Rodzice wcześniaków mówili o tym od lat i dopiero po roku próśb Sejm zabrał się za urlopy macierzyńskie i rodzicielskie. Nowelizacja przepisów wprowadzi istotne zmiany dla rodziców dzieci urodzonych wcześniej niż w planowanym terminie. Dzięki tym zmianom rodzice będą mogli spędzić jeszcze więcej czasu ze swoimi dziećmi w domu, a urlop macierzyński może zostać wydłużony nawet do 105 dni, ale to nie wszystko. Co jeszcze przewidywane jest w rozporządzeniu?

Jak dotychczas przebiegał urlop macierzyński i rodzicielski?

Dotychczas urlopy macierzyńskie i rodzicielskie dla rodziców wcześniaków funkcjonowały na tych samych zasadach, co w przypadku dzieci urodzonych w przewidywanym terminie. Obecnie w Polsce przyznawane dni wolne dla świeżo upieczonych matek wynoszą łącznie 20 tygodni, a następnie przyznawany jest urlop rodzicielski, który trwa 32 tygodnie, co w sumie daje 52 tygodnie na opiekę nad dzieckiem.

Zobacz także:

Każdego dnia rodzi się 60 dzieci, które albo rodzą się przedwcześnie, są maleńkie, ważą mniej niż kilogramowe opakowanie cukru, albo dzieci, które są chore i muszą być hospitalizowane po narodzinach. 60 dzieci każdego dnia, 20 tysięcy dzieci rocznie – wskazała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

W konsekwencji rodzice wcześniaków wielokrotnie skarżyli się, że urlopy macierzyńskie i rodzicielskie często mijały jeszcze zanim wcześniak wyszedł ze szpitala do domu.

Bardzo często rodzice wcześniaków i chorych dzieci, kiedy ich dziecko w końcu po wielu, wielu tygodniach, w przypadku skrajnych wcześniaków nawet po 90 dniach opuszczają szpital, zaczynają długą drogę. Z rehabilitacją, z konsultacjami, z intensywnym leczeniem. Nie okradajmy ich z tego czasu – podkreśliła.

W takiej sytuacji rodzice musieli korzystać z bezpłatnego urlopu wychowawczego. Państwo nie oferowało wystarczających środków finansowych, więc nierzadko zmuszało to opiekunów do powrotu do pracy lub pozostania w domu bez rządowego wsparcia.

Sejm podjął decyzję o wsparciu rodziców wcześniaków

Rząd postanowił zareagować na składane od lat skargi płynące od rodziców. 27 listopada posłowie przyjrzeli się dokładniej obecnej sytuacji i podjęli decyzję o nowelizacji przepisów, które rozwiązałyby problem poprzez dostosowanie długości urlopu macierzyńskiego do indywidualnych potrzeb rodziców wcześniaków i zapewnienie im większego wsparcia finansowego.

Zgodnie z nowo obowiązującymi przepisami, dodatkowe dni wolne dla rodziców wcześniaków będą przyznawane i uzależnione indywidualnie od sytuacji, w której znajduje się dziecko. Zmiany przedstawiają się następująco:

  • Jeśli dziecko urodzi się przed planowanym terminem, a dokładniej przed 28. tygodniem ciąży lub jego masa ciała wynosi mniej niż 1 kg, rodzicom zostaną przyznane dodatkowe 15 tygodni urlopu, co łącznie daje 105 dni.
  • W momencie, gdy dziecko urodzi się pomiędzy 28. a 36. tygodniem ciąży, a jego waga przekroczy 1 kg, a dziecko wymaga opieki medycznej w szpitalu dłuższej niż 5 dni, rodzicom będzie przysługiwało 8 dodatkowych tygodni urlopu.

Jest jeszcze jedna dobra informacja. Rząd postanowił, że w przypadku wydłużenia urlopu, rodzic wcześniaka dostanie pełne wynagrodzenie za cały ten okres.

Rodzice wcześniaków odetchną z ulgą

Nowelizacja ustawy dotyczącej wydłużenia urlopów macierzyńskich i rodzicielskich jest odpowiedzią na petycje złożoną do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej przez Fundację Koalicja dla Wcześniaka. Inicjatywa została poparta przez około 16 tysięcy Polaków, co dokładnie obrazuje ogrom tego problemu. Rządzący przewidują, że nowe przepisy wejdą w życie już w 2025 roku. Wniosek o dodatkowe dni wolne będzie można wręczyć pracodawcy wraz ze zwolnieniem lekarskim z informacją o tygodniu urodzenia, wadze dziecka oraz dniach, które spędziło w szpitalu. Z nowej ustawy mogą skorzystać nie tylko matki wcześniaków, ale również ojcowie, opiekunowie prawni, rodzice zastępczy lub adopcyjni.