Jest równie elegancki, co storczyk, a dużo łatwiejszy w pielęgnacji. Co sprawia, że śniedek wątpliwy to tak dobry wybór do ogrodu i na balkon? Przemawiają za tym przede wszystkim jego niezbyt wygórowane wymagania. W przeciwieństwie do storczyka nie jest to kwiat kapryśny i wybredny - wręcz przeciwnie. Nie potrzeba wiele wysiłku, aby cieszył oko bujnym kwitnieniem. Z tego powodu śniedek wątpliwy to świetna opcja zwłaszcza dla początkujących miłośników roślin, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem.
Śniedek wątpliwy zamiast storczyków. Uprawa w domu
Śniedek wątpliwy nie przysporzy trudności pielęgnacyjnych nawet początkującym. Z powodzeniem możemy tę roślinę uprawiać w domu na parapecie. Doniczkę najlepiej postawić w miejscu jasnym, dobrze nasłonecznionym. Rozproszone światło będzie dla tego kwiatka idealne. Śniedek nie odnajdzie się zbyt dobrze w miejscu zacienionym. Możemy go postawić na parapecie wschodnim, zachodnim lub południowym. Ważne jedynie, aby nie narażać tej rośliny na przeciągi. Jeśli chodzi o podłoże, najlepszym wyborem będzie ziemia żyzna, przepuszczalna, z dodatkiem próchnicy. Z kolei odczyn gleby powinien być zbliżony do obojętnego. Śniedka podlewamy umiarkowanie, raz w tygodniu wystarczy. Nie należy dopuścić do tego, aby podłoże stało się zbyt mokre, ponieważ może to skutkować gniciem korzeni.
Zobacz także:
Czy można uprawiać śniedka wątpliwego w ogrodzie?
Śniedek wątpliwy nie jest kwiatem mrozoodpornym, dlatego raczej uprawia się go w domowych warunkach. Jeśli jednak zdecydujemy się uczynić z niego element ogrodowej rabatki, warto pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Do gruntu przesadzamy go dopiero wtedy, kiedy minie ryzyko przymrozków. Dobrym momentem jest druga połowa kwietnia. Cebulki sadzimy na głębokość około 5 cm. Szyja cebulki musi nieznacznie wystawać poza poziom ziemi. Pamiętajmy przy tym o rozstawie około 25-30 cm. Dwa tygodnie po umieszczeniu sadzonek w gruncie warto odżywić je nawozem. Później wystarczy to robić raz w miesiącu, do czego sprawdzi się nawóz do roślin kwitnących.
Śniedek wątpliwy w ogrodzie. Zimowanie
Problem ze śniedkiem wątpliwym w ogrodzie zaczyna się zimą, ponieważ nie jest to kwiat odporny na mrozy. Dlatego jesienią, kiedy temperatury spadną, cebulki rośliny należy wykopać, przełożyć do pojemników i przenieść do suchego, chłodnego miejsca. W ich otoczeniu temperatura powinna być utrzymywana na poziomie 5-10 stopni Celsjusza. Warto również zwrócić uwagę na to, aby wilgotność nie była zbyt wysoka. Alternatywą dla wykopywania kwiatów zimą jest oczywiście umieszczenie śniedka w ogrodzie, ale w donicy. Wtedy dobrze jednak zapewnić mu miejsce, które będzie osłonięte od deszczu. Doniczkę ze śniedkiem przenosimy na czas zimy do domu.