Wielkanoc nie może się obejść nie tylko bez żurku, ale jeszcze jednego obowiązkowego dania, jakim jest biała kiełbasa. Tradycyjnie jada się ją na śniadanie wielkanocne w większości polskich domów, ale trudno jednoznacznie stwierdzić, skąd się wziął ten zwyczaj. Może być symbolem dobrobytu i pomyślności, a inne źródła mówią o tym, że dawniej białą kiełbasę można było jeść w Wielki Post, stąd też jej obecność na wielkanocnym stole. Możliwe też, że przybyła ona do nas z Niemiec, gdzie jest znana pod nazwą „Weißwurst”, czyli dosłownie biała kiełbasa. Na Wielkanoc możecie kupić gotową w sklepie lub przygotować ją samodzielnie - wypróbujcie ten sprawdzony przepis.
Jak doprawić białą kiełbasę?
Najważniejsze w białej kiełbasie jest oczywiście mięso. Powinno być nie tylko świeże, ale też jak najlepszej jakości. Skoro przygotowujemy coś specjalnego na święta, warto zapłacić więcej za mięso do kiełbasy i kupić je prosto od polecanego rzeźnika. Dobra wyjdzie wam wtedy, gdy zastosujecie proporcję 1:1. Oznacza to, że na 1 część mięsa chudego przypada 1 część mięsa tłustego.
Zobacz także:
Istotne są też przyprawy - smaczna biała kiełbasa jest dość pieprzna, więc nie żałujcie dodatku świeżo zmielonego, czarnego pieprzu. Konieczny jest też czosnek, który nadaje jej wspaniałego aromatu oraz majeranek - przyprawa, która doskonale podkreśla smak każdego mięsa. Poniżej znajdziecie przepis na domową, białą kiełbasę jak dawniej, którą przygotujecie bez trudu w domowym zaciszu. Potrzebna wam będzie maszynka do mięsa, lejek do nadziewania kiełbasy oraz składniki podane poniżej.
Przepis na białą kiełbasę jak dawniej
Poniżej podaliśmy składniki na 1 kg mięsa. Potrzebne wam będzie mięso wieprzowe z szynki, łopatki, boczku i karkówki. Zamiast boczku możecie użyć podgardla, które jest bardziej tłuste, więc kiełbasa wyjdzie soczystsza. Pamiętajcie o proporcji 1:1, czyli połowę porcji stanowi mięso chude, a połowę tłuste. Musicie się też zaopatrzyć w jelita wieprzowe. Na 1 kg farszu przypada około 1,5 m jelit.
Składniki:
- 25 g soli spożywczej niejodowanej + 15 g soli do peklowania mięsa
- 50 ml wody
- pół łyżki suszonego majeranku
- 1 płaska łyżeczka świeżo mielonego, czarnego pieprzu
- 1 duży ząbek czosnku
- 1 liść laurowy
- sznurek do wiązania kiełbasy
Przygotowanie:
- W maszynce do mięsa zmielcie na sitku o małych oczkach mięso z karkówki i boczku (lub podgardla).
- Pokrójcie w kostkę mięso z szynki i łopatki. Możecie też zrobić to w maszynce z pomocą szarpaka.
- Rozgniećcie czosnek w prasce i wymieszajcie z solą.
- Do miski przełóżcie mięso, dodajcie 50 ml wody, czosnek i przyprawy. Dobrze wszystko wymieszajcie i wyróbcie.
- Gotową masę przykryjcie i odstawcie do lodówki na 5 godzin.
- Po tym czasie przełóżcie mięso z powrotem do maszynki i załóżcie lejek do nadziewania kiełbas oraz jelito (trzeba je wcześniej wypłukać i moczyć w wodzie przez kilka godzin).
- Nadziejcie jelito tak, by powstały wam kiełbaski o długości 10-12 cm. Zakręćcie kilka razy i zwiążcie sznurkiem.
- Gotowe kiełbasy możecie od razu parzyć, czyli włożyć do garnka z wodą i liściem laurowym o temperaturze ok. 70 stopni Celsjusza na 25 minut. Smacznego!