Czasy PRL-u są już dawno za nami, jednak mimo tego kolekcjonerzy nie przestają szukać różnych pamiątek z tamtego okresu. Szczególnie pożądane są przez nich monety. I niektórzy z was w tym miejscu mogą zadać sobie pytanie, dlaczego tak się dzieje, skoro od dłuższego czasu nie można nimi płacić w sklepie. Kolekcjonerzy szukają jednak szczególnych okazów, które są na swój sposób unikatowe. I są za nie w stanie słono zapłacić, a przykładów tego typu transakcji nie brakuje.
Najdrożej sprzedaną jak dotąd monetą z czasów PRL-u jest dziesięciogroszówka, która została wyprodukowana w 1973 roku na Słowacji. Jej cechą szczególną jest brak wybitego znaku mennicy. W maju ubiegłego roku wyżej wspomniana moneta została kupiona przez kolekcjonera za niebotyczną wręcz kwotę, jak za tego typu przedmiot, oscylującą około 33 tysięcy złotych.
Zobacz także:
To jednak niejedyna moneta z dawnych czasów, na której można dobrze zarobić. Kolekcjonerzy chętnie szukają także złotówek z 1957 roku, które zniknęły szybko z obiegu z powodu słabego materiału wykonania, przez co w dzisiejszych czasach niewiele osób jest w posiadaniu tego typu monet. A te, które się zachowały w stanie menniczym, są wyceniane nawet na kilka tysięcy złotych.
Te monety z czasów PRL są warte fortunę
Kolekcjonerzy chętnie skupują monety 5 złotowe z wizerunkiem Rybaka, wyprodukowane w 1958 roku, które wyceniane są przez nich na około 900 złotych. Pożądane są także złote monety z wizerunkiem Jana Pawła II, o nominałach 1000, 2000 i 10 000 złotych. Co ciekawe wyżej wspomniane egzemplarze nigdy nie trafiły ostatecznie do obiegu, jednak dla kolekcjonerów stanowią one szczególną wartość i wszelkie akcje z ich udziałem są bardzo szybko zamykane, a eksponaty osiągaja ceny nawet do 20 tysięcy złotych.
Unikalnych monet z dawnych czasów nie brakuje. Złotówki z gałązką laurową z 1957 roku są warte nawet do kilkuset złotych. Warto więc porozmawiać z rodzicami czy dziadkami i dokładnie sprawdzić strych czy piwnicę. Kto wie, może w którymś zakurzonym miejscu zachowały się jakieś egzemplarze, które w dzisiejszych czasach mogą stać się doskonałym źródłem zarobku. W przypadku wątpliwości, co do poszczególnych monet, warto skonsultować się z rzeczoznawcą, który będzie w stanie profesjonalnie ocenić wartość poszczególnych modeli.
Na co zwracają uwagę kolekcjonerzy monet z czasów PRL-u?
Kolekcjonerzy monet z czasów PRL-u mają swoje kryteria, którymi kierują się przy ich zakupie. Cena poszczególnych egzemplarzy jest zależna od:
- stanu monety - niektórzy koneserzy często rezygnują bowiem z zakupu na końcowym etapie transakcji, dopatrując się rys lub trudnych do usunięcia zabrudzeń.
- rzadkości egzemplarza - im mniej spotykany okaz, tym większa szansa na naprawdę duży zarobek.