W piątek 6 grudnia tygodnik „Polityka” przekazał, że zmarł Stanisław Tym - znany aktor, satyryk oraz publicysta. Był felietonistą właśnie w „Polityce”, która pierwsza poinformowała o śmierci gwiazdora. Aktor miał 87 lat. 

Z ogromnym żalem informujemy o śmierci Stanisława Tyma, wielkiej postaci polskiej kultury i mediów. Przez dekady meblował nam zbiorową wyobraźnię i kształtował poczucie humoru - czytamy na stronie „Polityki”. 

Zobacz także:

Stanisław Tym. Początek kariery aktorskiej

Stanisław Tym urodził się w Miałkini Górnej 17 lipca 1937 roku. Zdawał maturę w Warszawie i tam też studiował. Najpierw chemię na Politechnice Warszawskiej, później przetwórstwo w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a w latach 1958 i 1959 aktorstwo na Wydziale Aktorskim PWST. Jednak nie ukończył żadnego z rozpoczętych kierunków. Dopiero kilka lat później, w 1964 r. zdał eksternistyczny egzamin aktorski w Warszawie. 

Niewielu pewnie wie, że początek kariery zawodowej Stanisława Tyma wcale nie był powiązany z aktorstwem. Gwiazdor zaczął od pracy w Zakładach Przemysłu Cukierniczego w Warszawie, pracował jako szatniarz i bramkarz w klubie „Stodoła”. Tam zaczął występować w kabarecie, a także odkrył swój talent do pisania satyry. Współpracował od 1961 r. ze znajdującym się w Warszawie Studenckim Teatrem Satyryków. Tam pisał skecze, był reżyserem, aktorem, a także dyrektorem. Współtworzył i grał w znanych kabaretach, jak Dudek, Owca, Lopek oraz Wagabunda. 

Najważniejsze filmy, w których zagrał Stanisław Tym

Stanisław Tym na dobre rozpoczął swoją karierę w 1970 roku. To właśnie wtedy zagrał w legendarnej komedii czasów PRL, czyli w filmie „Rejs”, którego reżyserem był Marek Piwowski. Inną znaną rolą Stanisława Tyma jest oczywiście Ryszard Ochódzki, prezes Klubu Sportowego „Tęcza”, czyli główny bohater słynnego „Misia” (1981). Tym był nie tylko aktorem, ale też współscenarzystą także w innych produkcjach Stanisława Barei, jak „Brunet wieczorową porą” (1976), “Nie ma róży bez ognia” (1974) czy „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz” (1978). W 1991 r. Stanisław Tym zagrał w kontynuacji „Misia”, czyli filmie „Rozmowy kontrolowane”. Kilkanaście lat później zagrał w wyreżyserowanej przez siebie komedii „Ryś”, która była kolejną kontynuacją losów Ryszarda Ochódzkiego. 

Działalność publicystyczna Stanisława Tyma

Talent do pisania krótkich i bardzo humorystycznych form literacki otworzył Stanisławowi Tymowi drzwi do świata publicystyki. Od połowy lat 90. aktor pisał felietony w dzienniku „Rzeczpospolita” i „Wprost”. Później, w 2007 roku, został felietonistą „Polityki”. Jego teksty w zabawny oraz trafny sposób opisywały aktualne wydarzenia, politykę i społeczne wydarzenia. 

Stanisław Tym. Życie prywatne

Stanisław Tym był mężem Anny Kokozow-Tym, która także zagrała w „Misiu”. W zeszłym roku przeżył ogromną stratę, gdy jego żona zmarła. Zmagał się z nowotworem żołądka. W ostatnich latach swojego życia mieszkał w Warszawie i tam też zmarł 6 grudnia 2024 roku w wieku 87 lat.