Główny Inspektorat Farmaceutyczny dba o bezpieczeństwo pacjentów, prowadząc nadzór i kontrolę nad obrotem produktów leczniczych, a także ich wytwarzaniem. Dzięki jego regularnym komunikatom mamy świadomość, jakie leki natychmiast powinny zniknąć z naszych domowych apteczek. Tym razem GIF alarmuje, że z obrotu wycofano ważny lek, który pomaga wielu osobom w leczeniu poważnych dolegliwości. Dowiedz się, o jaki preparat chodzi i sprawdź, czy go nie posiadasz.
Ważny lek wycofany z obrotu
18 października Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał oświadczenie, w którym poinformował o wycofaniu z apteki ważnego leku. Chodzi o preparat Biofleks, zawierający chlorek sodu. Jest to lek na receptę w postaci roztworu do infuzji dożylnej, wskazany w przypadkach utraty sodu z organizmu i odwodnienia. Może być on również wykorzystywany jako rozpuszczalnik dla innych substancji leczniczych. Z decyzji GIF-u wynika, że w produkcie zaobserwowano ciecz pomiędzy opakowaniem bezpośrednim leku a folią, która go otacza. Rozlany roztwór jest nieznanego pochodzenia. W związku z tym uznano, że ten preparat leczniczy nie spełnia wymagań jakościowych z uwagi na możliwość wystąpienia nieszczelności opakowania. Problem zaobserwowano w dwóch hurtowniach farmaceutycznych oraz w jednej aptece.
Zobacz także:
Sprawdź, czy masz ten lek w domu
W związku z powyższymi ustaleniami GIF podjął decyzję o wstrzymaniu na terenie całego kraju obrotu preparatem o nazwie Biofleks % 0.9 Izotonik Sodyum Klorür çözeltisi Steril. Należy zatem sprawdzić, czy nie posiadamy tego leku w naszej apteczce. Decyzja dotyczy następujących serii:
- seria numer: 24304201, termin ważności: 31.07.2026, wielkość opakowania 250 ml;
- seria numer: 24304202, termin ważności: 31.07.2026, wielkość opakowania 250 ml;
- seria numer: 24304204, termin ważności: 31.07.2026, wielkość opakowania 250 ml;
- seria numer: 24304205, termin ważności: 31.07.2026, wielkość opakowania 250 ml;
- seria numer: 24474643, termin ważności: 31.07.2026, wielkość opakowania 500 ml;
- seria numer: 24474645, termin ważności: 31.07.2026, wielkość opakowania 500 ml.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny zamieścił informację o zaistniałej sytuacji na stronie Rejestru Decyzji Głównego Inspektora Farmaceutycznego, a także za pośrednictwem portalu X.
Decyzja GIF o wstrzymaniu na terenie całego kraju obrotu produktem leczniczym👇https://t.co/6qGLAcfRjf pic.twitter.com/rK6rVCYreV
— Główny Inspektorat Farmaceutyczny (@GIF_GOV_PL) October 18, 2024
Czym objawia się niedobór sodu?
Hiponatremia, czyli niedobór sodu, może występować w trzech stopniach: łagodnym, umiarkowanym i ciężkim. Do tego zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej dochodzi często u osób hospitalizowanych. Ma to miejsce zwłaszcza wtedy, kiedy pacjenci przebywają na oddziale intensywnej opieki medycznej. W grupie ryzyka znajdują się również osoby w podeszłym wieku. W zależności od stopnia nasilenia niedoboru objawy będą się różnić. Może dojść na przykład do zaburzenia koncentracji, zdolności poznawczych, a także równowagi. Możemy również odczuwać osłabienie i nudności. Tym objawom towarzyszyć też mogą wymioty. Do objawów hiponatremii należą również suchość śluzówek i zmniejszenie ilości oddawanego moczu. W ciężkich przypadkach pojawiają się drgawki, a nawet śpiączka.
Jak odbywa się kontrola jakości leków?
W ramach Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej zadaniem kontroli leków zajmuje się 16 Wojewódzkich Inspektoratów Farmaceutycznych. Na szczeblu krajowym zadanie to realizowane jest przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Co podlega kontroli? Chodzi między innymi o warunki transportu, przeładunku i przechowywania leków. Kontrolowane są również apteki i hurtownie farmaceutyczne. To samo tyczy się oznakowania produktów leczniczych oraz ich reklamy. Jeśli okaże się, że preparat nie spełnia normy, dalsze działanie uzależnione jest od skali problemu. Decyzję może podjąć Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny - w przypadku wstrzymania obrotu na terenie swojego działania - oraz Główny Inspektorat Farmaceutyczny - w sytuacji wstrzymania obrotu na terenie całego kraju.