Każdy z nas chciałby wiosną i latem cieszyć się z przyozdobionego kwiatami balkonu. Wielu Polaków w tym celu sadzi pelargonie czy petunie. Zapominają jednak przy tym o prawdziwym skarbie natury, jakim niewątpliwie są lewkonie, których urok i niepowtarzalny zapach wzbogaci wygląd każdego tarasu. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że lewkonie najlepiej zasiać jeszcze zimą, co sprawi, że kwiaty będą imponująco wyglądać już późną wiosną.

Lewkonia letnia. Co warto o niej wiedzieć?

Lewkonia letnia wyróżnia się spośród innych kwiatów przede wszystkim wielokolorowymi płatkami oraz niezwykle intensywnym zapachem, który zapada w pamięć. Rośliny głównie uprawiane są w Europie, Afryce Północnej oraz na terenie Azji. W Polsce lewkonie są widoczne wiosną i latem. Lewkonie zazwyczaj osiągają od 30 do 60 cm wysokości, dzięki czemu świetnie sprawdzą się między innymi przy ozdabianiu balkonu czy tarasu. Roślina uwielbia słońce, jednak trzeba pamiętać o jej regularnym podlewaniu, bowiem kwiaty źle reagują na brak wody. 

Zobacz także:

Lewkonie najlepiej rosną w chłodniejszych temperaturach. Ich wysiew zależny jest stricte od sposobu uprawy:

  • Wysiew do gruntu – można siać nasiona bezpośrednio do gruntu od kwietnia do maja, gdy minie ryzyko przymrozków. Optymalna temperatura kiełkowania to około 15°C.
  • Rozsada pod osłonami – jeśli chcesz uzyskać wcześniejsze kwitnienie, nasiona można wysiać już w lutym-marcu do skrzynek lub doniczek w szklarni, inspekcie lub na parapecie. Po około 6-8 tygodniach młode rośliny można przepikować i wysadzić na miejsce stałe w maju.

Jak pielęgnować lewkonie letnie?

Aby zapewnić optymalne warunki wzrostu lewkoni, warto posadzić je w miejscu dobrze nasłonecznionym, choć toleruje także lekkie półcienie. Najlepiej rozwija się w żyznej, przepuszczalnej glebie o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie. Ważne jest również, aby podłoże miało dobry drenaż, ponieważ nadmiar wilgoci może prowadzić do gnicia korzeni.

Podlewanie lewkonii powinno być regularne, ale umiarkowane. Roślina nie lubi przesuszenia, jednak nadmiar wody jest dla niej równie szkodliwy. Warto podlewać ją u podstawy, aby unikać zwilżania liści, co zmniejsza ryzyko rozwoju chorób grzybowych. W okresie intensywnego wzrostu dobrze jest stosować nawozy wieloskładnikowe przeznaczone dla roślin kwitnących, co dwa do trzech tygodni. Wzbogacenie gleby kompostem przed sadzeniem również korzystnie wpływa na jej kondycję i obfitość kwitnienia.

Aby przedłużyć kwitnienie lewkonii, warto regularnie usuwać przekwitłe kwiatostany. W przypadku wysokich odmian, które mogą stać się wiotkie, konieczne może być ich podpieranie. Roślina ta jest podatna na niektóre choroby, w tym mączniaka rzekomego, dlatego ważne jest zapewnienie jej dobrej cyrkulacji powietrza oraz unikanie nadmiernego zagęszczenia nasadzeń. Może być również atakowana przez mszyce, dlatego w razie potrzeby warto stosować ekologiczne metody ochrony roślin.