UOKiK zajmuje się monitorowaniem rynku i dostarcza informacji istotnych dla firm i konsumentów. Jego celem nie jest karanie przedsiębiorców, a szybkie podjęcie działań np. w przypadku produktów stanowiących zagrożenie dla użytkowników. Tym razem wydał ostrzeżenie dotyczące odkurzaczy marki Philips.
Odkurzacze mogą się zapalić
Na stronie internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pojawiła się informacja dotycząca serii odkurzaczy marki Philips. Jak informuje UOKiK, akumulatory VC3991A-P-J-H oraz XV1633 zawarte w niektórych odkurzaczach bezprzewodowych mogą się zapalić. Chodzi o serię 2000 i 3000. Wymienia też wadliwe modele:
Zobacz także:
• XC2011,
• XC2012,
• XC3031,
• XC3032,
• XC3033,
• XC3131,
• XC3132,
• XC3133.
Producent ostrzega i przeprasza
Autoryzowany licencjobiorca marki, spółka Versuni Poland o występującym ryzyku od razu poinformowała UOKIK.
Dobrowolnie wycofujemy akumulatory odkurzaczy bezprzewodowych Philips serii 2000 i Philips serii 3000 ze względu na zidentyfikowaną podatność na uszkodzenia związaną z akumulatorem, która może powodować jego potencjalne przegrzewanie się i ewentualne zapalenie po tym, jak produkt doświadczył silnego uderzenia, takiego jak poważny upadek lub seria upadków – czytamy w oficjalnym komunikacie.
Philips przeprasza nabywców za potencjalne niedogodności. Jednocześnie informuje, że klienci, którzy kupili odkurzacz z wadliwym akumulatorem, mogą bezpłatnie wymienić uszkodzony element. Producent zaapelował, żeby natychmiast przestać używać odkurzacza i odłączyć go od ładowania. Akumulator można rozładować, włączając produkt i pozwalając mu działać nieprzerwanie. Stary akumulator należy bezpiecznie zutylizować.
Gdzie wyrzucić akumulator?
Akumulatora nie można wrzucać do śmietnika. Najlepszym sposobem na pozbycie się go jest miejsce, w którym kupujemy nowy. Dobrą okazją są również zbiórki zużytych sprzętów elektrycznych organizowane przez gminy i organizacje ekologiczne. Można też go zostawić w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).
Po czym poznać problem z akumulatorem?
Akumulator w odkurzaczu zapewnia mobilność i wygodę podczas sprzątania. Służy on do magazynowania energii elektrycznej, która jest wykorzystywana do zasilania odkurzacza, dzięki czemu nie trzeba korzystać z kabli. Po czym poznać, że akumulator jest uszkodzony? Oto objawy, które mogą wskazywać na awarię:
• akumulator za bardzo się nagrzewa
• skrócenie czasu pracy odkurzacza na jednym ładowaniu
• akumulator nie ładuje do pełna lub ładowanie trwa dłużej niż zwykle
• odkurzacz nie osiąga pełnej mocy lub wyłącza się tuż po włączeniu
W zależności od modelu urządzenie pozwala na od 40 do 90 minut pracy. Informacje o tym, ile wytrzymuje akumulator na jednym ładowaniu, znajdują się w specyfikacji. Tryby pracy mogą się różnić.
Czas ładowania akumulatora odkurzacza zwykle wynosi od 3 do 5 godzin. Nie zawsze trzeba czekać na pełne naładowanie, powinno się natomiast unikać nadmiernego nagrzewania i całkowitego rozładowania. W przypadku zauważenia niepokojących objawów należy natychmiast wyłączyć urządzenie.
Co zrobić, by akumulator dłużej działał?
Akumulator do odkurzacza bezprzewodowego może nam służyć nawet kilka lat. Podczas użytkowania istotne jest unikanie skrajnych temperatur, ponieważ zarówno wysokie jak i niskie temperatury mogą uszkodzić baterię. Nie powinno się też narażać jej na nadmierną wilgoć. W utrzymaniu dobrej żywotności baterii pomoże też regularne czyszczenie odkurzacza – zarówno filtra jak i innych elementów, które mogą gromadzić brud i kurz. Wszelkie istotne uwagi dotyczące ładowania zwykle znajdują się w instrukcji obsługi.