Rząd przyjął we wtorek, 19 listopada projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych oraz kilku innych ustaw, przedłożonych przez ministra finansów. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała, że od 2026 roku wejdzie w życie projekt, obniżający składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Wprowadzone zmiany będą miały charakter systemowy.

Nowa składka zdrowotna od 2026 roku. Rząd przyjął projekt zmian

Nowa składka zdrowotna od 2026 roku sprawi, że uporządkowane zostaną zasady jej rozliczania. Na wprowadzonych w życie zmianach, skorzystać może nawet 2,5 miliona przedsiębiorców.  Od 2026 roku osoby, które rozliczają się według skali podatkowej lub podatku liniowego, będą płaciły składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. KPRM wyszczególniło jednak, że powyższe rozwiązanie będzie dotyczyło przedsiębiorców, którzy w danym miesiącu osiągają dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego. W przypadku przekroczenia 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia, składka wyniesie dodatkowo 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia. Od 2026 roku rząd uchyli także możliwość rozliczania zapłaconych składek zdrowotnych w podatku dochodowym. W tym celu zabezpieczone zostanie 4,6 mld złotych na realizację tego rozwiązania.

Zobacz także:

Zmiany dotyczyć będą również przedsiębiorców, którzy rozliczają się w formie ryczałtów od przychodów ewidencjonowanych. W ich przypadku składka zdrowotna od 2026 roku będzie wynosić także 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. Po przekroczeniu 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia, składka wyniesie dodatkowe 3,5 proc. od nadwyżki.

Rozwiązanie będzie dotyczyło przedsiębiorców, którzy osiągają w danym miesiącu przychód do wysokości 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku - czytamy w komunikacie zamieszczonym przez KPRM.

Nowy projekt rządu zakłada także zmniejszenie od 2025 roku minimalnej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców. Od przyszłego roku będzie ona wynosiła 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. Z obniżek będą mogły skorzystać osoby, które rozliczają się za pomocą skali podatkowej oraz na podatku liniowym. Na zmianie skorzysta około 935 tys. przedsiębiorców. Ze wstępnych wyliczeń zaprezentowanych przez TVN24 wynika, że osoby o najniższych dochodach zaoszczędzą dzięki temu rozwiązaniu około 100 złotych miesięcznie.

Zmiany w składce zdrowotnej podzieliły Polaków. W sieci zawrzało

Wprowadzenie zmian w rozliczaniu składki zdrowotnej odbiło się szerokim echem w mediach społecznościowych. Przewodniczący stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa Jan Śpiewak za pośrednictwem platformy X podkreślił, że w jego opinii nowe przepisy są „niesamowitym skokiem na kasę NFZ".

Niesamowity skok na kasę NFZ. Przedsiębiorcy zarabiający ponad 10 tysięcy miesięcznie będą płacić mniejszą składkę zdrowotną niż pracownik na etacie na minimalnym wynagrodzeniu - napisał Śpiewak.

W podobnym tonie wypowiedział się także między innymi Jan Oleszczuk-Zygmuntowski, współprzewodniczący Polskiej Sieci Ekonomii, który w mocnych słowach skomentował nowy format składki zdrowotnej.

Patologia niszczenia państwa, dyskryminacji etatowców i rozdawnictwa przywilejów podatkowych zaszła już za daleko. Trzeba zlikwidować JDG w obecnej formie, która i tak służy tylko najbogatszym. Wciskanie fryzjera na działalności i prawnika na B2B do jednej foremki to fałsz - czytamy na platformie X.