Wielu z was na pewno jeszcze pamięta czasy, w których cytrusy w postaci pomarańczy były niezwykle cennym prezentem na święta Bożego Narodzenia. Dzieci z nabożeństwem obierały owoce i zajadały się nimi w wigilię - to jest coś, czego najmłodsi dziś nie są w stanie sobie nawet wyobrazić. W sklepach obecnie pomarańczy, a także innych cytrusów jak mandarynki czy grejpfruty jest pod dostatkiem. Praktycznie nie musimy ich sobie odmawiać, a w okolicach świąt jemy je bez przerwy. Czy tak samo będzie w tym roku? Być może nie we wszystkich domach. Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez specjalistów z aplikacji PanParagon, ceny mandarynek bardzo wzrosły w ostatnim czasie.
Mandarynki i inne cytrusy w górę. Kosztują więcej niż przed rokiem
W aplikacji PanParagon anonimowo zbierane są informacje z paragonów, które udostępniają jej użytkownicy. Jest to więc potężna baza danych na temat tego, jak Polacy robią zakupy. Specjaliści z PanParagon regularnie przeprowadzają badania dotyczące zwyczajów zakupowych klientów i można wyciągnąć z nich ciekawe wnioski. Ostatnie skupiło się na cenach cytrusów, w tym mandarynek oraz kwestii tego, które z nich Polacy kupują najchętniej.
Zobacz także:
Badanie powstało na podstawie paragonów dodanych do popularnej aplikacji PanParagon, która służy do wyszukiwania promocji oraz przechowywania dowodów zakupu. Każdego miesiąca do naszego systemu trafia ok. 1,5 mln paragonów, co stanowi wiarygodne źródło informacji na temat zmian cenowych, realnej inflacji czy aktualnych trendów konsumenckich – wyjaśnia Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon. – W najnowszej analizie, spośród paragonów z kategorii „jedzenie” wyodrębniliśmy te z datą zakupu od 1 do 18 listopada 2022, 2023 i 2024 r. Następnie obliczyliśmy medianę cen z poszczególnych okresów dla takich produktów jak: pomarańcze, mandarynki, cytryny, grejpfruty, kiwi czy limonki. Sprawdziliśmy też, które z tych owoców były w tym roku najczęściej kupowane - dodaje.
O ile podrożały mandarynki?
Jak wynika z przeprowadzonego badania, ceny niektórych owoców wzrosły rok do roku. Najbardziej odczuwalne są koszty zakupu mandarynek, za którymi przepadają Polacy. Porównując medianę cen tych cytrusów w roku 2022 oraz 2024, można zaobserwować wzrost aż o 35%! W 2022 średnio płaciliśmy za kilogram mandarynek 6,65 zł, za to teraz kosztują one już 8,99 zł za kilogram. Droższe są również grejpfruty, o 16%, oraz limonki i kiwi (wzrost o 11%). Mamy dobrą wiadomość dla miłośników herbaty z cytryną - cena tego owocu się nie zmieniła. Tańsze są za to… pomarańcze.
Jedynymi cytrusami, których cennik w ciągu ostatnich dwóch lat odnotował spadki były pomarańcze. W 2024 r. ich mediana cen wynosiła 6,49 zł/kg, natomiast w 2022 r. płaciliśmy za nie ok. 6,99 zł/kg. Oznacza to tegoroczną oszczędność na poziomie o ok. 7 proc. – informuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon. – Warto jednak zaznaczyć, że sumarycznie za cały koszyk zakupowy z ujętym w badaniu owocami zapłaciliśmy w tym roku ok. 10 proc. więcej niż w 2022 r. – dodaje.
Ciekawe jest to, że patrząc na ceny cytrusów w roku 2022, 2023 oraz 2024 można zauważyć, że niektóre z nich raz stawały się tańsze, a raz droższe. Na przykład cytryny rok temu były tańsze aż o 33%, za to kiwi było droższe aż o 30 groszy. Z czego to wynika?
Pogoda w krajach, które eksportują cytrusy odgrywa kluczową rolę w ich cenach. Warunki atmosferyczne wpływają na wielkość zbiorów, co z kolei przekłada się na dostępność produktów i ich ostateczną cenę w sklepach. Wpływ na ostateczny cennik mają również koszty transportu, sytuacja geopolityczna czy globalna inflacja – wyjaśnia Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.
Te cytrusy Polacy kochają najbardziej
Cytrusy są w Polsce owocami egzotycznymi, więc nic dziwnego, że tak za nimi przepadamy. To właśnie zimą rozpoczyna się sezon na pomarańcze, mandarynki czy kiwi - być może dlatego właśnie te owoce tak kojarzą nam się ze świętami Bożego Narodzenia. Eksperci z aplikacji PanParagon przyjrzeli się także temu, które z owoców cytrusowych są najczęściej kupowane przez Polaków. Analizie poddali paragony, na których znalazły się różne tego rodzaju owoce. Na pierwszym miejscu są cytryny, które pojawiły się na 34% takich paragonów. Być może widać tutaj zamiłowanie rodaków do picia herbaty z plasterkiem kwaśnej cytryny? Na drugim miejscu są mandarynki, które znalazły się na 29% “cytrusowych” paragonów. Na 16% z nich były kiwi i pomarańcze. Zdecydowanie nie przepadamy za limonkami, które stanowiły 3% paragonów cytrusowych oraz grejpfrutami (zaledwie 2% paragonów).