Pierwsze dni wiosny to doskonała okazja na zaplanowanie wszelkich prac porządkowych w ogrodzie. Oprócz odgruzowania działki po długich zimowych miesiącach, to również idealny czas na zakupienie niektórych nasion i sadzonek i posadzenie ich do gruntu, tak, aby miały wystarczająco dużo czasu na dobre ukorzenienie i bujne rozkwitnięcie późną wiosną i latem. Wśród nich częstym wyborem okazuje się ta popularna roślina ozdobna, która mimo swojego wyjątkowego wyglądu i nieskomplikowanej uprawy, może wyrządzić na działce więcej szkody niż pożytku. Na jaki gatunek należy szczególnie uważać?
Jaka roślina ozdobna szkodzi w ogrodzie?
Prawdziwym roślinnym „sępem” okazuje się między innymi popularny i powszechnie wybierany przez wielu ogrodników bluszcz pospolity. Roślina należy do rodziny araliowatych, a dzięki swoim właściwościom do bujnego rozrastania się, potrafi osiągnąć nawet około 35 m wysokości.
Zobacz także:
fot. Tomasz/Adobe Stock
Miłośnicy roślin najczęściej wykorzystują bluszcz do zakamuflowania płotu lub innych, mniej estetycznych budowli na swojej działce, ale równie często można go spotkać na pniach drzew. Dodatkowym atutem, przez który ogrodnicy decydują się na posadzenie tego gatunku w swoim ogrodzie, jest jego niewymagająca uprawa. Co więcej, można go spotkać nie tylko na działkach. Bluszcz jest także częstym wyborem wśród miłośników roślin doniczkowych.
Dlaczego bluszcz jest zagrożeniem dla innych roślin w ogrodzie?
Mimo swojego wyjątkowego wyglądu, który zawdzięcza przede wszystkim intensywnie rozrastającym się zielonym liściom i pojawiającym się jesienią drobnym owocom, bluszcz może okazać się niezwykle niebezpieczny dla zdrowia i bujnego wzrostu innych roślin ogrodowych, a zwłaszcza tych, które są posadzone w pobliżu.
Jest gatunkiem inwazyjnym, co oznacza, że potrafi błyskawicznie rozprzestrzeniać się w nowych miejscach i zabierać cenne związki innym roślinom. To z kolei może prowadzić do ich obumierania. Co więcej, w momencie, gdy korzenie bluszczu rozrosną się zbyt intensywnie, mogą one prowadzić do uszkodzeń struktury budynków i powodować pęknięcia.
Jak zapobiec nadmiernemu rozrostowi bluszczu?
Jeśli jednak posiadasz bluszcz w swoim ogrodzie lub zdecydujesz się na jego posadzenie, warto przestrzegać kilku ważnych kroków w celu ograniczenia jego zbyt intensywnego wzrostu, który może okazać się inwazyjny. Przede wszystkim nie zapominaj o regularnym przycinaniu bluszczu. Najlepiej robić to co najmniej dwa razy do roku. Pamiętaj również o usuwaniu rozrastających się korzeni, które niewyrywane mogą wchodzić w szczeliny budynków i powodować ich pęknięcia. Jeśli natomiast chcesz pozbyć się tej inwazyjnej rośliny ze swojego ogrodu, warto odciąć tzw. pędy główne i poczekać do jej zwiędnięcia.