Jeżeli choć raz mieliście okazję spróbować pomidorów z ogródka, z własnej uprawy, doskonale wiecie, że smakują o wiele lepiej od tych sklepowych. Są słodsze, bardziej soczyste i wspaniale nadają się do domowych przetworów, np. przecierów, past, ale też sałatek. Pomidory są jednymi z tych warzyw, które uprawia się z rozsady - oznacza to, że najpierw umieszczamy nasionka w specjalnych, małych doniczkach z ziemią. Dopiero kiedy już wykiełkują z nich po kilku tygodniach mocne i silne sadzonki, a przymrozki już się skończą, wsadzamy je do ziemi w ogródku lub na działce. Poznajcie ciekawy, domowy sposób na sadzenie pomidorów, który pozwoli przyspieszyć kiełkowanie.
Najlepsze odmiany pomidorów do ogródka
Od wyboru odmian pomidorów może się zakręcić w głowie, zwłaszcza jeśli jesteście początkującymi ogrodnikami. Zakładamy, że nie planujecie na razie uprawy szklarniowej, dlatego poniżej zebraliśmy dla was kilka polecanych odmian pomidorów do uprawy gruntowej - są w sam raz dla amatorów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z uprawą pomidorów:
Zobacz także:
- „Bawole serce” - to pomidory duże, mięsiste, w kształcie serca. Są bardzo słodkie, doskonałe do przetworów. Rozsadę przygotowuje się już w marcu, a sadzenie można wykonać w drugiej połowie kwietnia. Wymagane są paliki.
- „Giant” - pomidory tej odmiany mają intensywny, czerwony kolor i są duże. Dość odporna na choroby w postaci brunatnej plamistości liści i wirusa mozaiki tytoniu, co sprawia że jest to dobra odmiana dla początkujących.
- „Koralik” - są to pomidorki koktajlowe. Drobne, bardzo liczne, intensywnie czerwone. Odporne na zarazę ziemniaka, co jest istotne jeśli dopiero uczycie się uprawy pomidorów. Doskonałe do sałatek.
Kiedy sadzić pomidory z rozsady?
Terminy sadzenia pomidorów z rozsady mogą się nieznacznie różnić w zależności od odmiany. Zasada jest jednak taka, że rozsadę przygotowuje się w marcu, by sadzonki zdążyły urosnąć na tyle, by po pierwszych przymrozkach były one już gotowe do posadzenia do gruntu.
fot: Irina/AdobeStock
Zdecydowanie zbyt późnym terminem na rozsady jest druga połowa kwietnia, ponieważ w takiej sytuacji sadzonki nie zdążą się rozwinąć na tyle szybko, by po posadzeniu pomidory były w stanie jeszcze wydać owoce.
Sadzenie pomidorów. To przyspieszy kiełkowanie
Jeżeli jednak zależy wam na czasie i chcecie, by wasze pomidory kiełkowały i rosły szybciej, możecie wypróbować pewną ciekawą metodę. Potrzebny wam będzie do tego… papier toaletowy (lub kuchenny ręcznik papierowy). W pojemnikach na rozsady umieśćcie ziemię (do pomidorów o odczynie pH 5,5-6,5). Następnie ułóżcie na nich papier toaletowy lub ręczniki papierowe mocno zwilżone wodą. Na tym ułóżcie nasiona pomidorów w rzędach, w odstępach 3 cm. Przykryjcie je podłożem, na przykład torfowym, na grubość ok. 1 cm. Spryskajcie je wodą i postawcie w ciepłym miejscu. Już po kilku dniach wasze nasionka zaczną kiełkować.