Nowe rozporządzenie zakłada, że grafik otwarcia urzędów ma być bardziej elastyczny. Kierownicy poszczególnych placówek będą mieli swobodę w ustalaniu godzin pracy urzędników oraz wymiaru czasu pracy w poszczególnych dniach. Jak wiadomo, większość urzędów pracuje zwykle w trybie 7:00-15:00 lub 8:00-16:00. W środy przeważnie otwarte są dłużej, w piątek krócej. Tak czy inaczej, są to godziny, w których większość z nas jest w pracy i ciężko cokolwiek załatwić. Można oczywiście prosić szefa o pozwolenie, żeby się „na chwilę wyrwać”, ale nie zawsze jest to możliwe.
Zmiana godzin pracy urzędów
Nowelizacja ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych zakłada, że kierownicy placówek sami będą mogli wyznaczyć godziny otwarcia urzędu. Jest jednak jeden warunek, najwcześniej może być to godzina 7 rano, najpóźniej 10. Drugi wariant ucieszyłby znaczną część społeczeństwa. To by oznaczało, że urzędy byłyby otwarte do godziny 18:00. To także dobra informacja dla osób, które wykonują zawód urzędnika. Będąc w pracy, też nie mają możliwości, żeby się z niej wyrwać i pójść załatwić jakieś sprawy prywatne. Właśnie celem tych zmian jest wsparcie życia prywatnego i elastyczne połączenie go z życiem zawodowym. To jednak nie koniec nowości.
Zobacz także:
W urzędach, w których są wykonywane zadania związane z obsługą interesantów, kierownik urzędu będzie ustalał rozkład czasu pracy pracowników w taki sposób, aby co najmniej w jednym dniu tygodnia zadania te były wykonywane między godz. 8:00 a godz. 18:00. Przewidziano również, że ze względu na szczególny charakter wykonywanych zadań na stanowisku pracy, rozkład czasu pracy pracownika może przewidywać pracę zmianową - czytamy na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Nowy projekt zawiera także wytyczną dotyczącą ustalania rozkładu czasu pracy w poszczególnych dniach tygodnia. W tym zakresie kierownik urzędu w miarę możliwości, będzie brał pod uwagę ważne względy osobiste lub rodzinne pracowników. Nowelizacja przewiduje też możliwość pracy w dni wolne. Jak czytamy na stronie KPRM:
Projektowane regulacje mają na celu również ujednolicenie zasad w stosunku do wszystkich pracowników zatrudnionych w tym samym urzędzie (członków korpusu służby cywilnej, urzędników państwowych oraz innych pracowników) w zakresie ustalania rozkładu czasu pracy w dni wyznaczone jako wolne. W związku z tym kierownik urzędu uzyska uprawnienie, zgodnie z którym wyznaczał będzie dla pracowników dni wolne od pracy z tytułu obniżenia wymiaru czasu pracy, o którym mowa w art. 130 § 2 Kodeksu pracy oraz będzie mógł wyznaczać dni wolne od pracy podlegające odpracowaniu. Jeżeli w urzędzie działa korpus służby cywilnej, wyznaczone dni wolne będą musiały być tożsame z dniami wyznaczonymi zgodnie z zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów, wydanym na podstawie ustawy o służbie cywilnej
Autorzy projektu zaznaczają, że czym innym są godziny pracy urzędu (w znaczeniu jego dostępności dla interesantów lub współpracy z innymi urzędami), a czym innym godziny pracy poszczególnych pracowników, które powinny być przez przełożonych tak ustalone, aby w godzinach pracy urzędu obsada pracownicza była adekwatna do wykonywanych zadań.
W jakich urzędach nastąpi zmiana godzin pracy?
- Urzędy administracji rządowej, w których jednocześnie działa korpus służby cywilnej,
- Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców,
- Urzędy Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej,
- Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu,
- Urzędy Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15,
- Regionalne izby obrachunkowe.
Rozporządzenie zakładające zmianę godzin pracy urzędów ma wejść w życie jeszcze w tym roku. Tu zapoznasz się z pełną treścią dotyczącą projektu rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie czasu pracy pracowników urzędów administracji rządowej.