Osoby przechodzące na emeryturę w czerwcu od lat zmagały się z niesprawiedliwymi lukami w prawie, które powodowały, że pobierane przez nich świadczenia były znacznie niższe, niż powinny być w rzeczywistości. Działo się tak między innymi ze względu na pominięcie rocznych waloryzacji składek i kwartalnych wskaźników wzrostu w obliczaniu końcowej kwoty. Skala problemu była na tyle wysoka, że sprawą postanowił zająć się Trybunał Konstytucyjny. Jakie działania ostatecznie podjął rząd i komu uda się skorzystać z ponownego przeliczenia emerytur przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS)?

Luki w prawie a niższa emerytura. 100 tys. poszkodowanych seniorów

Niesprawiedliwość systemowa, która wiązała się z problemem zaniżonych świadczeń, dotyczyła przede wszystkim osób, które decydowały się na przejście na emeryturę w czerwcu w latach od 2009 do 2019. I choć w 2021 roku rząd podjął działania w celu zlikwidowania niekorzystnej luki w prawie, to nowe przepisy nie objęły jednak osób, które zostały dotknięte tą niesprawiedliwością prawną w latach sprzed tej daty. W związku z tym setki tysięcy seniorów (szacuje się, że obecnie to nawet 100 tys. pokrzywdzonych) musiało pogodzić się z przyznawanym niższym świadczeniem emerytalnym, którego przez lata nikt nie postanowił skorygować.

Zobacz także:

W obliczu tych niesprawiedliwości systemowych Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej postanowiło podjąć odpowiednie działania i przygotować zupełnie nowy projekt ustawy, która miałaby na celu kompleksowe rozwiązanie problemu i korzystnie wpłynęła na jakość ich życia.

ZUS ponownie przeliczy emerytury. Kto na tym skorzysta?

Nowy projekt Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przewiduje, że osoby, które zdecydowały się na przejście na emeryturę w latach od 2009 do 2019, będą miały możliwość złożenia wniosku o ponowne przeliczenie świadczenia emerytalnego przez ZUS. Będzie to możliwe w ciągu sześciu miesięcy od nowelizacji przepisów, a podwyższone emerytury będą wypłacane już od miesiąca, w którym wniosek został złożony. Rząd informuje, że ZUS przeliczy należne świadczenia zgodnie z zasadami waloryzacji, które obowiązywały w momencie ich przyznania, włączając w to również kwartalne wskaźniki wzrostu, które powinny zostać wliczone do wysokości emerytury od samego początku.

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nowe zasady mają wejść w życie już 1 czerwca 2025 roku. Za projekt ustawy odpowiedzialny jest wiceminister Sebastian Gajewski, który podkreśla, że obecnie priorytetem rządzących jest przede wszystkim wyrównanie strat poniesionych przez seniorów przez lata, jak i usprawnienie systemu dla przyszłych beneficjentów.

Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedział, że w kolejnych tygodniach pojawią się również liczne kampanie informacyjne dla seniorów, które wesprą ich w procesie składania wniosków o ponowne przeliczenie świadczenia emerytalnego. Rząd zapewnia, że procedura będzie bardzo prosta i intuicyjna, a to wszystko po to, by mogło z nich skorzystać jak najwięcej osób. Nowe formularze będą dostępne dla zainteresowanych zarówno stacjonarnie w oddziałach ZUS, jak i przez internet.

Wyższe emerytury w 2025. Jakie dokumenty mogą się przydać w ZUS?

ZUS informuje, że seniorzy przebywający na emeryturze mogą starać się o ponowne przeliczenie świadczenia emerytalnego, jeśli posiadają nowe dokumenty, które nie zostały uwzględnione przy ustalaniu wysokości emerytury za pierwszym razem. Należą do nich między innymi:

  • świadectwo pracy,
  • legitymacja ubezpieczeniowa,
  • książeczka wojskowa,
  • zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu,
  • zaświadczenie z uczelni, które potwierdza okres nauki,
  • dokumenty zawierające informacje o opłacanych składkach uiszczanych przez osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Pracownicy ZUS podkreślają, że przeliczenie może okazać się korzystne wyłącznie w momencie, gdy osoba znalazła nowe dowody. W innym przypadku nie zyskuje się żadnych dodatkowych funduszy.