Dzień Wszystkich Świętych przypadający na pierwszy dzień listopada to jedno z najważniejszych świąt dla wiernych Kościoła katolickiego. To szczególny czas, w którym pamięta się o grobach bliskich. Warto zawczasu pomyśleć o wizycie na cmentarzu i pielęgnacji nagrobka.
Święto Zmarłych a zwyczaje
Pierwsze dwa dni listopada to czas na odnowienie pamięci o bliskich zmarłych. Zazwyczaj cmentarze wypełnione są wtedy zniczami i wiązankami kwiatów. W Polsce pierwszy listopada ustalono dniem ustawowo wolnym od pracy, tak aby wszyscy pracownicy mieli szansę wybrać się na cmentarz w tym ważnym dla chrześcijan czasie. Najpierw z tej okazji odprawiana jest specjalna msza święta, a potem zazwyczaj udajemy się na groby bliskich, aby zostawić tam świeczkę, czy wieniec. Normą jest, że przed cmentarnymi bramami ustawiają się stanowiska ze zniczami, kwiatami oraz tradycyjnymi przekąskami. Zależnie od regionu Polski można dostać tam obwarzanki, pańską skórkę czy miodek turecki. Handlarze w tym czasie mogą cieszyć się zwiększonymi zarobkami, ponieważ w ciągu całego roku rzadko można zobaczyć na cmentarzu takie tłumy. Na stoiskach coraz częściej można dostać też balony, świecące zabawki, czy bransoletki, które przyciągają najmłodszych klientów.
Zobacz także:
Skuteczne sposoby na mycie nagrobka
Jeśli chcemy cieszyć się nienagannym wyglądem płyty nagrobkowej, musimy być regularni. Mycie nagrobka powinno odbywać się raz w miesiącu albo maksymalnie co kwartał. Nie należy pomijać tej czynności po dużych opadach deszczu, gdyż może przyczynić się do matowienia powierzchni pomnika. Doświadczeni kamieniarze zalecają stosować się do kilku poniższych zasad:
Jak czyścić nagrobki granitowe?
- do wody, którą masz zamiar myć grób dodaj ocet, który zapewni pomnikowi połysk;
- do mycia używaj miękkiej gąbki lub delikatnej szmatki;
- nie należy pastować, woskować i natłuszczać nagrobków granitowych, ponieważ to tworzywo nie potrzebuje takich zabiegów;
- ślady od wosku wystarczy polać gorącą wodą i delikatnie zeskrobać z powierzchni;
- jeśli chcemy użyć specjalnych preparatów, warto wybrać środki rozpuszczalne w wodzie i w pierwszej kolejności przemyć nimi grób, a następnie opłukać pomnik czystą wodą.
Ile kosztuje usługa umycia nagrobka?
W ostatnich latach popularne stają się usługi firm sprzątających specjalizujących się w pielęgnacji nagrobków. Korzystanie z takiego serwisu determinuje duża odległość od cmentarza lub brak czasu. To rozwiązanie, na które decydują się także seniorzy z powodu braku sił i możliwości, by osobiście dotrzeć na grób.
Usługi wykonywane są przez nas cały rok, jednak są miesiące wzmożonej pracy, takie jak październik przed Dniem Wszystkich Świętych, grudzień przed Bożym Narodzeniem, jak i okres wakacyjny - tłumaczy dla gp24.pl Łukasz Łukomski z firmy Opieka Nad Nagrobkami Słupsk.
Podstawowy pakiet takich działań obejmuje usunięcie wypalonych zniczy i wyniesienie kwiatów oraz uprzątnięcie przestrzeni wokół grobu i wymienienie dekoracji. Gruntowne porządki wiążą się dodatkową opłatą, ale pozwalają na kompleksowe zadbanie o przestrzeń na cmentarzu. Na cenę ma wpływ przede wszystkim wielkość nagrobka i rodzaj materiału, z którego jest wykonany. Za czyszczenie kamieni naturalnych zapłacimy więcej niż za pospolite lastryko. Opłata za podstawową usługę może wynosić od 40 do 200 zł, w zależności od regionu Polski. Firmy chcąc zachęcić do siebie klientów, wprowadzają różnego rodzaju rabaty i niższe ceny za wykupienie pakietu usług.
Ceny u nas są najczęściej ustalane indywidualnie z klientem, jednak standardowa cena, przykładowo, mycia grobu granitowego to 80 złotych – podaje właściciel RenoGranit. Zapotrzebowanie na sprzątanie grobów systematycznie rośnie. Nie ukrywamy, że gdy zaczynamy zapisy na dany miesiąc to potrafimy zapełnić cały kalendarz w około dwa tygodnie. Dużo mamy również podpisanych umów na sprzątanie nawet 12 razy w roku - podaje dla gp24.pl właściciel RenoGranit Piotr Siewierski.