Sylwester to niezwykle wyjątkowy dzień w roku, jednak dla właścicieli zwierząt jest to za każdym razem niemałe wyzwanie. Głośne fajerwerki i huk wystrzelających petard to dla pupili źródło ogromnego stresu, niepokoju, lęku, a nierzadko również traumy. Jak więc poradzić sobie z nadchodzącym wielkimi krokami 31 grudnia? Weterynarz wskazuje na kilka sprawdzonych sposobów.
Dlaczego fajerwerki powodują stres u zwierząt?
Zwierzęta z natury mają o wiele bardziej wrażliwy słuch niż ludzie, dlatego dźwięki, które kwalifikujemy jako głośne, są dla pupili niemal nie do wytrzymania. Co więcej, czworonogi traktują hałas jako coś, co realnie zagraża ich bezpieczeństwu, dlatego powoduje to u nich duży stres.
Zobacz także:
Do najczęstszych objawów niepokoju u zwierząt należą między innymi drżenie ciała, nadmierne wydzielanie śliny, ukrywanie się w ciasnych przestrzeniach, na przykład pod łóżkiem, częste szczekanie lub miauczenie, ucieczka, brak reakcji na wydawane polecenia i dezorientacja.
Warto pamiętać, że pokazy fajerwerków to zagrożenie nie tylko dla zwierząt domowych, ale i dzikich. O konsekwencjach dla natury wspomina między innymi WWF Polska w swoich mediach społecznościowych.
Hałas z nimi związany zagraża wszystkim zwierzętom – zarówno naszym pupilom, ale także mieszkańcom parków, lasów i pól dookoła naszych mieszkań i domów – sarnom, jeleniom i wielu, wielu innym! Wybuchy mogą wywołać panikę m.in. wśród ptaków, które wskutek stresu (lub uderzeń o budynki czy drzewa) nierzadko umierają!
Jak zadbać o zwierzęta w sylwestra?
O odpowiednim przygotowaniu przestrzeni domowej i prawidłowym zadbaniu o swoje zwierzęta w sylwestra wspomniała Hanna Koźmińska, lekarka weterynarii z Zielonej Góry, w rozmowie z Gazetą Lubuską. Specjalistka podkreśla, że najczęściej stosowanym rozwiązaniem w przypadku zabezpieczenia czworonogów w dniu 31 grudnia jest wcześniejsze podanie specjalnych środków farmakologicznych, które pomagają zmniejszyć stres u pupila. Lekarka mówi jednak, że jeśli właściciel zdecyduje się na ten sposób, leki należy dawkować już nawet kilka dni przed sylwestrem, aby miały jak najbardziej skuteczny efekt.
Leki uspokajające trzeba zacząć podawać już kilka dni przed sylwestrem, najlepiej zaraz po świętach. Najbardziej bezpieczne środki działają niestety najsłabiej, dlatego wymagają regularnego stosowania. W przypadku mniejszych lęków można sięgnąć po preparaty ziołowe lub zawierające tryptofan, które są dostępne bez recepty - mówi lek. Hanna Koźmińska.
Lekarka weterynarii podkreśla jednak, że przed podaniem jakiegokolwiek leku swojemu pupilowi należy najpierw zgłosić się do weterynarza w celu ustalenia, czy dany środek na pewno nie zagraża życiu ani zdrowiu czworonożnego przyjaciela.
Właściciel musi zadbać o komfort swojego pupila, bo zwierzę samo nie rozumie, co się dzieje. Przygotowanie zawczasu to najlepsza ochrona – podkreśla Hanna Koźmińska. Należy pamiętać, że podawanie ludzkich leków bez konsultacji z weterynarzem jest niewskazane i może zaszkodzić zwierzęciu.
Inne sposoby na ochronę zwierząt w sylwestra
Jeśli jednak nie chcesz podawać swojemu pupilowi środków farmakologicznych lub jest już na to o kilka dni za późno, możesz również skorzystać z innych skutecznych metod, które z pewnością pozwolą zredukować stres u twojego pupila. Jedną z najbardziej istotnych czynności jest zamknięcie wszystkich okien i drzwi tak, aby ograniczyć przedostawanie się hałasu z zewnątrz do wewnątrz pomieszczenia, w którym znajduje się czworonożny przyjaciel.
Warto także zasłonić rolety lub żaluzje. Postaraj się, aby zwierzę znalazło się w jak najbardziej wyizolowanym pokoju w twoim domu. Hanna Koźmińska wskazuje, że zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem okazuje się łazienka. W mieszkaniu można dodatkowo puścić muzykę lub włączyć telewizor, aby jeszcze bardziej zagłuszyć niepożądane dźwięki z zewnątrz.
Polecana jest łazienka, bo tam często dźwięki są najlepiej wygłuszone. Puszczanie muzyki czy telewizji może pomóc zminimalizować odgłosy fajerwerków – radzi weterynarz. - Dla zwierząt silnie lękliwych kluczowa jest obecność właściciela. Nie poszalejemy na całonocnej imprezie, jeśli mamy psa, który boi się wystrzałów.
Jeśli pokazy fajerwerków nasilą się, a twoje zwierzę odczuwa silny lęk, ważne jest, aby nie zostawiać go samego. W takiej sytuacji należy zachować spokój, a w momencie największego stresu podać ulubiony przysmak lub zabawkę, które być może choć na jakiś czas będą w stanie odwrócić uwagę pupila.