Setki tysięcy zachorowań i blisko tysiąc zgonów z powodu powikłań — tak przedstawia się obecnie sytuacja dotycząca szalejącej w kraju grypy. W środę, 5 lutego gościem w TOK FM był Główny Inspektor Sanitarny dr Piotr Grzesiowski, który przedstawił najświeższe dane w tej sprawie. GIS zapowiada wydanie specjalnego komunikatu do społeczeństwa i podmiotów leczniczych. 

Główny Inspektor Sanitarny o liczbie zachorowań na grypę

Na temat obecnej sytuacji dotyczącej liczby zachorowań na grypę wypowiedział się w środę w rozmowie z TOK FM szef GIS-u dr Paweł Grzesiowski. Przedstawione przez niego dane są niepokojące, bowiem pacjentów zakażonych w styczniu było około 300 tysięcy. Sam ostatni tydzień stycznia przyniósł 120 tysięcy zachorowań, czyli więcej niż w poprzednich tygodniach. 

Zobacz także:

Ostatni tydzień stycznia to ponad 120 tys. zgłoszeń z gabinetów medycyny rodzinnej, wyraźnie więcej niż w poprzednich tygodniach. (...) Pierwsze dwa tygodnie stycznia to ok. 100 tys. zgłoszeń, a druga połowa stycznia to ok. 200 tys. zgłoszeń - mówił w środę szef GIS-u dr Paweł Grzesiowski w rozmowie z TOK FM.

Dr Paweł Grzesiowski odniósł się również do tego, jak sytuacja może się kształtować w następnych tygodniach. Jego przewidywania nie napawają optymizmem. 

Luty będzie trudny, wciąż utrzymują się niskie temperatury, nie ma mechanizmów, które miałyby spowodować spadek zachorowań. Sytuacja może się troszeczkę poprawiać w niektórych województwach, bo dzieci są na feriach - powiedział dr Paweł Grzesiowski w rozmowie z TOK FM.

GIS przygotowuje komunikat. Czy odwiedziny w szpitalach zostaną ograniczone?

Główny Inspektor Sanitarny zapowiedział, że zarządzana przez niego instytucja pracuje nad specjalnym komunikatem do społeczeństwa i podmiotów leczniczych. Chodzi o przygotowanie wskazówek, a mowa między innymi o ograniczeniu liczby odwiedzin.

Szykujemy komunikat dla społeczeństwa i podmiotów leczniczych, jesteśmy na etapie uzgadniania tego komunikatu z panią minister zdrowia i konsultantami krajowymi, dlatego że nie chcemy siać paniki, ale dać konkretne wskazówki. Tam, gdzie trzeba, należy powoli ograniczać przede wszystkim odwiedziny i ruch osób w podmiotach leczniczych, których tam nie musi teraz być - przekazał szef GIS-u w rozmowie z TOK FM.

Ważne informacje napłynęły również ze strony Ministerstwa Zdrowia, które w środę, 5 lutego poinformowało Polską Agencję Prasową o danych z tego sezonu dotyczących liczby zaszczepionych na grypę Polaków. Szczepienie to nie należy do obowiązkowych, jest jednak zalecane. 

Przeciw grypie zaszczepiło się w tym sezonie niespełna 1,7 mln osób. W hurtowniach farmaceutycznych i aptekach są zapasy szczepionek, które powinny zapewnić dostępność dla wszystkich chętnych do zaszczepienia się przeciw tej chorobie - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.