Jej urzekające, eleganckie kwiaty przyciągają wzrok. Nie należy do najłatwiejszych w uprawie, więc początkujący miłośnicy roślin powinni dwa razy przemyśleć swój wybór, jeśli zdecydują się na zakup kamelii japońskiej. Jeśli jednak podejmiemy się uprawy, musimy pamiętać o kilku ważnych wskazówkach. Ta roślina ma określone preferencje, a jeśli się do nich nie dostosujemy, nie będziemy się cieszyć jej bujnym wzrostem.
Kamelia japońska w domu i ogrodzie. Jak ją uprawiać?
Kamelia japońska naturalnie występuje, jak sama nazwa wskazuje, we wschodniej lub południowo-wschodniej Azji. W klimacie łagodnym uprawia się ją w ogrodach, jednak w Polsce, ze względu na nieco mniej sprzyjające warunki atmosferyczne i ograniczoną mrozoodporność tych kwiatów, zaleca się umieszczenie kamelii japońskiej w domu lub szklarni. Latem donicę można postawić na tarasie lub w ogrodzie. W polskim klimacie rosną mniej okazale - osiągają wysokość do dwóch metrów. Większe okazy można spotkać w naturalnym środowisku, gdzie rosną jako rozłożyste krzewy do nawet 15 metrów wysokości. Kamelia japońska jest rośliną zimozieloną, a kwitnie już od późnej zimy. Jej kwiaty zdobią otoczenie bardzo długo - nawet do końca maja.
Zobacz także:
Jak dbać o kamelię japońską? Kilka ważnych wskazówek
W uprawie kamelii japońskiej znaczenie ma niemal wszystko - rodzaj podłoża, stanowisko, zmiany miejsca, temperatura. Jeśli nie zapewnimy jej odpowiednich warunków, szybko zrzuci pąki i przestanie cieszyć oko pięknymi kwiatami. Ziemia dla kamelii powinna być żyzna i przepuszczalna, a jej odczyn kwaśny (pH 5,5-6,5). Doniczkę z kamelią najlepiej postawić w miejscu jasnym, dobrze nasłonecznionym, ale nie bezpośrednio wystawionym na działanie promieni słonecznych, ponieważ mogłoby się to skończyć poparzeniem liści. Raz wybranego stanowiska dla kamelii lepiej nie zmieniać, bo grozi to zrzuceniem przez nią kwiatów. Jeśli chodzi o podlewanie rośliny, należy robić to od kwietnia do października. Woda powinna być miękka, a nawadnianie umiarkowane, aby nie dopuścić do przelania.
Rola temperatury w uprawie kamelii japońskiej
Kiedy kamelia japońska kwitnie, wymaga dość niskiej temperatury. Dobrze, żeby oscylowała wtedy w granicach 10-16 stopni Celsjusza. Z tego powodu jej miejsce w tym czasie powinno być chłodne. Może być to ogród zimowy czy klatka schodowa. Jeśli zdecydujemy się na wystawienie kamelii do ogrodu, musimy uważać, by była osłonięta przed wiatrem, deszczem i ostrymi promieniami słonecznymi. Kiedy kamelia japońska przestanie kwitnąć, może przebywać w wyższej temperaturze - do 20 stopni Celsjusza.