Dynamiczny rozwój technologii cyfrowych w Polsce wiąże się z nieustannym udoskonalaniem administracji publicznej w celu poprawienia jakości świadczonych usług dla interesantów i oszczędności czasu spędzanego w urzędzie. W związku z tym Ministerstwo Finansów szykuje kolejną rewolucję. Już od 2025 roku Polacy będą mogli skorzystać z innowacyjnej aplikacji mobilnej e-Urząd Skarbowy, która według założeń ma w znacznym stopniu podnieść jakość świadczonych usług i usprawnić komunikację. Już nie musisz wychodzić z domu. Sprawę w urzędzie załatwisz przez telefon, a zajmie to zaledwie kilka minut. Co dokładnie oferuje aplikacja?

Ministerstwo Finansów z nową aplikacją w Polsce

Od momentu wprowadzonych innowacji przez Ministerstwo Finansów w 2021 roku, Polacy mogą korzystać z tak zwanego e-Urzędu Skarbowego, który do dziś cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. Jednak do tej pory załatwienie sprawy w e-urzędzie było możliwe wyłącznie za pomocą przeglądarki internetowej, co według ekspertów nie wykorzystało pełnego potencjału i możliwości tego systemu.

Zobacz także:

Teraz okazuje się, że Ministerstwo Finansów postanowiło jeszcze bardziej rozwinąć swoje cyfrowe usługi, a w tym celu pracuje nad nową aplikacją mobilną, która będzie dostępna dla każdego, kto jest użytkownikiem smartfona.

W ciągu najbliższych miesięcy planujemy udostępnić użytkownikom serwisu e-Urząd Skarbowy nowe narzędzie w postaci aplikacji mobilnej, które umożliwi bezpieczne, szybkie i komfortowe załatwianie spraw urzędowych online. Aplikację mobilną e-Urząd Skarbowy będziemy wdrażać w kilku etapach. Na początek udostępnimy konto osoby fizycznej i przeznaczone dla tego konta funkcjonalności - powiedział PAP wiceminister finansów oraz szef Krajowej Administracji Skarbowej, Marcin Łoboda.

Nowy pomysł może okazać się rewolucją w systemie administracji, a Ministerstwo Finansów ma nadzieję, że aplikacja zachęci do skorzystania z usług jeszcze więcej Polaków.

Jakie udogodnienia oferuje nowa aplikacja skarbówki?

Dzięki funkcjonowaniu nowej aplikacji interesanci będą mogli skorzystać z wielu korzystnych funkcji za pomocą kilku kliknięć, bez oczekiwania w długich kolejkach i bez wychodzenia z domu. W e-Urzędzie Skarbowym zyskasz:

  • wgląd do ważnych dokumentów podatkowych, takich jak deklaracje, zaświadczenia, rozliczenia, a to wszystko niezależnie od czasu i miejsca pobytu interesanta,
  • możliwość składania deklaracji podatkowych, tj. szybkie rozliczenie PIT, VAT, PCC, a to wszystko za pomocą smartfona,
  • zarządzanie pełnomocnictwem.

O wszystkich korzyściach płynących z posiadania aplikacji mobilnej na swoim telefonie komórkowym kontynuował w swojej wypowiedzi Marcin Łoboda.

W ramach udostępnionych usług chcemy również zapewnić użytkownikom dostęp do skorzystania z możliwości rozliczenia zeznania za rok 2024 poprzez usługę Twój e-PIT. Planujemy także wprowadzenie funkcjonalności, która umożliwi przedsiębiorcom wygenerowanie Raportu podatnika, dzięki któremu mogą oni w ciągu kilku sekund poznać podstawowe informacje na temat swojej sytuacji podatkowej - poinformował szef KAS.

Sprawy z fiskusem załatwisz przez telefon. Podpis elektroniczny nie będzie wymagany

Oprócz wyżej wymienionych udogodnień, związanych z aplikacją mobilną e-Urząd Skarbowy, Marcin Łoboda poinformował również o usprawnieniu komunikacji pomiędzy interesantami a pracownikami administracji. Zwrócił uwagę na możliwość przejścia na e-Korespondencję, dzięki której każdy Polak może przechowywać ważne wiadomości ze skarbówką, uzyskane zaświadczenia, wnioski i informacje o zwrotach kosztów w jednym miejscu.

Dzięki przejściu na e-Korespondencję, można wysyłać i odbierać dokumenty z urzędu skarbowego w formie elektronicznej. W ten sposób można m. in. bardzo szybko uzyskać zaświadczenie z urzędu czy złożyć wniosek o zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej. Poza tym podatnicy mogą też bezterminowo gromadzić swoją korespondencję w jednym miejscu i mają do niej nieprzerwany dostęp - powiedział wiceminister finansów.

Marcin Łoboda podkreśla również, że do złożenia dokumentów nie będzie również potrzebny wyrobiony podpis elektroniczny, a tożsamość będzie automatycznie potwierdzona po zalogowaniu do aplikacji mobilnej.

Dokument w momencie wysyłki podpisywany jest w imieniu podatnika certyfikatem pieczęci Szefa KAS. W ten sposób potwierdzamy wiarygodność danych. Poza tym dokumenty mogą składać zarówno podatnicy, jak i ich pełnomocnicy - powiedział szef KAS.

Interesanci skorzystają z pomocy Chatbota

Szef KAS zapowiedział również, że w razie kłopotów użytkownicy aplikacji będą mogli skorzystać z pomocy sztucznej inteligencji, który krok po kroku rozwiąże wszelkie problemy techniczne i wskaże, jak prawidłowo wypełnić wybrany wniosek. Ministerstwo Finansów planuje również uruchomienie całodobowego wsparcia dla interesantów w postaci infolinii. Obecnie prowadzone są niezbędne testy, tak, aby wyeliminować wszelkie możliwe błędy przed oddaniem aplikacji do użytku publicznego.