Silny wiatr wystąpi na znacznym obszarze Polski – Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej „włączył” żółte alarmy, których lepiej nie bagatelizować. Szczególnie niebezpieczne mogą okazać się rejony podgórskich Karpat. Uważać powinni również kierowcy kilku województw ze względu na wydane ostrzeżenie pierwszego stopnia przed oblodzeniami. Które rejony Polski są szczególnie zagrożone? O tym lepiej wiedzieć, by uniknąć przykrej niespodzianki.
Silny wiatr w Polsce. IMGW ostrzega
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w środę, 1 stycznia ostrzeżenia I stopnia – na terenie prawie całego kraju wystąpi wyjątkowo silny wiatr. Szczególnie niebezpiecznie będzie w niżej wymienionych województwach. Tu średnia prędkość wiatru wyniesie do 50 km/h, w porywach do 85 km/h. Mowa o województwach:
Zobacz także:
- podlaskim,
- warmińsko-mazurskim,
- kujawsko-pomorskim,
- wielkopolskim,
- lubuskim,
- opolskim,
- pomorskim,
- zachodniopomorskim,
- dolnośląskim (niektóre obszary objęte ostrzeżeniami II stopnia),
- mazowieckim (północna część),
- łódzkim (północna część),
- śląskim (południowa część),
- małopolskim (poza pow. tatrzańskim),
- podkarpackim.
Alerty obowiązują do czwartku, 2 stycznia. W województwach: zachodniopomorskim, częściowo pomorskim, podlaskim, częściowo dolnośląskim, wschodnich powiatach warmińsko-mazurskiego, potrwają do godziny 12; w województwach podkarpackim, małopolskim, śląskim, potrwają do godziny 15. W pozostałych województwach trwały do godziny 8 i 9. Synoptycy dodają, że wiatr wciąż jest silny, niebezpieczny i dokuczliwy także w centralnej i północnej części Polski.
Początek roku nie sprzyja wycieczkom, szczególnie w rejonie podgórskich Karpat.
Dzisiaj wiatr porywisty, dopiero po południu słabnący. Porywy od 55 km/h do 70 km/h, lokalnie w rejonach podgórskich Karpat do 90 km/h, nad morzem do 80 km/h. Na północy i w górach zawieje śnieżne – czytamy w treści komunikatu IMGW na platformie X.
W Polsce mogą wystąpić zamiecie śnieżne i oblodzenia
IMGW ostrzega, że w górach oprócz porywistego wiatru pojawić się mogą także opady śnieżne i zamiecie. Synoptycy wskazują również na północną część kraju – prawdopodobnie wydane zostaną ostrzeżenia drugiego stopnia. Na wybrzeżu możemy mieć do czynienia z burzami śnieżnymi. Grzegorz Walijewski, pracownik IMGW, już zapowiedział, że w weekend w całej Polsce spadnie śnieg.
Być może mieszkańcom województw: pomorskiego, zachodnio-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego potrzebne będą nawet specjalne opony na lód – obowiązuje tam ostrzeżenie pierwszego stopnia przed oblodzeniem. Na tamtejszych nawierzchniach może zamarzać deszcz i tworzyć warstwę lodu. IMGW informuje również, że nad morzem wystąpić mogą burze, a temperatura maksymalna wyniesie od 3 do 7 stopni Celsjusza. Na południu z kolei może być do 11 stopni Celsjusza.
Ostrzeżenie IMGW pierwszego stopnia sugeruje, że może dojść do zjawisk meteorologicznych, które spowodują starty materialne i będą również zagrażać zdrowiu i życiu.
Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej – czytamy na stronie Aplikacjameteo.
Jak ubierać się zimą, by nie zmarznąć?
Przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi ochronić może ubieranie się „na cebulkę”. Noszenie kilku warstw odzieży skutecznie izoluje przed silnym wiatrem i śniegiem. Przed niską temperaturą nie zawsze w pełni ochroni nas kurtka puchowa, choć zimą warto ją nosić, szczególnie gdy przebywamy dłużej na świeżym powietrzu.
Podczas zimowych spacerów dobrze jest nosić specjalną bieliznę – a już na pewno noszenie jej jest wskazane, gdy wybieramy się w góry lub wykonujemy inne czynności na dużym mrozie. Bielizna termoaktywna chroni przed przegrzaniem, czego nie można powiedzieć o tej wykonanej ze sztucznych materiałów, które nie przepuszczają powietrza. Bielizna termoaktywna np. z wełną z merynosów, może uchronić skórę również przed otarciami i związanym z nimi dyskomfortem.
Dobrym pomysłem jest rezygnacja z odzieży wykonanej ze sztucznych tkanin niskiej jakości. Akryl czy poliester nie zapewnią ciału prawidłowej ochrony przed zimnem, mimo iż prezentują się ładnie. Zamiast nich lepiej wybierać odzież zrobioną z wełny, bawełny lub wiskozy. Domieszka syntetycznych materiałów nie szkodzi, o ile nie stanowią większości składu danego produktu.
Miłośnikom górskich wycieczek zaleca się noszenie kurtek z membraną, czyli powłoką składającą się z niewielkich otworów. Wspomniane otwory są tak małe, że chronią przed deszczem, śniegiem i odprowadzają wilgoć. Noszenie tego rodzaju kurtki ograniczy pocenie. Zamiast kurtki z membraną można nosić również ocieplany płaszcz.