Z roku na rok przybywa ofiar oszustw finansowych. Policja apeluje o ostrożność. Wraz z rozwojem technologii zmieniły się metody działania przestępców. Obecnie zamiast kradzieży portfeli złodzieje preferują kradzież danych i włamania na nasze konta bankowe. Policja przypomina o zabezpieczeniu swoich danych wrażliwych oraz weryfikacji stron internetowych, na które wchodzimy.
Chciał zyskać na kryptowalutach, a stracił majątek
Oszuści internetowi do perfekcji opanowali zdobywanie ludzkiego zaufania. Tworzenie stron łudząco podobnych do zaufanych linków, czy podszywanie się pod specjalistów od inwestycji, to tylko kilka z całego wachlarzu sztuczek cyberprzestępców.
Zobacz także:
Eksperci do spraw cyberbezpieczeństwa apelują o zachowanie rozsądku szczególnie przed świętami. To w tym burzliwym okresie oszuści są wyjątkowo nachalni. Za przykład podają ofiarę cyberprzestępców z powiatu lubartowskiego. Mężczyzna chciał zainwestować środki w kryptowaluty i padł ofiarą oszustów, przez co stracił 80 tysięcy złotych. Trudno ocenić, czy uda mu się odzyskać pieniądze, aczkolwiek praktyka pokazuje, że jest to szalenie trudne.
Jaki błąd popełnił mężczyzna? Przede wszystkim zaufał oszustowi, który podał się za analityka finansowego, obiecując pomoc w pomnożeniu kapitału. Ponadto ofiara podała oszustowi wszystkie niezbędne dane do założenia konta walutowego. Jak podaje mł. asp. Jagodę Maj, cytowana przez portal biznesinfo:
Oszust wykorzystał przesłane dane do założenia fałszywego konta inwestycyjnego, na którym zgłaszający widział generowane rzekomo zyski. Po pewnym czasie „analityk” poinformował mężczyznę o nagłym spadku wartości Bitcoina, a kolejna osoba – kobieta podająca się za konsultantkę – przedstawiła zgłaszającemu trzy „warianty ratunkowe”. Wierząc w ich autentyczność, mężczyzna próbował zebrać kolejne środki finansowe, aby uratować swoje inwestycje.
Nadchodzi plaga świątecznych oszustów. Nie dajcie się nabrać
Komenda Powiatowa Policji w Lubartowie po wspomnianym wydarzeniu wydała specjalny komunikat, informujący mieszkańców o nawracającej pladze oszustw internetowych. Na zdarzenia te uczula również Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości:
Pojawiły się kolejne przypadki podszywania się pod Komendanta Głównego Policji i próby wyłudzania pieniędzy. Policjant nigdy nie będzie prosił o przekazanie pieniędzy lub zakładanie konta w banku! Zachowaj czujność i nie daj się oszukać! – czytamy w poście na portalu X.
🔊 Uwaga❗️
— Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (@PolicjaCBZC) December 17, 2024
Pojawiły się kolejne przypadki podszywania się pod Komendanta Głównego Policji i próby wyłudzania pieniędzy. Policjant nigdy nie będzie prosił o przekazanie pieniędzy lub zakładanie konta w banku!
Zachowaj czujność i nie daj się oszukać!https://t.co/ABGtFMIFua pic.twitter.com/6NcFM7tCfo
Organy ścigania zachęcają obywateli do doszkalania się z zakresu metod działania cyberprzestępców. Gdyby mężczyzna znał metody działania oszustów, z pewnością uniknąłby ryzykownej inwestycji. Od jeszcze większej tragedii uratował go członek rodziny, który w porę zrozumiał, co mogło się wydarzyć i zablokował kolejne przelewy.
Policja ostrzega przed oszustwami internetowymi
Policja apeluje o ostrożność. Według statystyk z roku na rok wzrasta liczba oszustw internetowych, a plaga świątecznych oszustów cyklicznie nawraca. Ofiarami tego typu ataków padają nieświadomi użytkownicy Internetu. Wiek ma tutaj drugorzędne znaczenie. Cyberprzestępcy doskonale wiedzą, w jaki sposób zainteresować np. fałszywymi stronami internetowymi każdą grupę wiekową. Idealnym przykładem na to jest plaga oszustw „na węgiel”, o których pisaliśmy ostatnio. Warto wspomnieć, że często środki finansowe wykradzione przez cyberprzestępców są niemożliwe do odzyskania. Oszuści doskonale wiedzą, w jaki sposób wyprowadzić środki z kraju lub wykorzystać kryptowaluty w podobnym, nieuczciwym celu.
Pamiętajcie, że nawet stosowanie zaawansowanych oprogramowani antywirusowych i zapór sieciowych nie zwalnia nas z zachowania zdrowego rozsądku. Nie klikajmy z nieznane linki, nie otwierajmy załączników od podejrzanych nadawców oraz dbajmy o tworzenie bezpiecznych haseł do kont bankowych. Tylko dzięki ostrożności jesteśmy w stanie ochronić się przed sztuczkami cyberprzestępców.