Wzrost cen produktów spożywczych nie wynika jedynie z inflacji. Kwestie polityczne, środowiskowe, a czasem ekonomiczne mają niebagatelny wpływ na ceny w sklepach. Chociaż wiele mówi się o drożejącej żywności, tę podwyżkę dotkliwie odczuje większość Polaków.

Codzienne zakupy będą tylko droższe

Do niedawna tematem numer jeden w kwestii cen produktów spożywczych było stale drożejące masło. Wiele osób w związku z jego wysoką ceną, zaczęło spoglądać w kierunku alternatyw, takich jak masło roślinne, czy serki kanapkowe. W przypadku nowej podwyżki rozwiązanie nie będzie już tak oczywiste, a codzienne zakupy Polaków staną się odczuwalnie droższe. Wszystko z powodu wzrostu cen popularnego napoju.

Zobacz także:

Mowa niestety o kawie, bez której życia nie wyobraża sobie większość Polaków, a nawet światowej populacji. Szacuje się, że napój ten pija nawet 80% ludzkości. Specjaliści twierdzą, że z roku na rok zapotrzebowanie na kawę ciągle rośnie, a jej zaniżony popyt ma bezpośredni wpływ na finalną cenę produktów w marketach.

Wzrost cen kawy na rynku

Cena arabiki (najbardziej popularnej odmiany kawy) osiągnęła na giełdzie ICE rekordową wartość, przekraczając 8,5 tys. dolarów za tonę. Nieco tańsza jest robusta, aczkolwiek i jej cena przyprawia o zawrót głowy. Ziarna robusty kosztują bowiem na giełdzie LIFFE 5861 dolarów za tonę. Według raportu ekonomisty PKP BP. Tomasza Niewińskiego, ceny kawy w ciągu ostatnich dwóch lat uległy podwyżce o 50%, a to dopiero początek.

W poniedziałek, 3 lutego notowania arabiki na giełdzie ICE ustanowiły rekord w pobliżu 3,9 USD/lb (ponad 8,5 tys. USD/t). 31 stycznia tona robusty na giełdzie LIFFE kosztowała 5861 dolarów - najwięcej od rozpoczęcia obrotu w 2008 roku. Rosnące ceny ziaren dyskontują napięte fundamenty rynkowe: według brazylijskiej agencji rządowej Conab krajowe zbiory arabiki - częściowo z powodu gorącej, suchej aury - obniżą się o ponad 12% r/r – wyjaśnił ekspert PKP BP, cytowany przez Interię.

Na domiar złego wzrost cen arabiki zapoczątkował zwyżkę notowań robusty, która nie cierpi na tak poważne ograniczenie podaży. Ekspert zaznacza, że amerykański Departament Rolnictwa już końcem grudnia zeszłego roku alarmował o znaczącym regresie globalnych zapasów kawy, który miał być ponoć najniższy od lat.

Ile będzie kosztować kawa w 2025 roku?

Ekspert szacuje, że kawa w 2025 roku może zdrożeć nawet o kilkanaście procent w związku ze stale wysokim popytem na ten produkt. Zmniejszoną podaż i wzrost cen napędza dodatkowo coraz większe zapotrzebowanie na ziarna kawy przez ogromne korporacje takie jak Nestlé czy Jacobs Douwe Egberts. Mimo coraz bardziej korzystnej pogody w Brazylii, która sprzyja produkcji kawy, rolnicy nie spieszą się ze sprzedażą swoich zbiorów, licząc na coraz większe zyski.

Rolnicy w Brazylii i Wietnamie nie śpieszą się ze sprzedażą ziarna, licząc na kontynuację zwyżek. Zapasy kawy na giełdzie ICE stopniały w 2025 roku o ponad 11% […] Niedawne prognozy niekorzystnej pogody pogłębiły obawy o spadek podaży ziarna. Arabika w 2025 roku zdrożała już o 20 proc., a od początku ubiegłego roku o ponad 100% Nieco mniejsze zwyżki zanotowała robusta - o odpowiednio 12% i 84% - wyjaśnia Tomasz Niewiński.

Warto zaznaczyć jednak, że opisywane wzrosty cen dotyczą hurtu, a nie sprzedaży detalicznej. Trudno zatem jednoznacznie określić o ile zdrożeje kawa w popularnych dyskontach. Zaniepokojeni kawosze nie zamierzają jednak czekać do ostatniej chwili i wykorzystując długi termin przydatności do spożycia ziaren oraz liczne promocje w sklepach robią coraz większe zapasy na trudne czasy, które niewątpliwie dla nich nadchodzą.