Wiele osób pranie firanek spycha na koniec listy swoich domowych obowiązków. To duży błąd, ponieważ bardzo szybko chłoną wszelkiego rodzaju zapachy i gromadzą w sobie kurz. Z czasem tracą swoją biel i zmieniają się w nieatrakcyjną szarość. Chociaż pranie ich wydaje się uciążliwe, warto robić to regularnie. Istnieje lepszy i tańszy sposób, aby wybielić ich kolor w domowym sposobem. 

Jak skutecznie wybielić firanki?

Zdarza się, że firanki prane są tylko przed ważnymi świętami lub spotkaniami rodzinnymi. Chociaż na pierwszy rzut oka nie widać na nich wyraźnych plam, tracą swój kolor i pojawiają się na nich przebarwienia. To zdecydowanie moment, w którym należy je wyprać. Często sam proszek do prania nie radzi sobie z powstałymi zabrudzeniami. W takich przypadkach należy zastosować produkt, który spełni funkcję wybielacza. W tym celu nie musimy wyszukiwać chemicznych specyfików, wystarczy zakup jednego składnika. Na rynku łatwo dostaniemy różne pojemności opakowań nadwęglanu sodu, czyli aktywnego tlenu. To substancja, która ma właściwości utleniające. W wyniku zachodzących reakcji chemicznych powstaje woda utleniona. Ma ona właściwości dezynfekujące i czyszczące. To ekologiczny wybielacz, który bez problemu usunie nawet najtrudniejsze zabrudzenia i przebarwienia. Wystarczy wsypać 1/3 szklanki produktu do bębna pralki wraz z firankami. Należy w standardowych proporcjach dodać proszek do prania i ustawić program z temperaturą co najmniej 40 stopni Celsjusza. Firanki już po pierwszym myciu powinny wrócić do dawnego koloru i być miękkie w dotyku.

Zobacz także:

Domowy sposób na pranie firanek

Jeśli pojawią się trudność z zakupem nadwęglanu sodu, istnieje jeszcze jeden prosty przepis na skuteczny, domowy środek wybielający. Do jego wykonania potrzebujemy kilku składników, które na pewno znajdziemy w swojej kuchni. 

Należy przygotować:

  • sodę oczyszczoną;
  • cytrynę;
  • płyn do mycia naczyń;
  • ciepłą wodę.

Brudne firanki można włożyć do dużej miski, a następnie dodać jedno opakowanie sody oczyszczonej, łyżkę soku z cytryny i kilka kropki płynu do mycia naczyń. Całość należy zalać ciepłą wodą i pozostawić na co najmniej godzinę. Sok z cytryny odpowiedzialny jest za usunięcie żółtych przebarwień, a płyn do mycia powinien rozpuścić tłuste plamy. Obecność sody oczyszczonej sprawi, że materiał wybieli się i zniknął wszelkie zabrudzenia. Kiedy upłynie czas namaczania, wystarczy wrzucić firanki do pralki i ustawić program prania na 30 stopni Celsjusza. Najlepiej znaleźć program, który ograniczy wirowanie materiału. Pozwoli to uniknąć wygnieceń i późniejsze prasowanie nie będzie konieczne.

Jak często prać firanki?

Częstotliwość, z jaką zdecydujemy się prać firanki, zależy od pomieszczenia, w którym się znajdują. W wielu polskich domach pierze się je dwa razy do roku, na wiosnę i przed Świętami Bożego Narodzenia. Jeśli firanki wiszą w pomieszczeniu, w którym nie są narażone na intensywne zapachy czy dym, w zupełności wystarczy pranie ich raz na 4-6 miesięcy. Jednak w większości przypadków, jeśli chcemy zachować ich świeży wygląd, warto wrzucić je do pralki przynajmniej raz na kwartał.

Zaleca się częstsze pranie firan, jeśli:

  • są narażone na dużą ilość kurzu;
  • mieszkamy w mieście o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza;
  • posiadamy zwierzęta lub dzieci, które brudzą zasłony;
  • często dotykamy firany np. przesuwając je przy podlewaniu kwiatów, czy podczas wychodzenia na balkon;
  • palimy papierosy w pomieszczeniu.

Nie istnieje jedna reguła, która pozwoli na ustalenie optymalnej częstotliwości prania firan. Należy je wyprać kiedy zobaczymy, że wyraźnie potrzebują już odświeżenia. Jeśli będziemy przestrzegać wytycznych producenta, co do temperatury i sposobu prania materiału, na pewno będziemy mogli cieszyć się nimi przez długie lata.