O znaczeniu przegródek w pralce nie mówi się często. Wielu z nas wsypuje do nich proszek lub detergenty intuicyjnie, lub nie robi tego wcale i dodaje je bezpośrednio do bębna. Okazuje się, że bez prawidłowego zastosowania przegródek, nie upierzemy dokładnie ubrań. Każda z przegród stworzona została w określonym celu. Jak więc prać prawidłowo? Do czego służą poszczególne przegrody? Znajomość tej funkcji sprawi, że ubrania będą czyste jak nigdy i nie będzie konieczności zakupu nowej pralki.
Do czego służą przegrody w pralce?
Zazwyczaj każda pralka ma trzy szuflady. Pierwsza, znajdująca się po prawej stronie, oznaczona rzymskim symbolem I, służy do prania wstępnego. Podczas tego rodzaju prania korzystamy z wody i proszku. Następnie woda jest wpuszczana – i dochodzi do prania właściwego. Pewne modele pralek umożliwiają namaczanie – wtedy też z tej komory pobierany jest detergent. Ta opcja przeznaczona jest do prania wyjątkowo brudnej odzieży.
Zobacz także:
Komora po lewej stronie, oznaczona rzymskim symbolem II, nazywana również roboczo komorą B, służy do wlewania głównego detergentu. Pralka pobiera z niej proszek podczas każdego programu prania – wyjątek stanowi tylko pranie wstępne i namaczanie.
Środkowa przegroda w pralce, nad którą widoczny jest symbol kwiatka lub płatka śniegu, przeznaczona jest na nabłyszczacz, płyn do płukania tkanin lub detergenty. Jednak przed wlaniem tam płynu, koniecznie należy sprawdzić, gdzie znajduje się linia „max” – nie należy przelewać płynów ponad nią. Warto wiedzieć, że układ szuflad zależy od modelu pralki i producenta.
To, do której z przegród wlejemy dany płyn, ma ogromne znaczenie. Przegrody w pralce mają ściśle określone funkcje, więc jakość prania zależeć będzie od tego, czy prawidłowo z nich korzystamy. Jeśli do poszczególnych przegród pralki dodamy niewłaściwą ilość produktów, może to spowodować pojawieniem się osadu wewnątrz urządzenia. W skrajnych przypadkach doprowadzi to do awarii.
Jakie błędy najczęściej popełniamy podczas prania?
Niewłaściwe korzystanie z szuflad w pralce to tylko jeden z wielu błędów. Jednym z największych z nich jest niepoprawne sortowanie odzieży. Gdy tego nie robimy, tkaniny się niszczą i tracą swoje pierwotne kolory. Sortowanie nie polega wyłącznie na oddzieleniu ubrań czarnych od białych. Podczas segregowania ich dobrze jest wziąć pod uwagę również ich rodzaj oraz stopień zabrudzenia – bawełniana koszulka potrzebuje innego prania niż syntetyczna.
Kolejnym błędem jest wrzucanie do pralki zbyt wielu ubrań. Bęben pralki, który także jest pewnego rodzaju szufladą w pralce, ma ograniczoną pojemność – nie należy więc zapychać go „pod korek”. Urządzenia ma swój limit. Wrzucanie zbyt dużej ilości odzieży obciąży urządzenie i spowoduje, że ubrania będą niedoprane. Długotrwałe korzystanie z pralki w ten sposób obciąży także silnik i znacząco skróci jego żywotność.
Trzeci powszechnie spotykany błąd polega na używaniu zbyt dużej ilości detergentów. Z ich powodu powstaje nadmiar piany, która uniemożliwia prawidłowe spłukiwanie ubrań. Resztki detergentu mogą pozostać także na tkaninach i sprawią, że te staną się szorstkie i nieprzyjemne podczas noszenia. Wbrew temu co może się wydawać, duża ilość detergentu nie spowoduje, że ubrania lepiej się dopiorą. Wręcz odwrotnie, utrudni to cały proces.
By prawidłowo korzystać z pralki, trzeba wiedzieć, jakiego programu użyć. Wiele osób ignoruje, że ma ona różne tryby i zawsze wybiera tylko jeden z nich. Jest to poważny błąd. Korzystanie z niewłaściwego trybu także niszczy tkaniny.
Jak umyć szuflady w pralce?
Istnieje na to bardzo prosty sposób. Do przegródek szuflady wystarczy włożyć gąbki, polać je octem i zostawić na 10-15 minut. Po tym czasie można je wyjąć i ponownie wyczyścić przegrody. Najlepiej robić to regularnie. Musimy jedynie pamiętać, by nie szarpać szuflad, aby ich nie uszkodzić. Omawiany element da się też wyjąć w całości i namoczyć go w gorącej wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu i pozwolić mu, by spokojnie wysechł. Niewskazane jest używanie suszarki w celu pozbycia się wilgoci. Poszczególne szuflady najlepiej myć miękką szczoteczką lub gąbką.