Jeśli podczas prac ogrodniczych wolisz stosować naturalne metody, mamy dobrą wiadomość. Ukorzeniacz, który świetnie sprawdzi się w przypadku róż, hortensji i bukszpanu, możesz z powodzeniem przygotować w domu. Najlepsze jest to, że wcale nie musisz w tym celu udawać się do sklepu, ponieważ jedynego niezbędnego składnika dostarczy ci natura. Domowy ukorzeniacz zrobisz z gałązek wierzby.

Dlaczego domowy ukorzeniacz działa? 

Kiedy podejmujemy się prób rozmnażania roślin, często sięgamy po preparaty dostępne na rynku. Istnieje jednak metoda, która nie wymaga wycieczki do sklepu. Aby przygotować domowy ukorzeniacz, trzeba jednak wybrać się na mały spacer na łonie natury. Potrzebne nam będą gałązki wierzby, najlepiej młode, dlatego świetny termin na ich zbieranie przypada już niebawem. Dlaczego ten preparat działa? Chodzi o zawarte w gałązkach auksyny, czyli naturalne hormony wzrostu. Pobudzają one roślinę do rozwoju. Dodatkowo wierzba to źródło innych ważnych dla kwiatów substancji, takich jak witaminy, mikroelementy oraz kwas salicylowy, które nie tylko wzmacniają rozmnażane rośliny, lecz także przeciwdziałają rozwojowi grzybów.

Zobacz także:

Jak przygotować domowy ukorzeniacz? To łatwiejsze niż myślisz

Aby przygotować domowy ukorzeniacz, musisz zaopatrzyć się w gałązki wierzby. Wystarczy ich kilka, a najlepiej sprawdzą się te zebrane wczesną wiosną lub jesienią, zatem dobry moment na spacer przypada tuż, tuż i warto zaznaczyć go sobie w kalendarzu. Domowy ukorzeniacz będzie najskuteczniejszy, jeśli wybierzesz młode, elastyczne gałązki o lśniącej korze. Co zrobić dalej, kiedy już je zdobędziemy?

  1. Potnij gałązki na kawałki o długości 3-4 centymetrów.
  2. Zmiażdż gałązki, aby wydzielało się z nich więcej substancji aktywnych.
  3. Umieść je w słoiku i zalej wodą destylowaną.
  4. Zamieszaj, zakręć słoik i umieść go w ciemnym, chłodnym miejscu.
  5. Odczekaj dwa tygodnie.
  6. Po dwóch tygodniach mikstura powinna być lepka, o brunatnym kolorze - to oznacza, że domowy ukorzeniacz jest gotowy. 

Jak wykorzystać domowy ukorzeniacz? Dolne części pędów rośliny, na przykład hortensji, należy zanurzyć w przygotowanym płynie na kilka godzin. Następnie umieszczamy kwiaty w ziemi. Młode sadzonki można również podlewać domową miksturą, aby jeszcze bardziej pobudzić wzrost. Domowy ukorzeniacz świetnie sprawdzi się nie tylko w przypadku hortensji, lecz także róż i bukszpanu.