Pasażerowie tanich linii lotniczych najczęściej wybierają opcję podróży tylko z bagażem podręcznym. Kiedy wybieramy się na krótką wycieczkę, spokojnie pomieścimy w nim najpotrzebniejsze rzeczy. Podróżni często naginają narzucone przez przewoźnika kryteria, licząc na łaskawość kontrolerów. Tym razem błąd leżał po stronie Ryanaira. Pasażerka dostanie odpowiednią rekompensatę. 

Co możesz mieć w bagażu w tanich liniach lotniczych?

Pakowanie bagażu podręcznego przy wytycznych tanich linii lotniczych może okazać się nie lada wyzwaniem. Każdy z przewoźników ma własny regulamin, a za jego nieprzestrzeganie nakładane są grzywny. Warto dowiedzieć się, co może znaleźć się w bagażu podręcznym, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji na lotnisku. Szczególnie zwróć uwagę na wymiary dopuszczalnych toreb i limity w płynach. Tanie linie lotnicze pozwalają na wniesienie na pokład samolotu pojedynczego bagażu podręcznego, przez który rozumie się walizkę lub plecak. Jego rozmiary nie mogą przekraczać wymiarów 50 × 40 × 20 cm i wagi 8-10 kg. Musi on zmieścić się pod siedzeniem pasażera. W przypadku walizek należy pamiętać, że do wymiaru całkowitego wliczane są też kółka i uchwyty. Każde odstępstwo od normy zawartej w regulaminie jest dodatkowo płatne.

Zobacz także:

Do walizki lub plecaka możesz spakować:

  • napoje i płyny (do 100 ml);
  • napoje alkoholowe (do 100 ml);
  • kosmetyki (do 100 ml);
  • żywność;
  • ubrania;
  • sprzęt medyczny oraz leki.

Płyny, w tym wszelkiego rodzaju żele i kremy powinno się przelać do specjalnych buteleczek o pojemności 100 ml. Muszą zostać umieszczone w przezroczystej torebce o pojemności maksymalnie 1 l. Znajdziesz je na pewno w każdej drogerii. Dopuszczany jest także przewóz papierosów elektronicznych pod warunkiem ich odpowiedniego zabezpieczenia. Kilka dni przed podróżą warto upewnić się, czy regulamin nie uległ zmianie. Produkty zakupione w strefie bezcłowej nie podlegają ingerencji personelu.

Tanie linie lotnicze wypłacają odszkodowania

Portugalski sąd w Bradze nakazał linom lotniczym Ryanair zwrot kosztów pobranych niesłusznie od jednej z pasażerek. Przewoźnik zobowiązany jest do wypłaty należnych odsetek i kosztów procesowych. Sędzia Antonio Oliveira Mestre uważa, że Ryanair bezpodstawnie zażądał od klientki opłaty z tytułu bagażu podręcznego. Kobieta musiała zapłacić 56,5 euro. Powodem ich roszczeń była torba pasażerki, której wielkość nieznacznie przekraczała limity wymagane przez linie lotnicze. Sędzia ocenił za nielegalną praktykę pobieranie dodatkowych opłat z tego tytułu. Dodajmy, że był to bagaż osobisty, który mieścił się na pokładzie samolotu i nie przekraczał rozmiarów 55 × 40 × 20 cm. Wygląda na to, że prawie dwukrotnie zapłaciła za bagaż, którego cena została już uwzględniona w bilecie lotniczym. Media w Portugalii spekulują, że wyrok sądu zmotywuje pasażerów do walki o swoje prawa. Może to spowodować lawinę pozwów w kierunku tanich linii lotniczych.

O tym musisz pamiętać na lotnisku

Pierwszy lot samolotem może być niezwykle stresujący, szczególnie kiedy pierwszy raz w życiu odwiedzasz też lotnisko. Ten proces rządzi się swoimi prawami i musisz przejść wszystkie jego etapy, dlatego warto przyjechać na miejsce ze sporym zapasem czasowym. Kiedy wejdziesz na lotnisko, podążaj w kierunku tablicy, na której wypisane są godziny i kierunki lotów. Odszukaj swój lot i sprawdź numer stanowiska, przy którym odbywa się check-in. To miejsce weryfikacji dokumentów i nadania rejestrowanych walizek. Musisz tam dotrzeć jeśli posiadasz ten rodzaj bagażu albo nie masz jeszcze karty pokładowej. Pracownik lotniska zważy twoje pakunki i wydrukuje nalepkę z kodem kreskowym, która zarejestruje je w systemie. Kolejnym krokiem jest kontrola bezpieczeństwa. Twój bilet musisz zeskanować  przy specjalnych bramkach albo pokazać osobie do tego przeznaczonej. Ostatnim etapem jest taśma, która prześwietla twój bagaż podręczny. Do przygotowanych skrzynek wyłóż elektronikę i płyny. Twoje kieszenie muszą pozostać puste, zdejmij też wszelkiego rodzaju okrycia wierzchnie oraz zegarek i pasek. Jeśli pozytywnie przejdziesz ten etap do czasu odlotu możesz rozgościć się na strefie bezcłowej. Zakupy tam zrobione, niezależnie od ich przeznaczenia i gabarytu możesz wnieść na pokład samolotu.