Choć niektórych może to zdziwić, na Saharze również także możliwe są powodzie. Taka sytuacja zdarzyła się w październiku tego roku po raz pierwszy od wielu lat. Jak mówi Houssine Youabeb z marokańskiej stacji meteorologicznej dla agencji Associated Press:
Minęło od 30 do 50 lat, odkąd mieliśmy tak duże opady w tak krótkim czasie
Co wiemy o pustyni Sahara?
Sahara to największa gorąca pustynia na Ziemi. Jej powierzchnia liczy aż około 9 200 000 km². Znajduje się ona na terytorium jedenastu państw: Maroka, Algierii, Tunezji, Libii, Egiptu, Sahary Zachodniej, Mauretanii, Mali, Nigru, Czadu i Sudanu. Obejmuje swoim zasięgiem 14 różnych pustyń. Ze względu na specyfikę gleby na Saharze, roślinność jest tam niezwykle rzadko spotykana. Możemy tam jednak ujrzeć oazy, które zachęcają do przebywania przy nich zwierzęta, które są przyciągane przez wodę i dużą liczbę roślin.
Zobacz także:
Występująca na pustyni roślinność jest dobrze przystosowana panujących na Saharze niesprzyjających warunków. Możemy tam spotkać na przykład dzikie oliwki, oleandry, pistację, tamaryszek, a także akacje. Dobrze radzi sobie również róża jerychońska, która ma zdolność przetrwania nawet w skrajnej suszy. Sahara charakteryzuje się niską gęstością zaludnienia - jej mieszkańcami są przede wszystkim koczownicy. Na Saharze żyje natomiast wiele gatunków zwierząt, na przykład fenki, dromadery, owce grzywiaste, osły afrykańskie, gazele dorkas i warany pustynne.
Sahara pod wodą
Na Saharze mamy zazwyczaj do czynienia z zaledwie kilkoma centymetrami deszczu rocznie, jednak w tym miesiącu doszło do zaskakującej sytuacji. Ulewy, jakich nie widziano od dziesiątek lat, spowodowały spektakularne powodzie. Wszystko za sprawą deszczowego monsunu, który dotarł dalej, niż zazwyczaj. Zagłębienia terenów zostały zalane, a mieszkańcy nie mieli się gdzie schronić. Utonęło co najmniej 20 osób, wiele jest także zaginionych. Według naukowców w przyszłości takie zjawiska mogą się powtarzać, a pogoda nad Saharą może stać się bardziej niestabilna. Dostępne są niesamowite zdjęcia, które uwieczniły ten kataklizm.
Co warto zobaczyć na pustyni Sahara?
Odkrywanie Sahary to prawdziwa gratka dla miłośników podróżowania. Możemy się na nią wybrać na przykład z Maroka, Egiptu, Tunezji i Algierii. Warto zobaczyć tam kilka interesujących miejsc. Należy do nich między innymi osada Ksar Ajt Bin Haddu. Ten zabytek trafił w 1987 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nagrywano tam takie filmy, jak „Gladiator”, „Aleksander” czy „Książę”. Osada z łatwością przeniesie nas w klimat czasów antycznych. Następnym fascynującym miejscem, któremu warto poświęcić uwagę, jest Wąwóz Todra. Liczy on aż 40 kilometrów. Zjeżdżają się tam wspinacze z całego świata, aby spróbować swoich sił w górskim starciu. Możemy tam wybierać spośród aż 150 szlaków wspinaczkowych, z których każdy różni się poziomem trudności. Nie można również zapomnieć o wsi Merzouga. Marrakesz od tej miejscowości dzieli blisko 600 kilometrów, dlatego warto wykupić kilkudniową, zorganizowaną wycieczkę.
Odwiedź zachwycające Maroko
Jeśli interesują nas okolice Sahary, warto rozważyć wycieczkę do Maroka. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. To miejsce zarówno dla miłośników odpoczynku na plaży, jak i poznawania nowych kultur. Zachwycić was może na przykład Wąwóz Dades, zwany Marokańską Doliną Róż. W pobliżu znajdują się bowiem kwitnące róże damasceńskie. Aby tam dojechać, musimy się udać 100 kilometrów od miasta Ouarzazate. Z kolei w Agadirze mamy do czynienia z naprawdę zróżnicowanymi atrakcjami. Z jednej strony mamy dostęp do pięknych, piaszczystych plaż. Możemy się tam nie tylko zrelaksować, lecz także skorzystać z możliwości uprawiania sportów wodnych. Z drugiej strony możemy zachwycać się zabytkami historii, na przykład odwiedzając Kasbah Agadir Oufella. Są to ruiny dawnego miasta Agadir. Zniszczyło je trzęsienie ziemi, które miało miejsce w 1960 roku. To miejsce pozwala nam na podziwianie malowniczych krajobrazów - miasta, plaży i oceanu.