Jego delikatne, urocze kwiatuszki stworzą w ogrodzie prawdziwy dywan. Żagwin odwdzięczy się bujnym kwitnieniem, jeśli tylko będziemy przestrzegać kilku ważnych wskazówek. Z pielęgnacją tej rośliny poradzą sobie nawet początkujący. To doskonały wybór na ogrodowy skalniak lub słoneczny balkon.

Żagwin w ogrodzie i doniczce. Jak go uprawiać?

Żagwin, zwany inaczej obrecją, można uprawiać z powodzeniem zarówno w ogrodzie, jak i w donicy. Najważniejsze w przypadku tej rośliny jest odpowiednie stanowisko. Musi być ciepłe i nasłonecznione, w zacienionym miejscu żagwin nie będzie kwitł. Ważne również, aby posadzić go tam, gdzie będzie osłonięty przed wiatrem. Dobrym wyborem jest umieszczenie go wśród kamieni.

Zobacz także:

Kiedy się nagrzeją, będą oddawały ciepło. Żagwin najlepiej odnajdzie się w ziemi żyznej, przepuszczalnej, o lekko zasadowym odczynie. Jeśli podłoże będzie ciężkie i gliniaste, korzenie mogą zgnić. W przypadku uprawy doniczkowej najlepszym wyborem jest ziemia do kaktusów. Należy również wtedy pamiętać o warstwie drenażowej oraz o tym, że doniczka musi być wyposażona w otwory odpływowe. 

fot. Daniela Baumann/Adobe Stock

Jak dbać o żagwin, żeby cieszył oko bujnym kwitnieniem?

Jeśli chcemy, aby żagwin bujnie rósł, musimy przestrzegać kilku ważnych wskazówek. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby zabezpieczyć roślinę przed mrozem i wiosennymi przymrozkami. Można w tym celu zastosować agrowłókninę. Jeśli decydujemy się na uprawę żagwinu w donicy, możemy na zimę włożyć ją do większego pojemnika, a przestrzeń między nimi wypełnić na przykład gałązkami i liśćmi. Sprawdzi się również zabezpieczenie w postaci słomy czy filcu.

Żagwin podlewamy regularnie, ale niewielką ilością wody. Roślina lepiej poradzi sobie z suszą niż nadmiarem wilgoci. Początku kwitnienia możemy spodziewać się na przełomie kwietnia i maja. Trwa ono do czerwca. Kiedy roślina przekwitnie, należy przeprowadzić cięcie. Nożyce muszą być dobrze naostrzone, aby nie doszło do uszkodzenia pędów. Żagwin jest stosunkowo odporny na choroby i szkodniki, mogą jednak zaatakować go mszyce. 

Jak rozmnażać żagwin? Trzy sposoby

Najłatwiejszym sposobem na rozmnażanie żagwinu jest podział kępy. Należy ją delikatnie wyjąć z ziemi, podzielić i przesadzić do donic. W następnym roku można te części umieścić w gruncie. Drugi sposób polega na ukorzenieniu pędów. Ucięte, zdrowe pędy zanurza się w wodzie. Kiedy pojawią się korzenie, można posadzić roślinę do doniczki. Najtrudniejszym sposobem, który wymaga już nieco więcej doświadczenia, jest rozmnażanie z nasion. Muszą one wtedy przejść okres stratyfikacji, czyli chłodu, który pobudzi je do wzrostu.