Wynalazek w postaci lodówki, która stoi w każdym domu, był kiedyś prawdziwą rewolucją. Wystarczy sobie uświadomić, że dzięki lodówkom możliwy stał się transport szybko psującej się żywności, jak mięso i ryby, na duże odległości. Lodówka zmieniła też nasze zwyczaje żywieniowe - w końcu nie musimy już szybko jeść kotletów czy białego sera w obawie, że już po jednym dniu się zepsują. 

Choć jedzenie, które wkładamy do lodówki zwykle jest świeże, czasami zdarza się, że w środku panuje niezbyt miły zapach, który przy każdym otwarciu drzwiczek rozchodzi się po całej kuchni. Sprawdźcie, skąd się bierze brzydki zapach w lodówce oraz jak mu zapobiec. 

Zobacz także:

Skąd bierze się brzydki zapach w lodówce?

Nie zapominajmy, że lodówka pełni po prostu funkcję spiżarni i w istocie jest to rodzaj niewielkiej szafy z systemem chłodzącym. Jeżeli w środku znajduje się żywność, która ma intensywny zapach, bardzo szybko będzie on wyczuwalny w całej lodówce. Ale to tylko jedna z przyczyn, ponieważ czynników, które odpowiadają za niezbyt przyjemny zapach jest więcej:

  • Zepsute jedzenie - to najczęstszy i najbardziej oczywisty powód. Niektóre rodzaje żywności psują się bardzo szybko, nawet pomimo przechowywania ich w lodówce. Część z nich prędko zaczyna wydzielać okropny zapach. Dzieje się tak w przypadku wędlin, mięsa, ryb, a także… fasoli i kukurydzy w puszce. 
  • Brud w lodówce - jeżeli rzadko czyścimy lodówkę, z czasem zalegające w niej resztki jedzenia, rozlany tłuszcz i inne zabrudzenia dadzą o sobie znać brzydkim zapachem. Zwróćcie uwagę na zakamarki, takie jak uszczelki i inne trudno dostępne miejsca, ponieważ często pomijamy je w trakcie mycia lodówki.
  • Złe przechowywanie jedzenia - niektóre rodzaje żywności, jak wędzone ryby czy żółte sery nawet, jeśli są świeże, mają bardzo intensywny zapach. Takie produkty schowajmy do szczelnie zamykanych pojemników. 
  • Zużyte uszczelki - w przypadku starszych lodówek, gumowe uszczelki umieszczone na drzwiach z czasem się zużywają, przez co w środku urządzenia panuje zbyt wysoka temperatura. Lodówka więc pobiera więcej prądu i nie chłodzi tak, jak powinna. Płacicie wtedy wyższe rachunki za prąd, a jedzenie w środku się psuje. 

Sposób na brzydki zapach w lodówce

Jeśli w lodówce brzydko pachnie ze względu na brud czy zużyte uszczelki, plan działania jest jasny - urządzenie trzeba dokładnie w środku umyć, a uszczelki wymienić. Co jednak w sytuacji, gdy pomimo takich zabiegów unoszący się w lodówce zapach wciąż jest nieprzyjemny? Możecie wtedy skorzystać ze starej, sprawdzonej metody, która przydaje się w takich przypadkach. A co najlepsze - prawie nic nie kosztuje.

Skorzystajcie z mocy zwykłego, białego octu. Może to być ocet spirytusowy lub jabłkowy. Zadziała jak naturalny neutralizator brzydkich zapachów. Wlejcie trochę octu do słoika albo filiżanki i włóżcie ją do lodówki. Już po godzinie zauważycie, że smrodek zniknie. Co więcej, nie musicie się obawiać, że produkty znajdujące się w lodówce przejdą zapachem octu. Jest on całkowicie niewyczuwalny. 

Inne metody na pozbycie się brzydkiego zapachu z lodówki

Ocet to tylko jeden z kilku produktów, które zneutralizują brzydki zapach w lodówce. W tym celu możecie wykorzystać jeszcze kilka innych sposobów, które są tanie i skuteczne. A do tego wszystkie potrzebne rzeczy macie praktycznie cały czas pod ręką w swojej kuchni - wystarczy tylko sięgnąć po nie do szafki:

  • Kawa - a dokładniej kawa mielona doskonale radzi sobie z brzydkimi zapachami. Wysypcie ją na spodeczek, wstawcie do lodówki i gotowe. Problem z przykrym aromatem będziecie mieli z głowy.
  • Soda oczyszczona - niezbędna w domowych porządkach. Zróbcie podobnie jak w przypadku kawy, czyli wysypcie kilka łyżek sody na spodek lub do miseczki i połóżcie na półce w lodówce. Nie dość, że soda zneutralizuje brzydki zapach, to jeszcze zadziała jak naturalny absorbent wilgoci.
  • Cytryna - odświeża powietrze w lodówce oraz zapobiega brzydkim zapachom. Kilka plastrów świeżej cytryny ułóżcie na talerzyku i wstawcie do lodówki. Pamiętajcie, by wymieniać je co kilka dni.