Owoc granatu naturalnie rośnie w Azji, a obecnie jego największym producentem jest Iran. W Polsce najczęściej wykorzystuje się go jako dodatek do jogurtów i sałatek. Granat zawiera wiele cennych składników odżywczych, które pozytywnie wpływają na proces leczenia wielu chorób.
Właściwości odżywcze granatu
Granat jest uznawany za jeden z najzdrowszych owoców dostępnych na rynku. W jego składzie jest wiele witamin i składników odżywczych, które wpływają pozytywnie na funkcjonowanie naszego organizmu. 100 g owocu zawiera tylko 83 kcal, dlatego docenią go osoby, które dbają o linię. Owoce granatu są źródłem witaminy C, E oraz K. Jeśli chodzi o minerały, w granacie występują w nich duże ilości potasu, fosforu, cynku i magnezu. Owoc ten pomaga w utrzymaniu niskiego ciśnienia tętniczego i obniża poziom cholesterolu. Dzięki temu osoby, które regularnie uwzględniają go w swojej diecie, mogą obniżyć ryzyko zachorowania na miażdżycę i inne choroby układu krwionośnego. W granacie znajdziemy też polifenole, które wspomagają organizm z walce z nowotworami. Owoc ten zmniejsza ryzyko zachorowania na raka prostaty i piersi. Do dobroczynnych właściwości granatu zalicza się także pozytywny wpływ na kondycję skóry i jej proces starzenia.
Zobacz także:
Granat w procesie leczenia demencji
Demencja dotyka przede wszystkim osoby starsze. To choroba zwana również otępieniem starczym, która wpływa na postępujące upośledzenie funkcji intelektualnych. U chorych dochodzi głównie do problemów z pamięcią, orientacją w czasie i przestrzeni oraz zaburzeń zachowania. Recenzowane pismo naukowe „Molecular Nutrition & Food Research" przedstawiło w swoich publikacjach badania, które potwierdzają wpływ spożywania granatów na demencję. Zawarta w nich punikalagina — naturalny przeciwutleniacz, spowalnia rozwój demecji i łagodzi stany zapalne towarzyszące chorobie stawów i chorobie Parkinsona.
„Choć nie wiadomo, ile granatów powinniśmy spożywać, by ich działanie było skuteczne, jasne jest, że ich regularna konsumpcja niesie ze sobą wiele korzyści dla zdrowia" - mówi badacz dr Olumayokun Olajide.
Najwięcej dobrych składników zawiera jednak skórka granatu, a nie jego wnętrze. Naukowcy planują wykorzystać tę wiedzę, aby w przyszłości powstały leki hamujące rozwój stanów zapalnych.
Jak obrać owoc granatu?
Owoce granatu najczęściej są wielkości jabłka i posiadają twardą skórę. Największy problem stanowi jednak jego sok, który skutecznie odstrasza od zakupu. Mało kto wie, jak sprawnie obrać granat i nie narazić się za zabrudzenie całej kuchni. Wystarczy wykorzystać jego naturalną budowę, aby w szybki sposób wydobyć nasiona i nie poplamić się sokiem. Sok z granatu trwale brudzi ubrania. Potrzebny ci będzie tylko nóż:
Jak obrać granat?
- Zetnij dół owocu w taki sposób, aby nie naruszyć nasion.
- Wytnij charakterystyczny czubek, zrób to na wzór stożka, zagłębiając się w owoc.
- Poszukaj „żeber", czyli miejsc, gdzie nasiona oddzielają się białą błoną.
- Natnij skórę granatu, nie uszkadzając nasion.
- Złap granat w obie dłonie i rozłup go, powinien łatwo pękać wzdłuż nacięć.
- Usuń białe błony i wyjmij nasiona.
Owoc granatu wypełniony jest soczystymi nasionami, które nadają się do spożycia. Istnieje kilka sposobów, aby cieszyć się ich doskonałym smakiem. Możemy zjeść je surowo, zrobić z nich sok albo wykorzystać nasiona jako element dekoracyjny. Nasiona granatu wzbogacają smak wielu sałatek. Możesz spróbować połączyć je ze szpinakiem, smażonym kurczakiem i sosem na bazie oliwy z oliwek. Ziarna granatu sprawdzą się też w słodkich, owocowych połączeniach.