonywać regularnie, jest nawożenie. Jako domową odżywkę można wykorzystać produkt, który zwykle ląduje w koszu. 

Jak dbać o anturium, aby bujnie kwitło?

Podstawą pielęgnacji anturium jest dobranie odpowiedniego stanowiska. Ta ozdobna roślina preferuje miejsca jasne, pełne rozproszonego światła. Postawienie doniczki w półcieniu może sprawić, że anturium w ogóle nie wypuści kwiatów. Najlepszy będzie parapet wschodni lub zachodni. Z kolei jeśli chodzi o podłoże - powinno być żyzne i przepuszczalne, a jego odczyn musi być kwaśny (pH w granicach 4,5-5,5). Anturium warto posadzić w mieszance ziemi, perlitu, chipsów kokosowych i keramzytu. Należy przy tym pamiętać, aby dno doniczki wyłożyć warstwą drenażową, dzięki której nadmiar wody znajdzie ujście i nie doprowadzi do gnicia korzeni. 

Zobacz także:

O czym należy pamiętać, uprawiając anturium?

Uprawiając anturium, warto wystrzegać się najczęstszych błędów popełnianych w pielęgnacji tej rośliny. Należy do nich między innymi wybór zbyt nasłonecznionego stanowiska. Bezpośrednie, intensywne działanie promieni słonecznych może doprowadzić do poparzenia liści. Z kolei na północnym parapecie anturium nie dostanie wystarczająco dużo światła. Ważną wskazówką pielęgnacyjną jest także utrzymywanie stałej, dość wysokiej temperatury. Ten kwiat dobrze odnajdzie się w wartościach między 18 a 24 stopniami Celsjusza. Należy zwrócić uwagę na to, że anturium nie przepada za zmianami temperatury, a przeciągi mu szkodzą

Domowy nawóz pod anturium. Jak go przygotować?

Opiekując się anturium, należy pamiętać również o tym, aby na początku zadbać przede wszystkim o siebie. Dlaczego? Wszystkie części anturium są trujące, dlatego każdy zabieg pielęgnacyjny trzeba przeprowadzać w rękawiczkach. Jednym z ważnych zabiegów jest nawożenie. Domowy nawóz pod anturium przygotujemy z fusów po kawie, które dodatkowo zakwaszą glebę. Można to zrobić na kilka sposobów. Jeśli brakuje nam czasu, możemy po prostu rozsypać łyżeczkę rozkruszonych fusów na podłożu i podlać roślinę. Druga metoda polega na przygotowaniu mieszanki z fusów i wody, którą podlewamy anturium. Łyżeczkę resztek po kawie należy wsypać do jednej szklanki wody. Kiedy fusy napęcznieją, domowym nawozem nawadniamy kwiat.