I to właśnie te najciekawsze zostały wybrane w konkursie podczas 31. Międzynarodowych Targów „Zieleń to Życie”. Spośród wszystkich innych wyróżnia je to, że są nowościami na roślinnym rynku. Ponadto, już w innym konkursie, wybrano Kwiat Roku 2025. Zainspiruj się więc i zobacz, jakie rośliny są teraz na topie w kwiatowym światku. Dzięki nim twój ogród stanie jedyny w swoim rodzaju.

Kwiat Roku 2025. Wygląda jak z egzotycznego ogrodu, a rośnie również w Polsce

Hamburska Fundacja im. Loki Schmidt, niemieckiej botaniczki i działaczki na rzecz ochrony środowiska, od 1980 roku wyróżnia gatunki kwiatów, nadając im tytuł Kwiatu Roku. To chlubne miano w 2025 roku otrzymał siedmiopalecznik błotny (Comarum palustre) - roślina z rodziny różowatych, występująca naturalnie w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Siedmiopalecznik błotny obecny jest również w Polsce — występuje pospolicie na niżu, rzadziej spotykany jest w górach, głównie w niższych partiach.

Zobacz także:

Kwiat Roku 2025 charakteryzuje się pełzającym, drewniejącym kłączem oraz wzniesionymi pędami osiągającymi wysokość od 20 do 90 cm. Jego ciemnopurpurowe kwiaty składają się z pięciu do siedmiu listków, które podczas kwitnienia są rozpostarte, a w czasie owocowania wzniesione i wydłużone. Roślina ta jest całkowicie mrozoodporna. Oczywiście można uprawiać ją w ogrodzie, ale pod warunkiem zapewnienia warunków zbliżonych do naturalnych. O czym pamiętać? Siedmiopalecznik błotny preferuje stanowiska słoneczne lub półcień oraz mokre, żyzne podłoże o kwaśnym lub lekko kwaśnym pH — najlepiej więc sadzić go w pobliżu zbiorników wodnych (stawy czy oczka wodne) lub regularnie i obficie podlewać. 

Siedmiopalecznik błotny, Kwiat Roku 2025; fot. pisotckii/Adobe Stock

Najciekawsze rośliny do ogrodu według ekspertów. Doceniono je w konkursie

W Konkursie Roślinnych Nowości wyłaniane są — jak nazwa wskazuje — najbardziej interesujące nowe odmiany roślin. To jedyne tego typu wydarzenie organizowane w Polsce, a jego celem jest wypromowanie interesujących i nowych odmian roślin na rynku. W tym roku podczas 31. Międzynarodowych Targów „Zieleń to Życie” jury wyłoniło następujących laureatów:

  • Dereń kousa (Cornus kousa), odmiana Flower Tower — unikalny krzew ozdobny o białym i drobnym kwieciu, jego owoce przypominają liczi. Może mierzyć nawet 4 metry wysokości i jeden metr szerokości. Jesienią liście derenia przybierają czerwoną barwę. 
  • Miskant chiński (Miscanthus sinensis) - ozdobna trawa, dekoracyjna. Jury doceniło polską odmianę rośliny Lady in Red, która wyróżnia się efektownie zmieniającymi się barwami liści — od głębokiej, butelkowej zieleni, przez intensywne bordo, aż po jaskrawy odcień czerwieni w okresie jesieni.

Ponadto srebrne medale otrzymały rośliny:

  • dereń biały (Cornus alba), odmiana Nightfall,
  • bez czarny (Sambucus nigra), odmiana Laced Up,
  • turzyca pospolita (Carex nigra), odmiana Balayage..

Brąz trafił do krzewuszki cudownej (Weigela florida), odmiana Vinho Verde, a na wyróżnienia zasłużyły:

  • golteria (Gaultheria golteria), odmiana Florry,
  • rozchodnik wielki (Sedum telephium), odmiana La Vie En Rose,
  • hortensja piłkowana (Hydrangea serrata), odmiana Daredevil.