Coraz częściej widuje się dziki w miastach. Tym razem zaobserwowano je na Wilanowie. Mieszkańcy boją się o swoje bezpieczeństwo i żądają podjęcia natychmiastowych działań. W jaki sposób miasta radzą sobie z nadmiarem tych zwierząt?
Dlaczego dziki pojawiają się w miastach?
Dzik to ssak, który do niedawna był spotykany jedynie w lasach lub ogrodach zoologicznych. Teraz coraz częściej można je spotkać na obszarach miejskich. Dlaczego tak się dzieje?
W mieście dziki znajdują resztki jedzenia w śmietnikach. Szybko też adaptują się do życia w nowych warunkach i przyzwyczają się do obecności ludzi, przez co nie boją się podchodzić do domów. W takim środowisku dziki nie mają też naturalnych wrogów, a łagodne zimy sprzyjają ich rozmnażaniu. Ze względu na zwiększony dostęp do pokarmu lochy mogą mieć dwa mioty rocznie. Coraz częściej spotyka się dziki w miastach. W 2021 roku zgłoszono obecność 700 sztuk, w 2022 – 2500, a w 2023 już 5 tys.
Zobacz także:
Mieszkańcy Wilanowa chcą odstrzału dzików
Jak podaje wyborcza.pl, dziki dotychczas były spotykane w Warszawie w dzielnicach bardziej zalesionych, takich jak Białołęka czy Wawer. Teraz zaczęły pojawiać się również na Wilanowie. Szczególnie upodobały sobie osiedle Ostoja Wilanów przy ul. Hlonda. Na początku widziano dwa samce, a teraz pojawia się całe pięcioosobowe stado.
W internecie i na lokalnych grupach Wilanowa można przeczytać apele mieszkańców żądających natychmiastowego odstrzału dzików. Ludzie się boją, gdyż dziki występujące w pobliżu ruchliwych ulic mogą powodować wypadki drogowe, atakować ludzi, niszczyć trawniki i rozkopywać śmietniki w poszukiwaniu pożywienia.
Do niedawna łapano pojedyncze osobniki i wywożono za miasto. Obecnie Lasy Miejskie posiadają zgodę na wywóz jedynie uśmierconych osobników. Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, zezwolił na odstrzał 500 dzików do końca 2025 roku. Do tej pory uśmiercono już 165 zwierząt. Choć mieszkańcy boją się dzików, trzeba pamiętać, że były na tych terenach zanim powstały luksusowe osiedla. Większość nowoczesnych budynków na Wilanowie powstała na terenach przylegających do rezerwatów przyrody. Urbanizacja tych obszarów sprawiła, że zwierzęta zostały zepchnięte na coraz mniejsze tereny, a teraz wracają na swoje dawne szlaki.
Co zrobić, gdy spotkasz dzika?
Z reguły dziki prowadzą nocny tryb życia. Jeśli spotkamy dzika w ciągu dnia, prawdopodobnie będzie to blisko jego kryjówki. Spotkanie dzika w lesie nie musi być groźne. Zwykle ataki z ich strony wynikają z silnego poczucia zagrożenia, dlatego w przypadku spotkania najważniejsze jest zachowanie spokoju.
Jeśli zwierzę nas nie zauważyło, powinniśmy unikać gwałtownych ruchów i spokojnie się oddalić. Jeśli jednak doszło do spotkania „oko w oko” najlepszym wyjściem będzie po prostu stanie w bezruchu.
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku spotkania młodych dzików. Absolutnie nie powinno się ich dotykać, gdyż locha zapewne jest w pobliżu, a zaniepokojona może stać się bardzo agresywna. W przypadku zauważenia dzika w okolicy należy powiadomić odpowiednie służby, takie jak straż miejska czy Lasy Miejskie. Instytucje te zajmują się monitorowaniem populacji dzików w mieście, w razie potrzeby ich uśmierceniem lub relokacją w bezpieczne miejsca.