Ustalone w 2004 roku stawki za badanie techniczne pojazdu nie zmieniły się do tej pory. Zdaniem niektórych ekspertów należy wziąć pod uwagę, że płaca minimalna była wtedy kilka razy niższa niż obecnie i aktualne stawki są już nieadekwatne. 

Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP (SITK) zauważa, że już w styczniu 2024 r. kierowcy powinni płacić nie 98 zł, a 505 zł - wskazuje Business Insider.

Okazuje się, że podwyżek jak najbardziej możemy się spodziewać i to już w przyszłym roku. Czy będą one aż tak wysokie?

Zobacz także:

Ile kosztuje przegląd techniczny pojazdu w 2024?

Do obowiązków każdego właściciela pojazdu należy coroczne przeprowadzanie przeglądu stanu technicznego. Od 20 lat nie zmieniła się kwota, jaką trzeba za to zapłacić. W 2004 roku ustalono następujące stawki za badanie techniczne między innymi:

  • samochodu osobowego - 98 złotych;
  • samochodu z instalacją gazową - 162 złote;
  • motocykla i ciągnika rolniczego - 62 złote;
  • samochodu ciężarowego i specjalnego oraz ciągnika samochodowego siodłowego powyżej 3,5 t do 16 t d.m.c. - 153 złote;
  • autobusu przeznaczonego do przewozu nie więcej niż 15 osób łącznie z kierowcą, samochodu ciężarowego i specjalnego do 3,5 t d.m.c. oraz pojazdu trójkołowego powyżej 0,4 t m.w. - 98 złotych;
  • przyczepy ciężarowej rolniczej do 1,5 t d.m.c. - 40 złotych. 

Zmienią się ceny za przegląd techniczny

O zmianach dotyczących stawek obowiązujących za przegląd techniczny mówiło się od lat. Na początku roku głos w tej sprawie zabrał ówczesny wiceminister infrastruktury Paweł Gancarz, który zapowiedział, że w tej sprawie prowadzone są analizy.

W Ministerstwie Infrastruktury są prowadzone analizy mające na celu ocenę zasadności rozpoczęcia prac zmierzających do zmiany tabeli opłat za badania techniczne pojazdów, o której mowa w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 29 września 2004 r. w sprawie wysokości opłat związanych z prowadzeniem stacji kontroli pojazdów oraz przeprowadzaniem badań technicznych pojazdów - informował na początku 2024 roku ówczesny wiceminister infrastruktury Paweł Gancarz, cytowany przez Business Insider.

Obecny wiceminister infrastruktury, Stanisław Bukowiec, zapytany przez posła Lewicy Tadeusza Tomaszewskiego o stawki za przeglądy techniczne, zajął stanowisko w tej sprawie. Z jego słów wynika, że projekt ustawy jest w trakcie przygotowań i możemy się go spodziewać już w najbliższym czasie. 

W Ministerstwie Infrastruktury trwają intensywne prace nad przygotowaniem projektu ustawy wdrażającej dyrektywę (...) oraz wniosku o jego wpisanie do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Wniosek ten powinien zostać opracowany i złożony w najbliższym czasie - powiedział wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec, cytowany przez portal auto-swiat.pl.

Ile będzie kosztował przegląd techniczny?

Jak przekazuje portal auto-swiat.pl, nieoficjalnie mówi się o kilkukrotnym wzroście cen. Wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec zapowiedział, że rząd planuje wprowadzić regulacje, które miałyby skutkować koniecznością corocznej waloryzacji opłaty za przegląd techniczny pojazdu. Zatem można się spodziewać, że podwyżki czekają kierowców nie tylko w roku 2025, ale i w każdym następnym. 

Projekt zakłada systemową zmianę założeń w zakresie ustalania stawki opłaty za przeprowadzenie badania technicznego poprzez powiązanie wskazanej opłaty z obiektywnym, niezależnym od systemu badań technicznych wskaźnikiem, tak aby zapewnić cykliczną waloryzacje tych opłat. Niewątpliwie utrzymywanie wysokości opłat na niezmienionym od 20 lat poziomie nie odpowiada potrzebom zmieniającego się otoczenia gospodarczego przedsiębiorców - wyjaśnił wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec.

Zmiany mają na celu dostosowanie opłaty za przegląd techniczny do obecnej sytuacji gospodarczej, ale nie tylko. Chodzi również o możliwość wprowadzenia większego nadzoru na jego prawidłowym przebiegiem. Jak podaje portal auto-swiat.pl, planowane regulacje mają objąć również nowy system szkolenia diagnostów, który umożliwi im podnoszenie kwalifikacji w odpowiedzi na postęp technologiczny w branży motoryzacyjnej.