Nalot na słuchawce prysznicowej powstaje podczas rozpuszczania się wapnia i jonów magnezu. Pojawia się również wtedy, gdy woda jest zbyt twarda i w łazience panuje zbyt duża wilgoć. W rezultacie słuchawka prysznicowa zaczyna wyglądać nieestetycznie. Można jednak temu zaradzić i niepotrzebne będą drogie detergenty – wystarczy prosta domowa mikstura, którą zrobimy z tanich składników.
Jak usunąć nalot na słuchawce prysznicowej?
By wyczyścić słuchawkę prysznicową, nie trzeba kupować drogich detergentów. W domowych warunkach można przygotować miksturę, która poradzi sobie nie gorzej niż kupne środki – do przygotowania jej potrzebne będą tylko woda i ocet. Ocet to naturalny środek czyszczący i nabłyszczający. Obydwa płyny należy wymieszać w proporcji 1:1 i gotowe. Słuchawkę wystarczy włożyć do roztworu i pozostawić na noc – warto wiedzieć, że w płynie powinna znaleźć się w całości.
Zobacz także:
Roztwór można także wlać do woreczka i do niego włożyć daną część. Pamiętajmy, by mocno go zawiązać, aby płyn się nie wylał. Następnego dnia można wyjąć słuchawkę i wyczyścić ją szczoteczką do zębów, nawet tą, której dawno nie używamy. Gdy na słuchawce znajduje się także pleśń, wówczas można wyszorować ją pastą z sody – sodę wymieszaj z wodą i poczekaj kilka godzin, a następnie nałóż na pastę na szczoteczkę i umyj słuchawkę.
Czy warto myć nalot chemicznymi środkami czystości?
Na półkach sklepowych znajdziemy pełno środków do czyszczenia armatury. Pomagają zarówno usuwać nalot, jak i rdzę czy osady z kosmetyków. I również są skuteczne. Wielu z nas korzysta z nich, bo są proste w użyciu i nie trzeba ich przygotowywać – a do wyboru mamy przecież przeróżne pianki, żele czy spraye.
Chemiczne środki czystości bywają jednak szkodliwe dla środowiska. Jeśli zależy nam, by czyścić łazienkę w sposób ekologiczny, warto wybierać domowe metody. W gotowych preparatach tego rodzaju często znajdują się substancje żrące, przenikające do środowiska po spłukaniu. Ponadto wdychanie ich może być szkodliwe dla domowników.
Dlaczego warto regularnie myć słuchawkę prysznicową?
Urządzenie jest w ciągłym kontakcie z wodą. Powoduje to, że ryzyko gromadzenia się zarówno w niej, jak i na niej kamienia, osadów mineralnych i innych zanieczyszczeń jest wysokie. Sprawia to, że nie tylko słuchawka wygląda na zniszczoną, ale również staje się mniej trwała. Obecność osadu może też ograniczyć przepływ wody i sprawić, ze ciśnienie będzie mniejsze. Zatkane otwory spowodują, że kąpiel będzie po prostu mniej przyjemna. Co więcej, nieczyszczona słuchawka prysznicowa jest „domem” wielu bakterii i grzybów, które szybko się namnażają.
By na słuchawce nie powstał nalot, wystarczy ją regularnie czyścić. Nie trzeba używać drogich detergentów – pomocne będzie samo przecieranie słuchawki miękką szmatą. Wspomniany roztwór wodno-octowy możemy używać nie tylko wtedy, gdy nalot się już pojawi. Nadaje się także do działań profilaktycznych — moczmy w nich słuchawkę raz w tygodniu. Dzięki temu jej żywotność się przedłuży i nie pojawi się uporczywy kamień.