13. i 14. emerytura w Polsce to dodatkowe świadczenia wprowadzone przez rząd w celu wsparcia seniorów i zapewnienia im lepszych warunków do życia w obliczu szalejącej inflacji. Dodatki mają formę jednorazowych wypłat, które przyznawane są z budżetu państwa każdego roku. „Trzynastka” wynosi tyle, co minimalna emerytura wypłacana w kraju, a jest to co najmniej 1200 zł brutto miesięcznie. Zwykle wypłaca się ją w kwietniu. Podobnym wsparciem jest tzw. czternastka, której wysokość zależy od progu dochodowego danego seniora. Teraz okazuje się, że mimo korzyści płynących z pobierania świadczeń wielu emerytów decyduje się na rezygnację z otrzymywania powyższych wypłat na rzecz innej ulgi. To finalnie pozwala im na uzyskanie jeszcze większego wsparcia finansowego. Co należy zrobić, aby zyskać więcej?

Dlaczego seniorzy rezygnują z 13.i 14. emerytury?

Coraz więcej emerytów w Polsce decyduje się na rezygnację z dodatkowego wsparcia od rządu w postaci 13. i 14. emerytury na rzecz ulgi podatkowej PIT-0. Jest to rozwiązanie przeznaczone dla seniorów, którzy są zwolnieni z uiszczania opłaty za podatek dochodowy, kiedy ich roczne zarobki nie przekraczają łącznie 85 528 zł. Dzięki takiemu udogodnieniu emeryci, którzy zdecydowali się na dorobienie do podstawowego świadczenia emerytalnego, mogą zwiększyć swoje dochody i jednocześnie uniknąć płacenia podatków od zarobionego wynagrodzenia.

Zobacz także:

Po analizie ekspertów w tym zakresie okazuje się, że w przypadku osób, które zarabiają około 5,5 tysiąca złotych brutto lub więcej, ulga podatkowa PIT-0 jest o wiele korzystniejsza w ostatecznym rozrachunku, nawet w przypadku rezygnacji z 13. i 14. emerytury.

Dlaczego emeryci wybierają pracę zamiast 13. i 14. emerytury?

Decyzja wielu emerytów o pozostaniu czynnymi zawodowo na rynku pracy wynika najczęściej z potrzeby osiągnięcia stabilizacji finansowej i chęci do zapewnienia sobie lepszych warunków życia w kolejnych latach. Rosnące koszty życia, utrzymania, rachunków i jedzenia nierzadko są zbyt wysokie do pokrycia z otrzymywanego świadczenia emerytalnego, dlatego seniorzy często nie mają wyboru i muszą rozglądać się za dodatkowym zajęciem.

Do kontynuowania pracy zachęcają również inicjatywy, takie jak PIT-0, który daje im możliwość pobierania od państwa większych korzyści finansowych. Niektórzy eksperci twierdzą, że rząd powinien organizować więcej tego rodzaju inicjatyw, które nie są wyłącznie sposobem na poprawę sytuacji materialnej, ale zachęcają seniorów do przedłużenia aktywności zawodowej wśród tej grupy w kraju. W tej kwestii wypowiedziała się między innymi ekspertka ds. polityki społecznej z OPZZ, Katarzyna Duda.

Pracodawcy mogliby np. upowszechnić oferty pracy dla seniorów w niepełnym wymiarze czasu pracy. Państwo z kolei mogłoby wprowadzić dla seniorów kontynuujących aktywność zawodową po przejściu na emeryturę zachęty finansowe. Np. warto przyjrzeć się i inspirować takimi rozwiązaniami, jak dodatki motywacyjne dla funkcjonariuszy, którzy ukończyli 25, a następnie 28,5 lat służby i decydują się kontynuować służbę – powiedziała "Faktowi" Katarzyna Duda ekspertka ds. polityki społecznej OPZZ.

Oprócz względów finansowych specjaliści zwracają uwagę na to, jak ważny jest także wpływ pracy na dobre samopoczucie i zdrowie psychiczne seniorów.

Waloryzacja 13. i 14. emerytury w 2025 roku. Ile wyniesie?

Dla tych, którzy wciąż decydują się na pobieranie dodatkowego wsparcia finansowego dla seniorów w postaci 13. i 14 emerytury, 2025 rok przyniesie kolejną waloryzację świadczeń. Zgodnie z zapowiadanymi ustaleniami rządu, wskaźnik podniesie się do 5,52 proc. W praktyce oznacza to, że w porównaniu z 2024 rokiem (waloryzacja osiągnęła 12,12 proc.), wzrost pobieranych emerytur będzie znacznie niszy. Władze tłumaczą, że spadek wynika przede wszystkim z niższej niż dotychczas inflacji.