Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował w ostatnim czasie prognozę warunków atmosferycznych na najbliższe miesiące. Jaka pogoda czeka nas zimą 2024/2025? Takie pytanie zadaje sobie z pewnością wielu Polaków. Synoptycy nie mają złudzeń - grudzień będzie miesiącem, który może nas mocno zaskoczyć.

Prognoza pogody na zimę 2024/2025. Synoptycy IMGW stawiają sprawę jasno

Z przewidywań meteorologów z IMGW wynika, że w listopadzie 2024 roku średnia miesięczna temperatura w naszym kraju będzie kształtować się powyżej wieloletniej normy z lat 1991-2020. Synoptycy spodziewają się, że termometry będą w tym miesiącu wskazywały średnio od 1.5 do nawet 6.4 stopni Celsjusza, w zależności od konkretnego regionu w kraju. Mocne zaskoczenie czeka nas w grudniu. Z prognoz synoptyków wynika bowiem, że wówczas średnia miesięczna temperatura będzie co prawda znajdywać się w wieloletniej normie, jednak na zachodzie termometry wskażą wartości znajdujące się powyżej normy. Można także spodziewać się większych opadów.

Zobacz także:

Miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej - informują meteorolodzy z IMGW.

Styczeń i luty 2025 roku mają przynieść z kolei cieplejsze dni, niż w ubiegłych latach. Prognozy wykazują bowiem, że średnia miesięczna temperatura powietrza na terenie praktycznie całego kraju ma być powyżej normy z ostatnich lat. Można spodziewać się także, że miesięczna suma opadów atmosferycznych również będzie kształtować się powyżej normy, co zwiastuje mniej dni, w których biały puch będzie dominował za naszymi oknami.

Co oznaczają pojęcia stosowane przez IMGW?

IMGW w swoich comiesięcznych prognozach posługuje się średnią miesięczną temperaturą i sumą opadów z wieloletniej normy, która porównywana jest do przewidywań na najbliższe miesiące. Aktualnie dla meteorologów punktem odniesienia są lata 1991-2020. Wartości średniej miesięcznej temperatury i sumy opadów są określane sformułowaniami „powyżej normy", „poniżej normy" lub „w normie". Co oznaczają poszczególne szacunki?

  • powyżej normy" oznacza, że prognozowany przez synoptyków miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od minimum 20 obserwowanych tych samych miesięcy w latach 1991-2020;
  • poniżej normy" oznacza, że prognozowany przez meteorologów miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od minimum 20 obserwowanych tych samych miesięcy w latach 1991-2020;
  • w normie" oznacza, że prognozowany przez synoptyków miesiąc będzie bardzo podobny do 10 obserwowanych miesięcy w latach 1991-2020.

Prognozowana średnia temperatura w danym miesiącu odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, liczonej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognozowana suma opadów z kolei odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu, przy zaznaczeniu, że dany rodzaj opadu nie jest w tym przypadku określany (obejmuje zarówno śnieg i deszcz - dop. red).

Amerykanie przewidują, jaka będzie zima w Polsce. Nie mają dobrych wiadomości

W ostatnim czasie w sieci pojawiły się też przewidywania amerykańskich synoptyków, co do pogody podczas zimy 2024/2025 w Polsce. Meteorolodzy podkreślają, że w ich opinii nadchodząca zima w naszym kraju może być znacznie cieplejsza, niż w ubiegłych latach. Grudzień ma być o 1-1.5 st. C. cieplejszy niż zazwyczaj, natomiast w styczniu i lutym termometry mają wskazywać nawet o 2-3 st. C. mniej niż w ubiegłych latach. Amerykanie podkreślają też, że zima 2024/2025 nie przyniesie nam częstych opadów śniegu. Czy tym samym czeka nas szara zima? Aktualnie jest za wcześnie, by udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, jednak prognozy zdecydowanie nie są dla nas optymistyczne.